Bude Kanga o přestávce na Letné podávat fandům občerstvení? Krmenčík by v těch vedrech ligu zakázal. Tak určitě!

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Po dobu prvních dvou ligových kol se nic mimořádného nestalo, znělo by známé vojenské hlášení. Fortuna:ligu vede s plným bodovým počtem Slavia před dvojicí Sparta a Plzeň (ty mají kromě šesti bodů i stejné skóre 4:1) a Zlínem, který v létě převzal až nespravedlivě odepisovaný trenér Michal Bílek. Ale stalo se, namítl by nejen major Terazky. Především Sparta mezi prvním a druhým kolem odvolala kvůli pohárovému zádrhelu v srbské Subotici trenéra Pavla Hapala, takže dosavadní sportovní ředitel Zdeněk Ščasný vstoupil potřetí do stejné letenské řeky. Uvidíme, jak dlouho v ní bude plavat.

Bude Kanga o přestávce na Letné podávat fandům občerstvení? Krmenčík by v těch vedrech ligu zakázal. Tak určitě!

Tuzemská tropická vedra pak mají zásadní vliv na formu a rozpoložení některých hráčů, třeba plzeňského kanonýra Michaela Krmenčíka. Ten sice v pondělní dohrávce s Libercem (1:0) náhodně, jak říká, rozhodl svým gólem o výhře Viktorky, ale jinak by v těch vedrech ligový fotbal zakázal.

Pokud jde o Slavii, která začala výhrami nad Olomouci (3:0) a Karvinou (4:0) nový ligový ročník vskutku impozantně, její skutečnou formu a možnosti prověří až ve třetím předkole Ligy mistrů Dynamo Kyjev. Jak správně konstatoval autor třetího sobotního gólu Josef Hušbauer. První zápas se hraje v Edenu už v úterý 7. srpna (19.30).

Bude Kanga nosit sparťanským fandům občerstvení?

Co se týče dalšího vývoje ve Spartě, tam bude hodně záležet na tom, jak dopadne čtvrteční letenská odveta druhého předkola Evropské ligy se Spartakem Subotica (19.00, ČT Sport). A také, jak se tvrdé jádro fanoušků smíří či nesmíří s klíčovým hráčem a autorem prvního sparťanského gólu v Jablonci (2:1) Guélorem Kangou z Gabonu.

Z jedné strany rasistické urážky, z druhé strany zbytečná provokativní gesta místo omluvy, kterou hráči nařídil Zdeněk Ščasný. Prý s tím budou podle staronového kouče na Spartě ještě pracovat. Zajímalo by mě jak? Bude snad Kanga o přestávce na Letné podávat fandům občerstvení? I když stará pravda říká, že dobré výkony a výsledky vše vyřeší. Ovšem bez těch zbytečných gest s prstem na ústech.

Jak Vrba proti Liberci ztratil paměť

Viktoria Plzeň? Ta by asi měla hrát jen druhé poločasy. Jak na Dukle (3:1), tak v pondělí proti Liberci (1:0) to byla v úvodní půli bída, kterou opakovaně kritizoval i trenér Pavel Vrba. A televizní experti se během přestávky duelu se Slovanem shodli na tom, že by měl být spíše vystřídán do té doby neviditelný Krmenčík než aktivnější Řezníček. Vrba si ale vedl svou a měl recht: plzeňský kanonýr nakonec po pauze utkání, byť trochu náhodným zásahem, jak sám přiznal, rozhodl.

Ovšem jeho pozápasové televizní vystoupení mělo šťávu. „Vedro? Tak já vám k tomu vedru něco řeknu. To je něco hrozného, já bych v takovém horku ten fotbal zakázal,“ prohlásil emotivně do mikrofonu O2 TV Sport Michael Krmenčík. Jasně, proč hrát fotbal, když je venku hezky a lidi na něj chodí v hojném počtu, na Štědrý den je volný termín, tam by se dalo jedno letní kolo v pohodě přeložit.

Velké horko má však asi vliv i na trenéry. Pavel Vrba sice své svěřence za produkci v prvním poločase ostře kritizoval, ovšem pak v televizním interview dodal: „Ale ani Liberec si nevypracoval žádnou větší šanci.“

Opravdu? A co samostatný nájezd liberecké letní posily z Českých Budějovic Jakuba Peška, který šel v úvodu utkání na plzeňského gólmana Matúše Kozáčika zcela sám? Tohle byl, jak správně těsně před Vrbou řekl liberecký kouč Zsolt Hornyák, pro vývoj a nejspíš i výsledek pondělního zápasu klíčový moment. Vrbu ale možná omlouvá šok, který mu, jak bylo v televizi dobře vidět, způsobil svým riskantním kličkováním v závěru duelu brankář Kozáčik. Plzeňský kouč se při tomto kouzelnickém kousku s hlavou v dlaních raději skryl za lavičkou náhradníků.

Takže, jak na tom Plzeň opravdu je, ukáže již sobotní televizní duel v Olomouci (19.00, 02 TV Sport), která v pátek v Mladé Boleslavi (4:0!) napravila svůj úvodní domácí výpadek se Slavií (0:3). Na Hané musí hrát Viktorka naplno oba poločasy, jeden už asi stačit nebude.

Nač potřebuje v těchto tropech Opava vyhřívaný trávník?

Druhý pól tabulky? Tady jsou bez bodu poněkud překvapivě Jablonec, už méně překvapivě zmíněná Boleslav a dále podle očekávání tři adepti sestupu: Dukla, Karviná a nováček z Opavy. Všichni tři ale doplatili na los a okolnosti. Karvinští začínali dvakrát venku (v Liberci 0:1 a na Slavii 0:4), Dukla hrála doma s Plzní (1:3) a v Teplicích (2:5) a Opava po statečném vystoupení na Spartě (0:2) prohrála „doma“ v Brně se Zlínem 1:2. Na tohle utkání dorazilo v sobotu odpoledne na stadion v brněnské Srbské ulici pouhých 1118 diváků. To na Spartu jich před týdnem přicestovalo více – dvanáct set. A lze očekávat, že i v pátek proti Slavii v Edenu (18.30, ČT Sport) jich bude více.

Už jsem o tom psal, nač potřebuje Opava v tropických vedrech, v nichž by Krmenčík ligový fotbal zakázal, vyhřívaný trávník? Proč to nemohlo počkat na listopad a proč nemohl být na obnovenou opavskou ligovou premiéru stadion v tamních Městských sadech zaplněn či dokonce vyprodán? Aby zástupcům Ligové fotbalové asociace ty brněnsko-opavské tisíce nakonec nechyběly, až se budou sponzoři ptát, kdeže jsou ty slibované zvýšené průměrné návštěvy.

Zvlášť, když ligu hraje stále Dukla a vrátila se do ní Příbram, které se velkými návštěvami také zrovna nechlubí. Pokud k nim tedy nezajede Plzeň nebo některý z pražských klubů s početnou fanouškovskou obcí.