Dojemné, říká šéf La Ligy Javier Tebas na adresu nového stadionu Realu Sociedad v San Sebastianu

Dojemné, říká šéf La Ligy Javier Tebas na adresu nového stadionu Realu Sociedad v San Sebastianu

Ve Španělsku se snaží, aby jejich liga nebyla pouze o Realu Madrid a Barceloně, popřípadě o kapku Atleticu Madrid. Chtějí, aby místní La Liga byla co nejvyrovnanější a kvalitou průměrných týmů se mohla rovnat například zlatému středu v Anglii. Úplně stejné je to v případě stadionů.

Ve Španělsku je sice několik nadprůměrných stadionů světové třídy, zejména dolní polovina La Ligy ale nemá stadion o moc lepší stánky než naše prvoligové týmy typu Teplice či Bohemians. Ani kapacity těchto stadionů nejsou o moc větší. Moderních stadionů jako je tomu v Anglii najdeme ve Španělsku jen minimum.

Mezi ně patří samozřejmě i svatostánky dvou místních gigantů Santiago Bernabeu i Camp Nou. Jenže ani tyto stadiony nejsou nejmodernější a v nejbližších letech se mají renovovat, což je jedině dobře. Pýchou Madridu je momentálně spíše stadion Wanda Metropolitano, nový stánek Atletica Madrid a hostitel příštího finále Ligy mistrů.

Nadprůměrný domov má i Bilbao, kde se budou hrát některé zápasy mistrovství Evropy 2020. Pak by za zmínku stály ještě stadiony Sevilly, Valencie či Realu Sociedad, ty jsou ale také mírně historické a pyšnit se mohou spíše svým jménem a kapacitou. To nyní čeká právě Real Sociedad a jeho stadion jménem Anoeta.

Šéf La Ligy Javier Tebas má z renovace stadionu ve městě San Sebastian radost. Zároveň vyzývá i menší kluby, aby se inspirovaly a přiblížily se v tomto ohledu průměrným týmům z Německa či Anglie. Revoluci tak zažije kromě Realu Sociedad i již zmíněný Real Madrid a Barcelona, nemělo by ale trvat dlouho, než se dočkají i týmy typu Sevilla, Betis, Valencia, Malaga či La Coruňa.

"Je to až dojemné. Je ctí, že jsou v La Lize kluby, které si mohou dovolit podstoupit takové úpravy ve prospěch fanoušků a tím ještě více posílit jejich vztah ke klubu. Přitom ještě před několika lety byly kluby v hodně složité finanční situaci a podívejte, jak se jim daří dnes," nechal se slyšet Tebas.

"Real Sociedad si může dovolit rekonstrukci, díky níž se z Anoety stane jeden z nejlepších stadionů světa, přesně jak si La Liga zaslouží. Je hodně emotivní sledovat, co Real Sociedad dělá. Je to úžasné," chválí šéf La Ligy sansebastianský klub a věří, že se inspirují i ostatní.

Nová Anoeta.

Estadio Anoeta