Češi v Portugalsku nezazářili, plážový fotbal čeká generační obměna

KOMENTÁŘ

České reprezentace v plážovém fotbale se v pondělí vrátily z portugalského Nazaré. Muži i ženy se zde představili v zápasech Euro Beach Soccer League, respektive Euro Beach Soccer Cup, pořádaných pod záštitou FIFA, a potvrdili, že k dosažení té nejvyšší úrovně jim ještě pár (k)roků chybí. Muži porazili pouze reprezentanty Andory a ženy jen výběr Holandska, v prodloužení.

Češi v Portugalsku nezazářili, plážový fotbal čeká generační obměna

Čeští reprezentanti, hrající ve druhé výkonnostní divizi B, v Nazaré už v pátek podlehli Norům 5:3, v sobotu pak vítězům skupiny z Bulharska 6:3 a v neděli si alespoň spravili chuť zápasem proti Andořanům, kterým nasázeli osm branek, a napsali před své souhrnné skóre kladné znaménko.

„Je to jen malá náplast, celkově to hodnotím jako naše neúspěšné vystoupení. Všechno zásadně zkomplikovala první prohra s Nory, od toho se celý turnaj odvíjel. Dneska to bylo jednoduché: kdybychom neporazili Andoru, tak všichni můžeme skončit,“ okomentoval české vystoupení střelec hattricku z posledního zápasu Martin Boček, jenž má na kontě také několik startů v nejvyšší české soutěži na trávě.

Ve své čtyřčlenné skupině tak Češi skončili na třetím místě se třemi body a bez šance na postup do zářijového finále na Sardinii, kde si nejlepších sedm týmů z celkových patnácti v divizi B zahraje o postup do divize A. Tu letos v Nazaré ovládlo Španělsko před druhou Ukrajinou a třetím domácím Portugalskem.

České reprezentantky na úvod turnaje s odlišným hracím systémem podlehly po vyrovnaném boji Angličankám 5:3 a druhý den favoritkám turnaje ze Španělska vysoko 8:0. V dramatickém zápase o páté místo pak dokázaly v prodloužení porazit Holanďanky 2:1 a výrazně vylepšily dojem, který v Nazaré zanechaly. Celý turnaj žen ovládly Rusky.

„Celý zápas jsme makaly a chtěly vyhrát. Měly jsme velkou motivaci, protože první zápas s Anglií jsme odmakaly a prohrály si to spíš individuálními chybami. Španělsko se nám nepovedlo vůbec a dnes jsme to chtěly napravit. Myslím, že to vyšlo, i když jsme to otáčely spíš silou vůle,“ říká střelkyně vítězného gólu Michaela Čulová.

„U holek se jedná o úspěch. Sice skončily páté ze šesti, ale z těch nejlepších šesti v Evropě, vždyť Španělky a Angličanky Euro vyhrály v posledních dvou letech. Na zemi bez jediné pláže je to dobré a holky na sebe mohou být pyšné. U kluků je to ale zklamání. Čeká nás generační obměna,” říká předseda české plážové kopané Jan Dámec. „Do Portugalska jsme přijeli s jedním z nejstarších kádrů, pro spoustu kluků to byla poslední akce,” dodává.

„Je zřejmé, že část kluků, kteří to tady táhnou dlouho, asi pomalu končí. Budeme tým omlazovat a doplňovat, bude to o velké práci v tréninku. Potřebujeme do reprezentace dostat ještě víc rychlosti a důraz,” říká kouč Martin Dlouhý, rekordman v počtu startů v dresu futsalové reprezentace.

Materiál pro onu generační obměnu dodá Dlouhému bývalý mládežnický trenér fotbalové Sparty Michael Lukič, jehož před lety plážový fotbal zlákal a dnes má na starosti reprezentační jedenadvacítku.

„Kluci v juniorce jsou šikovní. Loni odjeli na mistrovství Evropy jen s dvouměsíčním tréninkem a sehráli tam naprosto vyrovnané zápasy, přesto skončili poslední, ale nakoplo je to tolik, že na sobě začali ještě víc makat a udělali obrovský pokrok. Tím pokrokem jsou třeba tři junioři, kteří před měsícem odjeli s áčkem na turnaj do Číny a rozhodně nebyli horší než senioři. Každý si tam připsal po jednom gólu a tým skončil na třetím místě před domácí Čínou.

Nyní už šest juniorů patří do širšího kádru seniorské reprezentace. Jsou živí, běhaví a technika se do nich rychle dostává, nicméně potřebují ještě tak dva roky. Pak mohou hrát o postup do divize A,” odhaduje Lukič, jehož rukama ve Spartě prošli mimo jiné zástupci nastupující generace jako Schick, Kulhánek, Staněk či Vorel, a nyní se o něco podobného pokouší i na písku. „Musíme poctivě pracovat a hlavně hrát těžké mezinárodní zápasy, bez nich se kluci, ale ani muži nezlepší,” říká Lukič.

Těší ho, že s tím, jak se plážový fotbal už i v Česku prosazuje, si může nové tváře do juniorské reprezentace důkladně vybírat. Pro ještě větší rozšíření hodlá svaz v blízké době uspořádat náborový kemp pro mladé zájemce o fotbal na písku.

„Plážový fotbal je tady pořád ještě v plenkách a pro spoustu kluků může být zajímavou příležitostí, jak obléknout reprezentační dres a podívat se do celého světa,” říká Jan Dámec s tím, že šanci nemají pouze bývalí sparťané či slávisti. „V juniorské reprezentaci hraje třeba kluk z Bráníka. Chce to jen vůli na sobě pracovat,” uzavírá Dámec.