Kulhánek: S Hapalem jsme si sedli. Líbí se mi, jak se k chová k hráčům, k týmu je otevřený

Kulhánek: S Hapalem jsme si sedli. Líbí se mi, jak se k chová k hráčům, k týmu je otevřený
ROZHOVOR

Na uplynulou sezonu bude mít nejspíš dvojí pohled. Na jednu stranu se konečně natrvalo zabydlel v první lize, na druhou stranu však prožil v pražské Spartě skutečně mizernou sezonu, která nakonec vyústila v pátou příčku před libereckým Slovanem, kde ještě na podzim hostoval. Teď může jen věřit, že následující ročník bude daleko veselejší, k čemuž může přispět i postup letenského klubu do Evropské ligy. Řeč je pochopitelně o 22letém záložníkovi Jiřím Kulhánkovi, který v exkluzivním rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz mluvil o situaci ve Spartě, o nevydařené kvalifikaci Lvíčat na mistrovství Evropy i o odchodu kapitána Davida Lafaty. A prozradil také to, komu fandí na právě probíhajícím MS v Rusku!

Jak poslední sezonu vidíte z individuálního hlediska? Prakticky téměř celé jaro jste ve sparťanském dresu odehrál v základu, to určitě musí těšit.

Z osobního pohledu to samozřejmě byla důležitá sezona, protože jsem prakticky celý ročník nastupoval v první lize. To byl můj sen, a vlastně i cíl, čeho jsem chtěl ve fotbale dosáhnout. Po příchodu do A-týmu Sparty jsem si ani netroufal přemýšlet o tom, že bych nastupoval tak pravidelně, jak se to nakonec podařilo. Na druhou stranu, z pohledu týmu nejde uplynulý ročník hodnotit pozitivně, protože jsme v tabulce skončili na pátém místě. To bylo hodně špatné.

Čili i půlroční podzimní angažmá v Liberci považujete za vydařené?

Dostal jsem příležitost nastupovat v lize, takže na Liberec mám příjemné vzpomínky.

A co trenér Pavel Hapal? Cítíte velké rozdíly oproti Trpišovskému nebo Italovi Stramaccionimu?

Určitě mezi jednotlivými trenéry rozdíly jsou. S trenérem Hapalem jsem si, myslím, sedl. Líbí se mi na něm, jak se chová k nám hráčům, k týmu je otevřený. Pan Stramaccioni od nás měl takový odstup.

Zůstanou vám v paměti ty dvě premiérové ligové asistence proti Karviné a Dukle?

Abych se přiznal, tak individuální akce moc v paměti nemám, nepřemýšlím o tom víc, než je potřeba v rámci přípravy na zápasy. Něco jiného je, když se hráč musí z některých situací, které nevyřešil správně, poučit. Vlastně největší vzpomínkou pro mě bude to, že jsem nastoupil před vyprodanou Letnou v derby se Slavií. To je pro každého hráče nejvíc.

Jaký postoj vůbec k těmto statistikám máte? Vyhlížíte už ten moment, kdy vstřelíte první ligový gól, nebo to takhle neberete?

Samozřejmě mě mrzí, že jsem ještě ligovou branku nevstřelil, ale neprožívám to víc, než je potřeba. Ono to přijde.

Bude Spartě chybět v nové sezoně David Lafata? Jak moc byl v té právě skončené sezoně pro mužstvo důležitý?

Bez Lafiho (David Lafata, pozn. red.) je to jiné než s ním. Byl to náš kapitán, extrémně zkušený hráč, několikanásobný král střelců. Dokázal k nám mladším přijít a poradit, vysvětlit, jak se v určitých situacích zachovat. Ty jeho zkušenosti byly skutečně obrovské. Taky si dokázal v kabině říct svoje, když si vzal slovo, popisoval věci přesně tak, jak byly. Dokázal být i dost kritický.

Musíme se za chvíli zastavit i u reprezentace do 21 let, kde jste letos odehrál dva zápasy, loni dokonce pět. Ani tady to hodnocení nebude příliš pozitivní, že? Češi se z kvalifikace na ME totiž neprobojují, byť jste nedávno porazili silné Chorvaty.

Se spoluhráči i s trenéry jsme to řešili už mockrát. Teď už bohužel máme pouze teoretickou šanci na postup, mohlo a hlavně mělo to být lepší. Jak říkáte, porazili jsme i silné Chorvaty, o to větší je to škoda. Za mě je ale nejdůležitějším poznatkem to, že jsme si dokázali, že tým složený z hráčů české ligy dokáže konkurovat týmům složeným z fotbalistů ze slavnějších soutěží.

Kde se na hřišti cítíte nejlépe? Post defenzivního záložníka vám plně vyhovuje?

V záloze, i když třeba na odlišných postech, hraju od jedenácti let. Vlastně od chvíle, kdy jsme v žácích přešli na velké hřiště. Takže je to můj post, beru to tak. Možnost nastoupit občas na stoperu beru jako zpestření, když není jiná volba.

Co vás čeká v nejbližších dnech? Jak Sparta začala přípravu a co musíte absolvovat během následujících týdnů a měsíců?

Aktuálně jsme na soustředění v Rakousku, kde nás čekají tři přátelská utkání, potom odehrajeme generálku na Letné proti Zaglebie Lubin a pak už přijde ligový start s Opavou.

Jak moc velkým fanouškem mistrovství světa jste? Když to čas dovolí, sledujete všechny zápasy?

Jako každý fotbalista mistrovství světa sleduju, jsem rád, že je v televizi každý zápas. Rád se kouknu na top hráče z celého světa.

Komu na světovém šampionátu fandíte?

Fandím Belgii a Anglii, těmto dvěma to přeju. Obecně mají moje sympatie spíš evropské týmy než například Argentina a Brazílie.

Záložníkovi AC Sparta Praha Jiřímu Kulhánkovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.