Plzeňský Šádek: Neustoupíme-li z naší práce, budeme pro Spartu a Slavii konkurentem vždycky

Plzeňský Šádek: Neustoupíme-li z naší práce, budeme pro Spartu a Slavii konkurentem vždycky

Až na generálku proti Dynamu Kyjev zažila mistrovská Viktoria povedenou letní přípravu, protože ze sedmi duelů dokázala ovládnout hned šest. Západočešti tak půjdou opět za obhajobou titulu.

Budou se však muset vyvarovat výkyvů, které předvedli v jarní odvetné části. "Mohlo jít o systémový problém, protože dobře nevypadalo víc hráčů. Jaro pro nás bylo mentálním cvičením. Vyzkoušeli jsme si, jak - byť s velkým náskokem - pracovat pod extrémním tlakem. Nevím, jestli bych chtěl mít příště po podzimu tak velký náskok. V průběhu sezony nás potkala spousta proměnných. V létě zranění, takže jsme na poslední chvíli řešili doplnění kádru. Pak výjimečný podzim. A jaro? Všichni jsme podlehli pocitu, že se nám nemůže nic stát. Byť jsme do jednoho říkali, jak si uvědomujeme, že nic není hotové. Jedna věc je, co říká pusa, a druhá, co si myslí mozek. Jaro bylo herně bídné. Nemít takový náskok a konkurenci, která nám nebyla schopná dát lekci, titul jsme neuhráli," pronesl v interview pro idnes.cz generální manažer Plzně Adolf Šádek.

Jeho klub čeká základní skupina Champions League (los proběhne 30. srpna) a spolu s ní i miliony do pokladnice. Právě finance jsou pro celek ze Štruncových sadů kvůli udržení konkurenceschopnosti klíčové. "Neustoupíme-li z naší práce, budeme pro Spartu a Slavii konkurentem vždycky. S konkurenty budeme hrát kdo s koho. Kdo s námi nebude počítat, tak je blázen. Nepopíráme, že z pohárových příjmů se Viktoria rozvíjí. Nemáme takové možnosti jako Sparta se Slavií, pro nás byla Liga mistrů klíčová. V zimě s tím člověk začal kalkulovat. Vymýšlel, jak rozvíjet infrastrukturu, některé věci z příjmů z Champions League už s tím byly spojené. Připravovali jsme klub na něco, co najednou hrozilo, že nám vypadne z ruky. Kdyby mi po remíze v Olomouci, což bylo první jarní kolo, někdo řekl, že se o titul budeme prát až do konce, vysmál bych se mu. Humor mě přešel. Donekonečna jsem se v duchu ptal, co jsme měli udělat jinak, aby to nenastalo," pokračoval na webu idnes.cz plzeňský funkcionář.

Jednou věcí je se Ligy mistrů zúčastnit, druhou pak něco v ní dokázat a mít výsledky. "To je druhá věc. Stresová. Když jsem jel na soustředění do rakouského Westendorfu, prosvištěl jsem v Mnichově kolem Allianz Arény, kde jsme se na podzim 2014 nedostali proti Bayernu ke střele. Sportovní ředitel Franta Mysliveček z legrace povídá: Neboj, letos je Bayern slabší. Víte, zrovna začínají předkola a je velmi příjemné, že jsme jich ušetřeni. I kvůli tomu máme v přípravě tak dobré výsledky, protože se mužstvo může koncentrovat jen na ligu. Na hráčích vidím velkou chuť. A pozoruju i napětí kvůli tomu, kolik je v kádru kvalitních fotbalistů," doplnil muž spoluzodpovědný za tranferovou politiku Viktorie, jehož slova vyšla na idnes.cz

V souvislosti s Plzní se pravidelně probírá také to, zda už nejsou hráči přejedení úspěchy. Jak se na to dívá právě blízký spolupracovník majitele Tomáše Paclíka? "Tu otázku si klademe dlouho. Nejsou přejedení? Staří? Teď se možná ti nejstarší přehoupli do okamžiku, kdy si opravdu užívají každý zápas. Ti ve středním věku zase ochutnali úspěch z lavičky a chtějí být pod dalším podepsaní sami. Dozrávají a my je musíme přesvědčit, že budou těmi, kdo Plzeň potáhnou dál. Jinak mám totiž pocit, že plzeňský fanoušek je přejedený evropských pohárů. A to říkám s plnou vážností, respektem a zamyšlením pro lidi, kteří zvláštně povídají a komentují věci, které jim nepřísluší. Jako fanoušci mají právo cokoli hodnotit, ale je zvrácené, aby někdo v Plzni opovrhoval předkoly Ligy mistrů nebo snad zápasy základní skupiny Evropské ligy. Asi se zapomnělo na to, kde byla Plzeň před deseti lety," doplnil funkcionář, jenž letos přivedl do města piva Pernicu, Procházku, Ekpaie či Buchu.

A jak to vypadá s možným odchodem nejlepšího střelce Michaela Krmenčíka, jehož agent tvrdí, že jeho klient touží po přestupu a že je stále ve hře několik zahraničních adres? "Myslím, že je rád, že zůstal v partě, se kterou je naladěný na stejnou vlnu. Osobně si myslím, že zůstane. K žádnému jednání nedošlo, žádná nabídka nás nezmrazila a my nejsme ti, kteří se ho chtějí zbavit. Nepotřebovali jsme ho prodat v zimě a nepotřebujeme ani teď. Jsme rádi, že se srovnal, a vidím na něm obrovskou chuť. Jaro se mu nevydařilo, byl zraněný a k titulu pro krále střelců se spíš protrápil," uzavřel na stránkách idnes.cz Šádek, který ozřejmil, že před šesti měsíci byla v jeho souvislosti přestupová suma 300 milionů korun.