Sparta se s nováčkem trápila, ale nakonec slaví tři body, Ševcům se povedl parádní obrat

AKTUALIZOVÁNO

Podzimní část nejvyšší české soutěže je tu sice o něco dříve, ale to by nám nemělo bránit v tom, abychom si ji nemohli naplno vychutnat. Po Plzni, jíž se v páteční předehrávce povedl famózní a především bleskurychlý obrat, se na scéně představilo dalších osm týmů. V jejich popředí můžeme vytknout hlavně zápasy Liberce a Zlína, kteří na svého soka vyzráli v posledních minutách zápasu. Totéž by se dalo říct i o Spartě, jež se 70 minut hry trápila, avšak poté utkání zlomila ve svůj prospěch. 

Sparta se s nováčkem trápila, ale nakonec slaví tři body, Ševcům se povedl parádní obrat

Jan Pázler se na konci června připojil k Liberci, k němuž přestoupil z Hradce Králové, a dnes se ihned ukázal jako klíčový hráč. Slovan jen marně hledal způsob, jak překonat karvinskou zeď, která za celé utkání vyslala jen čtyři střelecké pokusy, ale když se v 83. minutě dostal na hřiště nejlepší střelec druhé ligy, do dvou minut byla tato hádanka vyřešena. Střídající žolík si ve vápně naskončil na Ševčíkův centr, usměrnil míč k levé tyči a rozhodl o jediné brance utkání. 

Jedním z historických obratů bychom mohli popsat zápas mezi Zlínem a Mladou Boleslaví. Pro domácí se tento zápas nevyvíjel vůbec slibně, neboť po sedmi minutách hry už prohrávali, a když ve 64. minutě Komlichenko přidal druhou trefu, málokdo by předpokládal, že Ševci budou brát ještě nějaké body. Vše se změnilo o čtyři minuty později, když se po rohovém kopu dostal k hlavičce Gajič, jenž přinesl korekci skóre a nalil tak svým spoluhráčů do nohou nový impuls. Vyrovnání pak přišlo o chvilku později a opět hrál hlavní roli centr, po němž se k odraženému míči dostal Matějov a ten už z pozice velkého vápna nedal gólmanovi šanci. Kýžený obrat přišel dvě minuty po nastaveném čase. Do vápna Boleslavi byl hozen dlouhý out, jenž nezachytil nikdo z bránících hráčů a po chumelenici ve vápně se nakonec k míči dostal francouzský útočník Beauguel, který rozvnil síť napotřetí. 

O atraktivní zápas se spoustou střel se postarali fotbalisté Příbrami s Teplicemi. Domácí vstoupili do duelu o něco aktivněji, což se projevilo i na jejich gólu ze 17. minuty, jenž kupodivu přišel až téměř z půlky hřiště. Hosty tato branka popudila a chtěli s ní něco dělat, jenže na Horovu střelu skvěle zareagoval brankář Švenger. Recept, jak na něj, byl nalezen až chvilku po poločase, když se Žitný nikým nebráněn objevil kousek před u malého vápna a v této vzdálenosti se již neminul. Tentýž hráč mohl o tři minuty později přidat i druhou trefu, ovšem jeho střela letěla jen těsně vedle tyče. O štěstí mohli mluvit také Teplice, které v 60. minutě čelili Slepičkově hlavičce, s níž si brankář Diviš málem neporadil. Závěrem tedy můžeme říct, že v hlavní roli se představili oba gólmani, na nichž nakonec stála vzájemná dělba bodů jinak pohledného utkání. 

Jak Opava před zápasem se Spartou slíbila, že v utkání rozhodně žádný autobus parkovat nehodlá, tak nakonec i udělala. Fanoušci pražského celku si opět jednou připomněli, jaké to je hrát pod jakousi dezorientovanou hrou, v níž sice figuruje rychlý fotbal, zato ale také spousta šancí na obou stranách. Jak Opava, tak i Sparta se dostávali do střeleckých příležitostí a v podstatě se jenom čekalo, kdy padne úvodní branka. Tu nám kupodivu první poločas a v podstatě i značná část toho druhého nikdo nepřinesl, až pak to vzal v 73. minutě Kanga na sebe a z úctyhodné vzdálenosti propálil vše, co mu stálo v cestě. Tento gól domácí oživil a ti začali mít zápas již z větší části pod kontrolou. Když pak o 11 minut později přišla druhá pojistka, ligový nováček si až do nastaveného času prakticky nevystřelil. 

