Drama skončilo na penalty! Rusové se loučí s domácím MS, Chorvaté jdou na Anglii

Poslední čtvrtfinálový duel obstaralo domácí překvapení z Ruska a Chorvatsko. Z počátku velmi aktivní Rusy postupem času začali nahrazovat Chorvaté. Celých 90.minut nestačilo oběma týmům na více než remízový stav 1:1 a tudíž se šlo v Soči do prodloužení.

Utkání se rozjíždělo ve velkém stylu, což se dalo očekávat hlavně ze strany Chorvatů. Jenže opak byl pravdou. Rusové vlítli do utkání a ihned ohrozili svatyni Danijela Subašiče. Jenže jak hra plynula dále, Chorvaté se dostali ke slovu a Rusové hrozili spíše z brejkových situací.

Paradoxně první branku utkání vstřelil Denis Čeryšev, jehož parádní levačka rozburácela Soči. Z nenápadné akce mezi střelcem Čeryševem a nahravačem Dzjubou vyplynula nádherná rána do levého horního rohu.

Rusové vedli pouhých osm minut, když na hlavu Kramariče přistál fantastický balón od Maria Mandžukiče. Do té doby neviditelný Andrea Kramarič, spoluhráč Pavla Kadeřábka z německého Hoffenheimu, se ukázal jako opravdový zabiják a srovnal stav.

Do poločasu se již mnoho zajímavého neudálo, jelikož branky padaly těsně před jeho koncem.

Do druhého poločasu vstoupily oba celky bez sebemenších změn, což se projevilo, respektive neprojevilo na hře. Muži v modrém opět dominovali a schylovalo se k dalším šancím z chorvatských kopaček.

Na sklonku odehrané hodiny se do obrovské šance dostal Ivan Perišič, jehož rána ve velké zmatku uvnitř šestnáctky putovala do tyče. Další nebezpečné situace se hrnuly z kopaček chorvatských reprezentantů jako na běžícím páse. Rusové v tuto dobu jako kdyby na hřišti snad nebyli.

Postupem času se ze zápasu vytratila osobnost prvního poločasu Arťom Dzjuba zřejmě proto, že nestíhal fyzicky lépe připravené defenzívě Chorvatů. Síly postupně docházely a střídání se množila. Na hřiště postupně přišli Brozovič, Pivarič, Kovačič, Smolov, Erochin a Gazinskij.

I přes veliké šance Chorvatů z posledních deseti minut se dokázali Rusové prokousat do prodloužení. V něm začali velice aktivně a po chvilce mohli jít do vedení. Paradoxem opět byla branka méně aktivního celku. Chorvaté, konkrétněji Vida, se prosadili z rohového kopu a nakročili na postupem.

Jenže to nebylo vše. Pět minut před koncem poslal do varu domácí fanoušky Mario Fernandes. Naturalizovaný Rus si naskočil na přesný centr z přímého kopu a doslova odpálil jeden velký ohňostroj v Soči.

Už to vypadalo na jasný postup Chorvatů a z ničeho nic tu byly pokutové kopy.

Penaltovou loterii načal Smolov, bohužel pro Rusy neúspěšně. Poté proměnil Brozovič a Chorvaté vedli. Jenže druhé penalty dopadly naopak. Dzagoev úspěšný, Kovačič neúspěšný. Mario Fernandes hrdina z prodloužení netrefil branku a ztišil stadión v Soči. Neúspěšný i úspěšný střelec Luka Modrič z duelu s Dánskem měl pořádné štěstí, když se mu míč podařilo dostat za Akinfejevova záda díky odrazu od tyče. Chorvaté vedli 2:1.

Další sérii načal Ignaševič a s jistotou ji proměnil. Za modré šel kopat úspěšný hlavičkář z prodloužení Vida a proměnil ji s velkým klidem na kopačce. Rozhodující penaltu pro ruský národní tým proměnil Kuzyjajev a vše připadlo na Rakitiče. Poslední penalta. Jako proti Dánům. Stejně úspěšně. Postup Chorvatů!

Tento zápas měl opravdu vše a nabídl fanoušků neskutečnou podívanou. Rusové se rozloučili se šampionátem se vztyčenou hlavou a v slzách. Utkání nakonec přeci jen ovládl lépe hrající celek z jihu Evropy.