Z MS se stalo EURO 2018! Ronaldo, Messi ani Neymar medaili nedostanou: Fotbal je stále kolektivní sport!

Z MS se stalo EURO 2018! Ronaldo, Messi ani Neymar medaili nedostanou: Fotbal je stále kolektivní sport!
RUSKÉ POSTŘEHY

Už po pátku, tedy po prvním čtvrtfinálovém dni MS 2018 v Rusku, je to jasné. Ze světového šampionátu, který se bude hrát ještě týden, se stalo mistrovství Evropy, tedy jakési EURO 2018. Poslední dva mimoevropští zástupci jsou venku ze hry – Uruguay prohrála 0:2 s Francií a Brazílie 1:2 s Belgií. A jelikož čtvrtfinálová sobota byla zasvěcena duelům evropského kvarteta, již osm dní před koncem ruského turnaje jsme věděli, že všechny tři sady medailí zůstanou na starém kontinentu. Což jen potvrzuje fakt, že nejlepší fotbal na světě se hraje v Evropě. A to přesto, že jej v evropských ligových soutěžích oživují hvězdy z Jižní a Střední Ameriky, Afriky i Asie.

Již 6. července 2018 bylo také jasné, že po Argentinci Lionelu Messim, Portugalci Cristianu Ronaldovi se medailové boje netýkají ani třetího z hvězdného tria současnosti, Brazilce Neymara. Což asi věrné fanoušky těchto fotbalových idolů začátku 21. století hodně mrzí, ale na druhou stranu to může být pro nejpopulárnější sportovní odvětví na světě dobrá zpráva. Jak už bylo také řečeno, ač se to možná z titulků některých médií nezdá, fotbal zůstává i v roce 2018 kolektivním sportem. A pokud se to někomu nelíbí, může se v těchto červencových dnech dívat raději na tenisový Wimbledon, cyklistickou Tour de France nebo na závody formule 1.

Pokud jde o Rusko, tam už v roce 1898 Georgij Valentovič Plechanov ve svém známém díle „O úloze osobnosti v dějinách“ vystoupil proti teorii „hrdiny“, na němž prý záleží všechno. Ve sportu není příliš radno filozofovat, ovšem osobně se přiznám, že jsem rád, že jen s „hvězdou“ v sestavě, byť té největší svítivosti, nelze ve fotbale všechno vyhrát. I když třeba Cristiano Ronaldo v roce 2016 na EURO ve Francii tuhle pravdu popřel a dovedl v té době celkem průměrné Portugalce až k titulu mistrů Evropy. Na MS 2018 v Rusku se mu to už ale přes veškerou snahu nepovedlo.

A kolik to bylo na sety?

Ovšem kdyby nějací mimozemšťané přistáli na planetě Zemi a přečetli si novinové titulky o fotbalovém mistrovství světa v Rusku, museli by si myslet, že fotbal je sportem individuálním. „Pád králů – Ronalda a Messiho!“ nebo třeba „Neymar v Rusku končí“. Nabízí se jen otázka – „A kolik to bylo na sety?“

Rozumím tomu, tahle slavná jména média prodávají. V Rusku se ale potvrdilo, že bez účinné pomoci kolegů a bez výborných týmových výkonů se k nejvyšším metám zpravidla nevyšplháte. Ostatně kdyby to šlo, nemohli by se Čechoslováci či Češi pyšnit zlatem z ME 1976 či stříbrem z MS 1934 a 1962 a z ME 1996.

A ještě něco: vývoj turnaje v Rusku dokazuje, že žádný fotbalista na světě ve skutečnosti nedosahuje ceny blížící se šesti miliardám korun.

A pokud jde o to, že se MS 2018 změnilo ve svém závěru v EURO 2018 – už to tu píšu v krátké době potřetí. Vedení Evropské fotbalové unie (UEFA) by na základě výsledků světového šampionátu v Rusku mělo udělat vše pro to, aby na budoucím MS s 48 účastníky měla Evropa více než jen 16 účastníků, což je pouhopouhá třetina, tedy 33 procent. Proč? Protože ve čtvrtfinále MS 2018 zaznamenala účast 75 procent a v semifinále dokonce 100 procent. Ostatní tvořili v Rusku více či méně kvalitní kompars.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK