Kecy a prázdná slova po semifinále. Kouzlo Francie má tajenku na tři písmena

RUSKÉ POSTŘEHY

Francie je ve finále mistrovství světa. To je fakt, který od úterního večera zná celá zeměkoule. Člověk ale musí někdy i zírat, jaké slovní perly se pár hodin po zápase dočítá, ať už od přímých aktérů semifinálového duelu, či od trenérů, odborníků, komentátorů.

Kecy a prázdná slova po semifinále. Kouzlo Francie má tajenku na tři písmena

„Francie na mě působila zkušenějším dojmem,“ řekl jeden český renomovaný trenér. Na základě čeho? Proto, že francouzská obrana má velmi nízký věkový průměr a čtveřice Pavard,Umtiti, Varane a Hernandez má před sebou zářivou budoucnost? Je skvělá, to ano, má formu, je nepropustná. To se vše platí, ale byla v úterý zkušenější než Hazard, De Bruyne či Lukaku? To ani náhodou. Přesto udržela čisté konto a to celkem s přehledem. To samé platí o vychvalovaném (a jistě právem) Mbappém. Copak je v 19 letech zkušenější než Kompany? Ne, zkušenost Francii postup nevybojovala.

A teď hlas přímo z dějiště: „Francie hrála antifotbal. Ještě nikdy jsem neviděl hrát útočníky tak daleko od branky soupeře. Je samozřejmě jejich právo zvolit si taktiku, kterou chtějí, ale do finále nepostoupil tým, jenž byl lepší než my,“ zlobil se Thibaut Courtois, brankář Belgie. Správně, poukazoval třeba na to, jak hroťák Giroud při belgickém finiši (ne)fauloval Hazarda těsně před hranicí vlastního vápna. V Česku se takovému způsobu a nejen ve fotbale říká, že účel světí prostředky, fotbalová Anglie používá „Safetyfirst,“ tedy bezpečnost a jistotu především. Nedostat gól a jeden dát, jako Francie v Petrohradu.

Za pár dní si nikdo nevzpomene, že Courtois takto ocenil své francouzské protivníky. On vstoupí do dějin jako brankář, který dostal v semifinále gól a jeho tým vypadl, francouzští „antifotbalisté“ zase jako ti, kteří postoupili do finále a stanou se buď šampiony, nebo se domů vrátí se stříbrem.

Neuvěřitelně prázdně působí i slova belgického kouče Martíneze: „Hráči si nezaslouží opustit Rusko s pachutí neúspěchu,“ řekl na tiskovce po utkání. Copak asi řekne poražený kouč druhého semifinále? Že jim účast mezi čtyřmi stačí a že bronz klidně nechají Belgii, když si nezaslouží opustit Rusko s pachutí neúspěchu? To by ho doma hnali…

Tak proč vlastně Francie Belgii vyřadila? Určitě to španělský kouč rudých ďáblů ví a jen to nechtěl naplno říct: Francie prostě byla lepší. O kousek, ale přece. Udržela na uzdě tvůrce hry De Bruyneho, téměř vymazala na hrotu Lukaka. Hazard tak zůstal na ofenzivní a kreativní činnost dopředu sám, tým si nevypracoval žádnou velkou střeleckou příležitost. Soudržnost Belgičanů byla narušena, na rozdíl od té francouzské. Trikolora zase šlapala jako hodinky a pokud jí to vydrží, stane se mistrem světa. I když nebude zkušenější, podle soupeře bude možná „antifotbalovější“. V Rusku totiž Francie tvoří tým v plném a pozitivním významu tohoto slova. Tato tři písmena jsou tajenkou k úspěchu země galského kohouta.