Srovnejte si ty sudí! Sport: Franěk stranil Plzni. Královec se vzepřel Zelenkovi a odepřel Spartě penaltu

Srovnejte si ty sudí! Sport: Franěk stranil Plzni. Královec se vzepřel Zelenkovi a odepřel Spartě penaltu
KOMENTÁŘ

Sotva Fortuna:liga začala, už někteří sudí na trávníku řádí. To přesně odráží spory v nové komisi rozhodčích FAČR, kterou nyní vede internacionál a bývalý reprezentační kouč Jozef Chovanec. Na jedné straně by měli být údajní „berbrovci“, tedy místopředseda Martin Wilczek(bývalý asistent, který mj. neprošel testy před ME 2016 ve Francii a musel být narychlo vyměněn) a předseda komise rozhodčích Středočeského fotbalového svazu, policista Pavel Mareš spolu s tzv. odbornými poradci komise z výkonného výboru FAČR – bývalou šéfkou českých arbitrů Dagmar Damkovou a bývalým ligovým sudím, nyní předsedou Středočeského fotbalového svazu Miroslavem Libou (známým hlavně z Horníkových odposlechů).

Na straně druhé pak stojí zástupce Ligové fotbalové asociace (LFA) v komisi - PetrMlsna a garant videoprojektu Roman Hrubeš. Jenže Mlsna s Hrubešem se prvních jednání komise vůbec nezúčastnili. Mlsna se měl s Chovancem poprvé sejít až v úterý - a přestože se v minulé komisi věnoval nasazování arbitrů na jednotlivé zápasy, tentokrát to před prvním ligovým kolem nemohl ani konzultovat, celé to bylo jen a jen Wilczekovo dílo.

Zkušení veteráni s píšťalkou jako by hned vytušili odkud vítr vane a který „pes“ by měl být v ligovém ročníku 2018/2019 silnější. Takže deník Sport (Liga pod lupou) i server isport.cz (Zlatá píšťalka) ve svých pravidelných rubrikách mj. po prvním ligovém napsaly: „Pavel Franěk v premiérovém utkání Dukla – Plzeň 1:3 příliš nepřesvědčil. Ve většině problémových soubojů stranil Plzni. V samém konci úvodního poločasu za stavu 1:0 pro Duklu zastavil svižně se rozvíjející brejk domácích a zvukem píšťalky ukončil první poločas. Krátce opřed druhým gólem Viktorie posoudil střet Hořavy s Bezdičkou v 71. minutě jako čistý, což u poražených vyvolalo hodně zlé krve.“

Kdo chce, ať se podívá na isport.cz, a pozná, proč se zástupci Dukly tolik zlobili.

Ve středečním Sportu si ve své pravidelné rubrice „Přesné trefy“ na toto téma přisadil i internacionál Ladislav Vízek: „Setkal jsem se s názorem, že Plzeň je zase chráněná, což ostatně podpořil výkon rozhodčího Fraňka na Dukle. Ukončit poločas, když jde Dukla za stavu 1:0 do brejku tři proti dvěma, je hodně zajímavé. To už vyžaduje značnou dávku loajality k mistrovi, jinak si to neumím vysvětlit. Jsem přesvědčený o tom, že Plzeň letos nikdo nezařízne. Viktorka prostě musí mít ve vedení svazu hodně dobře usazeného člověka, že jo? A my víme, kdo to je, jen jeho jméno nechci vyslovovat. Vždyť ho stejně každý zná.“

Hádka členů komise rozhodčích!

Ve druhém případě deník Sport věnuje sudímu zápasu Sparta – Opava 2:0 velký článek s titulkem: „Královec ‚neposlechl‘ video.“ Za stavu 0:0 v 58. minutě, kdy opavský hráč Hrubina přišlápl nohu sparťana Chipciua, Pavel Královec odmítl odpískat pokutový kop, i když mu videorozhodčí Miroslav Zelinka hlásil do sluchátek, že to byl podle všeho penaltový zákrok, ať se jde na věc podívat na obrazovku. Královec, zřejmě posílený praxí na nedávném MS v Rusku a stavem v komisi rozhodčích, penaltu nenařídil, trval si na svém původním verdiktu. Na rozdíl od letošního března, kdy ho tentýž Zelinka u videa při derby Sparta – Slavia (3:3) zachránil od jasné blamáže. Video totiž tenkrát zoufale nepřesného Královce opravilo hned několikrát.

V sobotu 21. července 2018 už ale Královec, vědom si možná síly některých členů nové komise, ukázal ramena. A následoval další nepříjemný rozkol v komisi rozhodčích.

