Kontumace v neprospěch Sparty kvůli hráčům mimo EU? Ne, i Turci mají výjimku. Proč ale nehrají v rudém?

Kontumace v neprospěch Sparty kvůli hráčům mimo EU? Ne, i Turci mají výjimku. Proč ale nehrají v rudém?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

V prvním zápase Sparty v nové sezoně proti Opavě (2:0) nastoupili tři Češi (M. Frýdek, Kulhánek a Pulkrab), ve druhém v Subotici (0:2) už jen dva (M. Frýdek a Kulhánek), v neděli v Jablonci (2:1) pouze jediný (M. Frýdek). Znamená snad tento trend, že ve čtvrteční letenské odvetě 2. předkola Evropské ligy se Suboticí již nebude hrát v základu žádný český fotbalista? To teď ale řešit nechci. Mezi fanoušky se totiž objevily spekulace o tom, zda sparťané o svých šest bodů ve Fortuna:lize nepřijdou.

Protože podle regulí smí během jednoho zápasu v české nejvyšší soutěži nastoupit pouze pět hráčů ze zemí mimo Evropskou unii. A proti Opavě zasáhli do hry Costa (Zimbabwe), Ben Chaim (Izrael), Kanga (Gabon), Plavšič (Srbsko), Tetteh (Ghana) a Vukadinovič (Srbsko), tedy šest fotbalistů ze států mimo EU. V Jablonci se pak na hřiště dostali ještě Kaya (Turecko) a Radakovič (Srbsko). To už máme rovnou osm fotbalistů mimo EU, o tři více než povolují normy.

Jenže i tak to je v pořádku. Podle fotbalových předpisů se totiž do povoleného počtu nezapočítávají hráči ze zemí, které mají s EU asociační smlouvu, tedy ze států, které o vstup do Evropské unie usilují. A mezi nimi jsou i Srbsko (Plavšič, Vukadinovič a Radakovič) a víceméně asijské Turecko (Kaya). Zvláště u Turků je to velmi kuriózní, protože ti o vstup do EU žádají už rekordních jedenatřicet let a nejspíš se do ní vůbec nedostanou, zvláště poté, co si v zemi upevnil pravomoci diktátorský prezident Erdogan.

Jiná věc by byla, kdyby místo Radakoviče a Vukadinoviče nastoupili do zápasu Čivič a Mustedanagič z Bosny a Hercegoviny, která žádnou asociační smlouvu s EU nemá. To by už by byl problém, protože by na trávníku bylo rázem šest hráčů mimo Evropskou unii bez jakékoliv smlouvy a výsledky Sparty by opravdu musely být kontumovány ve prospěch soupeře. Tohle si ale snad na Letné příslušní funkcionáři hlídají. I proto nejspíš z kádru vypadl Kamerunec Mandjeck, který by byl už sedmým hráčem na soupisce Sparty mimo EU.

Cizinci by měli být lepší než Češi

Takže toto by mělo být v pořádku. Otázkou je, do jaké míry se to líbí sparťanským fanouškům. Jsem ten poslední, kdo by chtěl bojovat proti cizincům ve Fortuna:lize. Ovšem ve Spartě, která má výbornou mládež a fotbalovou akademii, to však problém nejspíš je a dosti značný. Letní exodus řady nadějných fotbalistů z Letné – i směrem do konkurenční Plzně – budiž varováním. Tihle kluci se mj. logicky obávají, že v áčku plném cizinců pro ně nikdy nebude místo. Tato praxe může ve svém důsledku škoditi české reprezentaci, pokud jí už tedy neškodí.

Vzpomeňme třeba na Anglii, kde dlouho marně hledali kvalitního gólmana, protože v Premier League chytali samí cizinci. V Česku se to může týkat všech herní pozic. Jak říkám, nic proti cizincům, ale musejí být lepší než Češi. Což třeba v Subotici rozhodně nebyli. A možná by nestálo za to, kvůli budoucnosti českého fotbalu přehodnotit ty počty hráčů ze zemí mimo EU ve Fortuna:lize. 

Země, jejichž občany v české lize nelimituje cizinecká kvóta

Výňatek z rozpisu soutěží: V soutěžním utkání je za družstvo oprávněno nastoupit nejvýše pět hráčů, kteří nejsou občany členského státu Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru, nebo nejsou občany států majících s Evropskou unií uzavřeny dohody o partnerství.

Členské státy EU: Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie.

Státy Evropského hospodářského prostoru: členské státy EU + Island, Lichtenštejnsko a Norsko.

Kandidátské státy, které mají s s EU dohody o partnerství: Makedonie, Turecko, Srbsko, Černá Hora a Albánie.

Proč Sparta v Jablonci nehrála v tradičních dresech?

A pak mám ještě jeden problém- a s ním i řada konzervativně smýšlejících fanoušků Sparty. Nic proti druhým („venkovním“) dresům, londýnský Arsenal v minulých dnech představil dokonce svůj třetí dres. Jde především o marketingový tah: čím víc prodaných dresů jakéhokoliv druhu, tím lépe. Vzpomínám si v této souvislosti na skladbu skupiny Half Man Half Biscuitz roku 1986 „All I want for Christmas is a Dukla Prague away kit“,v níž se poněkud ironicky zpívá Všechno, co chci k Vánocům, je venkovní dres Dukly Praha.“

Ten navíc, myslím, dříve ani neexistoval.

Ovšem nechápu, proč v neděli nemohla Sparta v Jablonci proti zeleným domácím nastoupit ve svých tradičních rudých dresech: Proč hrála v bílých tričkách? Aby představila a „vyluftovala“ svůj venkovní dres? Nebo jen proto, že o tom nikdo nepřemýšlel? To chce v téhle praxi pokračovat a všude venku hrát důsledně v bílém? I v derby na Slavii?

Ano, chápu, že když domácí tým, který má logicky před svým publikem první volbu dresu, nosí stejné nebo podobné barvy, musejí hosté sáhnout po své venkovní sadě zápasového oblečení. Ovšem, když to není nutné, tak proč nectít dlouholetou tradici? Ostatně třeba červenobílí rivalové ze Slavie si v prvním ligovém kole proti domácí modrobílé Sigmě Olomouc vzali své tradiční dresy, jen měli místo světlemodrých stulpen bílé.

Možná jsem staromódní, ale připadá mi to i jako úcta k vlastním fanouškům, kteří chtějí vidět, pokud je to možné, své hráče ve svých tradičních dresech. Nebo se snad pletu a je to už jinak?