Jako Neymar, Mbappé si trapným divadlem pokazil karmu

Francie v prvním čtvrtfinále zdolala Uruguay bez Cavaniho 2:0 a jako první si zajistila účast v semifinále, kde změří síly s lepším z dvojice Brazílie-Belgie. Hvězdou zápasu se stal sedmadvacetiletý Antoine Griezmann, jenž na první gól nahrál a druhý sám dal, a ve špatném světle se možná poprvé v životě představil devatenáctiletý supertalent Kylian Mbappé.  

Jako Neymar, Mbappé si trapným divadlem pokazil karmu

Ten byl po zápase s Argentinou, v němž zařídil penaltu a vstřelil dvě branky, vynášen do nebes a dáván za příklad všem mladým fotbalistům. Celý svět si ho zamiloval kvůli jeho rychlosti, zdravému sebevědomí, pořádku v hlavě i věčnému úsměvu na tváři. 

Nenašli byste člověka, který by proti němu řekl křivé slovo, snad jen kromě Argentinců, které vyřadil. Ale dnes, o týden později, je vše jinak a Mbappé si za to může jen a jen sám. 

Dvacet minut před koncem čtvrtfinále za stavu 2:0, když Francie kontrolovala hru a jen málokdo pochyboval o tom, že už zápas v klidu dohraje, se po letmém kontaktu s rukou střídajícího Rodrigueze skácel na zem a rozehrál divadlo, za které by se „nemusel” stydět ani jeho klubový spoluhráč Neymar.

Ano, hrálo se o hodně. Důležitější zápas Mbappé nikdy v životě nehrál, byl pod velkým psychickým tlakem, který by většina jeho vrstevníků neustála, a ano, je to vynikající fotbalista, ale nad tímhle nelze zavřít oči. Je to nemoc a evidentně nakažlivá. 

Není tajemstvím, že Neymar, jenž už prý na šampionátu strávil čtrnáct minut jen válením se po zemi, má na francouzskou naději velký vliv, ale incident, do jehož „řešení” se zapojili i všichni hráči na trávníku, v čele s Godínem a Suárezem, otevřel diskuzi na téma, zda toho vlivu není až příliš.

Twitter okamžitě zaplavily fotky Mbappého s Neymarem opatřené popisky o tom, zda náhodou nechodili na stejnou hereckou školu, nebo že je vše jednodušší, když se učíte přímo od mistra v oboru. Gary Lineker zase suše prohodil, že by ho „zajímalo”, kde se Mbappé tomuhle naučil, a s odsouzením jeho trapného divadla přispěchaly další tisíce lidí.

Na sociálních sítích při té příležitosti vyplavala také citace z Mbappého prosincového rozhovoru, v němž řekl, že se od Neymara každý den učí a snaží se nasávat všechno, co dělá, aby to mohl co nejrychleji předvést také. 

Ale dost srandy. 

Mbappé byl za své představení oceněn žlutou kartou, ale protože byla zatím první na turnaji, žádný nápravný efekt mít nebude. Škoda. Semifinále bez něj by sice bylo daleko nudnější a fotbal by tím hodně trpěl, ale dost možná by si sám hříšník podobnou hloupost příště rozmyslel. Možná by ji už nikdy neudělal.

Fotbal tak propásl jedinečnou šanci vyléčit zhoubnou nemoc u jednoho z nejtalentovanějších hráčů současnosti, který svým vystupováním bude ovlivňovat mladé fotbalisty dalších deset, možná patnáct let, tak jako Neymar ovlivňuje jeho.