FORTUNA:LIGA - 1. kolo:

Liberec - Karviná 1:0 (0:0)
Branka: 85. Jan Pázler
ŽK: 34. Benjamin Čolić, 69. Filip Panák, 71. Jan Moravec, 88. Tomáš Wágner, 89. Pavel Dreksa, 90+2. Eric Ramirez
Rozhodčí: P. Julínek - Fišer, Podaný
Liberec: Václav Hladký, Jan Mikula (83. Jan Pázler), Taras Kačaraba, Ondřej Karafiát, Milan Kerbr, Radim Breite, Tomáš Malinský (61. Aleš Nešický), Petr Ševčík, Roman Potočný, Jakub Pešek (76. Martin Koscelník), Elvis Mashike Sukisa
Karviná: Martin Berkovec, Benjamin Čolić, Pavel Dreksa, Marek Janečka, Luboš Tusjak, Filip Panák, Jan Moravec, Jan Suchan (86. Eric Ramirez), Lukáš Budínský (70. Jan Šisler), Bojan Letić (73. Jan Kalabiška), Tomáš Wágner

Zlín - FK Mladá Boleslav 3:2 (0:1)
Branky: 
68. Zoran Gajić, 80. Róbert Matejov, 90+2. Jean-David Beauguel - 7. Marek Matějovský, 64. Nikolaj Komličenko
ŽK: 
39. Adnan Džafić, 90+3. Jean-David Beauguel - 23. Jaroslav Diviš, 80. Tomáš Přikryl
Rozhodčí: Z. Proske - Kotík, Pochylý
Zlín: Stanislav Dostál, Róbert Matejov, Zoran Gajić, Petr Buchta, Lukáš Bartošák (73. Libor Holík), Lukáš Železník (38. Tomáš Poznar), Ibrahima Benjamin Traoré, Josef Hnaníček, Petr Jiráček, Adnan Džafić (71. Petr Hronek), Jean-David Beauguel
Mladá Boleslav: Ľuboš Kamenár, Lukáš Pauschek, Laco Takács, Jan Král, Tomáš Fabián, Marek Matějovský (78. Michal Hubínek), Lukáš Hůlka, Jaroslav Diviš (61. Petr Mareš), Tomáš Přikryl (88. Tomáš Ladra), Tiémoko Konaté, Nikolaj Komličenko

Příbram - Teplice 1:1 (1:0)
Branky: 17. Roman Květ - 47. Patrik Žitný
ŽK: 22. Martin Nový, 32. David Kilián, 82. Jaroslav Tregler - 16. Alex Král, 68. Patrik Žitný
Rozhodčí: R. Příhoda - Dobrovolný, Kříž
Příbram: Milan Švenger, Milan Nitrianský, Martin Nový, Jaroslav Tregler, Rudolf Skácel, Filip Hlúpik, David Kilián, Roman Květ (78. Peter Grajciar), Jan Matoušek (85. Petr Průcha), Antonín Fantiš, Miroslav Slepička
Teplice: Jakub Diviš, Tomáš Vondrášek, Jan Hošek, Alex Král, Jan Krob, Admir Ljevakovič, Tomáš Kučera, Pavel Moulis (72. Daniel Trubač), Jakub Hora, Patrik Žitný (86. Jan Shejbal), David Vaněček II.

Sparta - Opava 2:0 (0:0)
Branky: 73. Guelor Kanga, 84. Jaroslav Svozil (vl.)
ŽK: 32. Guelor Kanga, 38. Costa Nhamoinesu - 27. Joel Ngandu Kayamba, 78. Jan Schaffartzik
Sparta Praha: Florin Niţă, Alexandru Chipciu, Lukáš Štetina, Costa Nhamoinesu, Martin Frýdek, Jiří Kulhánek, Tal Ben Chaim (78. Vukadin Vukadinović), Nicolae Stanciu, Guelor Kanga, Srdjan Plavšić (72. Josef Šural), Matěj Pulkrab (57. Benjamin Tetteh)
Opava: Vojtěch Šrom, Dominik Simerský, Jaroslav Svozil, Matěj Hrabina, Pavel Zavadil (82. Václav Jurečka), Jan Schaffartzik, Joel Ngandu Kayamba, Nemanja Kuzmanović, Petr Zapalač, David Puškáč (74. Tomáš Jursa), Václav Juřena (78. Tomáš Smola)