„Respektujeme názor rozhodčího Pavla Královce, který se rozhodl nenařídit pokutový kop. Nepovažujeme to za zjevné pochybení. S prvním kolem vládne spokojenost,“ řekl deníku Sportu místopředseda komise Martin Wilczek z pověření předsedy Jozefa Chovance. Tak určitě – a co Fraňkův výkon na Dukle? „Podle mého názoru se na Spartě měla pískat jasná penalta a rozhodčí měl faulujícímu hráči udělit minimálně žlutou kartu. Doufám, že to budeme v komisi probírat. Byl to ukázkový případ z instruktážního videa UEFA. Videorozhodčí reagoval správně,“ kontroval naopak Petr Mlsna.

No jo, ale co dělat teď, když se komise rozhodčích sejde až po druhém ligovém kole příští týden?

Dlužno ovšem dodat, že den poté, ve středu, se ve Sportu Ladislav Vízek postavil jasně za Královcovo rozhodnutí: „Musím sudího Královce pochválit. Videorozhodčí mu poradil, ať píská desítku. Proboha proč? Vždyť to byl jasnej nesmysl.Opavský bek odkopl balon míč, Rumun Chipciu přišel do souboje pozdě a soupeř, jak dokončoval pohyb, mu přišlápl nohu. Kdo hrál někdy fotbal, potvrdí, že tohle písknout by byla absolutní blbost. Královec to vyřešil naprosto sebevědomě a správně. Smekám před ním, že nepodlehl tlakům a stál si i po zhlédnutí videa za svým rozhodnutím.“

Tolik Vízek. Souhlasím s ním v tom, že kdo hrál někdy fotbal, bude stát za jeho názorem. Ovšem výklady pravidel bývají dnes často zvláštní a jiné.

Oficiálně Chovance navrhl předseda FAČR Malík

O tom, jak se stal Jozef Chovanec předsedou komise rozhodčích, se vyprávějí různé příběhy. Oficiálně jej oslovil a navrhl předseda FAČR Martin Malík. Moc si vážím této možnosti a beru to jako další důležitý krok ve své kariéře,“ řekl při přebírání své nové funkce Chovanec novinářům. „Když mi to předseda FAČR Martin Malík nabídl, tak jsem si vzal čas na rozmyšlenou, ale pak jsem o tuto funkci měl zájem. Chci i na tomto poli posouvat český fotbal dopředu,“ dodal. „Mám zkušenosti z manažerské funkce ve fotbale. A budu mít kolem sebe odborníky, kteří mají dostatek zkušeností s rozhodčími. Budu se snažit, abychom vytvořili dostatečně silný tým a měli rozhodčím co nabídnout a rozvíjeli je podobně, jako jsem rozvíjel hráče,“ prohlásil Jozef Chovanec, který není prvním bývalým hráčem v čele komise rozhodčích. V minulosti to byl opakovaně i další bývalý reprezentant Luděk Macela.

„Jozef Chovanec je obrovskou osobností českého fotbalu. Má rozsáhlé zkušenosti. Nese kůži na trh, propůjčil své jméno komisi a nebude to mít možná úplně jednoduché, ale právě takové velké jméno je pro mě zárukou, že tyto úkoly zvládne,“ řekl Martin Malík.

Neoficiálně se v zákulisí mluvilo ovšem o tom, že nápad s Chovancem v čele komise rozhodčích se měl údajně zrodit na Spartě, s níž byl bývalý internacionál spojen hráčsky, trenérsky i funkcionářsky. Měl s tím údajně přijít předseda LFA a místopředseda Sparty Dušan Svoboda. A vlivnému místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi se to prý mělo docela líbit, protože se Jozef Chovanec ještě ze svých příbramských časů dobře zná s Romanem Rogozem, odvěkým Berbrovým spojencem.

Mělo by asi dojít k jednání Malík-Svoboda-Chovanec

A teď jako by se mělo válčit, která ze znesvářených stran v komisi rozhodčích si získá Chovance na svou stranu. Ten už se opakovaně nechal slyšet, že je nezávislý a nemíní být něčí loutkou. Jelikož však zatím stáli zástupci LFA Mlsna s Romanem Hrubešem stranou komise, navrch hned v úvodu získala Wilczekova skupina.

Tomuhle je nutné co nejdřív zamezit, protože, když se budou hádat členové komise rozhodčích, jak to asi může vypadat na hřišti? Navíc se věc může snadno proměnit v otevřenou válku mezi členy výkonného výboru FAČR a vedení LFA. Podle mého názoru není na co čekat, podle mého názoru by se co nejdřív měl sejít předseda FAČR Martin Malík, šéf LFA Dušan Svoboda a Jozef Chovanec a okamžitě uhasit vzniklý požár. Jinak to na Strahově bude hořet jak v okolí Atén.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.