Chorvaté mají před finále v ruce trumf, na který se jen těžko reaguje

RUSKÉ POSTŘEHY

Najděte si v těchto dnech jakýkoliv sportovní či fotbalový web a ze všech na vás jako první vypadnou jména jako Dalič, Deschamps, Modrič či Griezmann. Svět prostě žije nedělním zápasem o titul mistra světa a trenérskou-analytické sbory obou účastníků rozebírají každý detail ve hře protivníka a následně na něj vymýšlejí recept. A jednu součást celé krásné hry ale nic zásadního v těchto chvílích nevymyslíte.

Chorvaté mají před finále v ruce trumf, na který se jen těžko reaguje

Tím trumfem, který může být pověstným jazýčkem na vahách je fyzická připravenost, neboli aktuální kondice. A v tomto aspektu na tom mohou být Chorvati lépe, byť odehráli o celých 90 minut více než Francouzi. V semifinále proti Anglii se taky jakoby v první půli rozjížděli, aby nabrali dech a pak už Albion k ničemu nepustili.

„Kde se v těch hráčích vzalo tolik síly a energie?“ položil si pak řečnickou otázku kouč Zlatko Dalič. Byla to ale spíš otázka provokativní, aby si svět uvědomil, jak dobře je jeho tým připraven, včetně fyzické části. i V těchto aspektech kraluje celému mistrovství jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším muž, jehož směle můžeme označit LM10 a přitom to není Messi. Ano, Luka Modrič. Brnkal na nervy svých krajanů při penaltách s Dánskem, ale jinak to byl největší plejer na place. A měl za sebou velmi krátkou přípravu na MS, neboť koncem května hrál v dresu Realu finále Ligy mistrů.

Dosud naběhal po ruských trávnících 63 kilometrů, ze všech hráčů nejvíce. Ale není to je o něm a jeho připravenosti, hodně plnou, či málo vybitou baterii svých svalů má celý chorvatský tým. Proto svoji agresivní a nátlakovou hrou nepustil Anglii od druhého poločasu prakticky k ničemu. Proto je svým napadáním a hrou postavenou na neustálém pohybu prakticky odřízl od možnosti dát gól. A to platí o všech Chorvatech, vždyť ani jeden nechtěl ani v prodloužení střídat, všichni chtěli být po posledním hvizdu přímými aktéry oslav postupu na hřišti.

Tohle všechno má samozřejmě francouzská fotbalová rozvědka zmapováno. I Francie má svého Kyliana „Bolta“, podobně rychlého Griezmanna a vzadu pevnou obranu, kterou bude Mandžukič těžko rozbíjet.

Jak, to musí vymyslet trenéři na obou stranách, ale čím, to už je věc další. Kdo bude mít lepší fyzičku, může zápas klidně rozhodnout. Ono stačí malé zaváhání s výrazem ve tváři „já už víc nemůžu“ a bude hotovo, zameteno. Jisté ale je, že makat se bude do dna, byť kontrolka v hlavě může červeně svítit s nápisem „Batterylow“ pěkně dlouho.

Prostě fyzická připravenost na životní zápas propojená s maximálně naladěnou hlavou budou v neděli rozhodovat o titulu mistra světa.