Proč jihoamerické celky na MS vyhořely? Podle Straky se kvalita přesunula do Evropy

Evropská mužstva ovládla světový šampionát a semifinále bude čistě už jenom zájmem jednoho kontinentu. Proč tomu tak vůbec je, že se poprvé v celé historii MS v nejlepší čtyřce nepředstaví alespoň jeden z trojlístku Německo, Argentina nebo Brazílie, o tom se rozpovídal trenér týmu libanonského Bejrútu František Straka.

Proč jihoamerické celky na MS vyhořely? Podle Straky se kvalita přesunula do Evropy

„Myslím si, a je to i vidět, že kvalita se momentálně přesunula do Evropy. Nejen klubová úroveň je tu daleko lepší, než tomu je třeba v Americe, ale nyní se na naši stranu přehoupla i celková kvalita jednotlivých týmů,“ upozornil v samotném úvodu legendární kouč, jenž sám má za sebou angažmá v mnoha klubech.

Bookmakeři ještě před začátkem turnaje nejvíce sázeli na brazilské koně, kteří měli i podle názorů mnoha expertů dát zapomenout na zklamání z domácího šampionátu. A tento tip by jim možná i vyšel, kdyby nebylo houževnaté Belgie, k jejíž výhře přispěla i šťastná vlastní teč záložníka Manchesteru City Fernandinha, u níž, jak se později ukázalo, se jednalo o rozdílovou trefu.

„Pro Brazílii je to možná kruté vyřazení, ale už to není ten starý dobrý tým, který jste znali kdysi (před mnoha lety). Abych si stál za svým názorem, Evropa je v současnosti úplně někde jinde,“ opakoval se. „Každý, kdo může, si jezdí zahrát do pěti z největších lig na světě a ty nenajdete nikde jinde než v Evropě. To stejné platí i o hráčích z Jižní Ameriky. Ta klubová úroveň je tady daleko vyšší,“ uvedl Straka, čímž se snažil patrně poukázat na to, že přední evropské kluby mají dostatek domácích hráčů, které je činí tak kvalitní.

A komu na světovém šampionátu český trenér nejvíce věří? „Osobně držím palce Anglii. Hrají velice kompaktně a mají dost dobrý tým. I Švédové mi jsou sympatičtí, jelikož hrají organizovanou hru, která umí mnohdy bolet, ale protože se tyto dva týmy teď střetnou, věřím v tomto případě více Anglii,“ doplnil.