Poslední bitva vzplála, zrovna v Rusku!

RUSKÉ POSTŘEHY

Francie se probouzí z dlouhé mistrovské noci a kocoviny, patřící k titulu mistra světa tak neoddělitelně, jako Kreml k Moskvě a Rusku. Právě šampionát v této velké zemi byl mnoha komentátory, odborníky i funkcionáři označen jako nejlepší v historii, byť se nad ním od začátku jeho přidělení vznášelo podezření podplacené a následně vyhrané kandidatury. Jeden primát si ale toto mistrovství světa zaslouží. 

Poslední bitva vzplála, zrovna v Rusku!

Bylo to poslední normální mistrovství světa v jeho dlouhé a pestré historii. Poslední bitva vzplála a je ironií osudu, že zrovna v zemi, kde toto mrazivé heslo bolševických usurpátorů vzniklo.

Proč poslední normální? Stačí se podívat do blízké budoucnosti. V mnoha směrech konzervativní a mnohdy i zpátečnická FIFA se pod praporem vlastní a pofiderní revoluce postarala o zásadní zásah do pořádání světových šampionátů.

Za čtyři roky přivítá MS Katar. Jeden z nejbohatších států světa, ale geografický prcek. Během současného šampionátu to Ivan Hašek, velký znalec arabských poměrů, na stránkách Sportu přirovnal, jako by se turnaj měl konat na rozloze města Brna. Dovedete si představit na tak malém území nejen 32 týmů, ale hlavně desetitisíce fanoušků z celého světa? A celý doprovodný ansámbl? To bude hukot.

Ještě větší ale nastane v Evropě, zejména u pěti TOP ligových soutěží. Jak známo, Katar bude MS pořádat od konce listopadu do vánočních svátků. Tedy v době, kdy se hrává běžně v Německu, Anglii, Španělsku, Itálii i Francii. A také v Dánsku, Portugalsku, Švýcarsku, Polsku i Česku. Co na výluku řeknou majitelé klubů a ruku v ruce s nimi televizních práv? Představte si: dva měsíce bez Premier League! Dva měsíce bez tučných zisků pro TV společnosti a tím pádem i menší přísun prostředků pro kluby. To bude další hukot. Prostor pro diplomatické řešení je zde jen minimální, protože i rok 2022 bude mít jen 365 dní a nafouknout se nedá. A to zatím mluvím „jen“ o ligách v jednotlivých zemích a nikoliv o klenotu s názvem Liga mistrů…

Pojďme o další čtyři roky dál. MS 2026 uspořádá USA, Kanada, Mexiko. Ale s počtem 48 týmů, což bude obnášet osmdesát zápasů, o šestnáct více než letos. Ale jen, pokud se něco nezmění, jen s šestnácti týmy z Evropy. Takže se můžeme těšit na šlágry typu Panama – Saúdská Arábie, či Uzbekistán – Venezuela. A třeba zase bez Nizozemí či Itálie, jako letos.

Tak to vypadá, že poslední normální fotbalová bitva vzplála letos v Rusku. Jak příznačné, jak trefné.