Hráči, trenéři i týmy. Co nového nám přinese Premier League v sezoně 2018/19?

LIGOVÝ SPECIÁL

Postupně, jak se nám čas při čekání na nový ročník nejsledovanější fotbalové soutěže světa krátí, nastává chvíle, kdy bychom si i my měli představit, co nového nás na Britských ostrovech čeká.

Hráči, trenéři i týmy. Co nového nám přinese Premier League v sezoně 2018/19?

Trenéři

Jak jsme si mohli všimnout, trenéři jednotlivých týmu anglické nejvyšší soutěže se každým rokem dostávají ze strany vedení pod stále větší tlak, který pravidelně vyústí několika zásadními změnami. Jen od konce poslední sezony, v níž Manchester City slavil rekordní triumf, byli z potápějících se vraků velice ambiciózních mužstev odvoláni čtyři kormidelníci, na něž teď čeká nové angažmá. Co je však pro nás podstatné a co fanoušci ostrovního fotbalu budou s napětím sledovat, je směr, jakým se posunou dva úspěšné londýnské kluby.

Chelsea: Antonio Conte si za poslední roky získal srdce většiny fanoušků Blues, avšak ani jejich přízeň neprolomila chladné srdce nekompromisního vedení, jež toužilo po změně. Zásadní obrat, který si vyžádá jak novou herní koncepci, tak i příchod nových (mladších) hráčů se bude konat pod podpisem již nového taktika, co do západního Londýna přichází rovněž z italské Serie A. Maurizio Sarri je oproti Contemu typem trenéra, který preferuje o něco útočnější fotbal a alespoň dle vlastního tvrzení se nebojí sázet na mladé hráče, jimž dá možnost prosadit se z akademie. Právě tato část příběhu byla Chelsea kolikrát vyčítána, že má spoustu zkušených hráčů čekajících na svou šanci, ovšem místo toho, aby je využila, tak je poslala do světa sbírat zkušenosti… no a mnohdy se z této cesty pak už nevrátili.

My, aniž bychom museli znát taktický plán nového lodivoda pro nadcházející sezonu, již teď víme, že první základní kámen úspěchu bude stát na udržení klíčových hvězd týmu. Zatímco situace okolo brankáře Courtoise je už jistá, odchod křídelníka Hazarda je stále ve hvězdách. Bookmakeři jsou sice nakloněni jeho přestupu, ovšem každá kompetentní osoba musí vědět, jaký přínos má belgický hráč pro celý tým. Každý trenér sní o tom, aby ve svém kádru měl rozdílového hráče, který když se mužstvu nedaří, vezme tíhu onoho břímě na sebe a rozhodne utkání ve váš prospěch.

Co se týče té defenzivní složky hry, podobný přínos pro tým má i francouzský záložník N’Golo Kanté, jehož talent odebírat míče, číst hru a běhat celých 90 minut každý zápas, by si zasloužil vlastní článek.

Arsenal: Arsène Wenger nezažíval poslední sezony na lavičce Gunners zrovna radostné období, a tak se není čemu divit, když se po 22 letech věrných služeb rozhodl předat žezlo někomu jinému. Vydat se přímo do peřejí anglických vod nebývá pro spoustu trenérů vůbec lehké, ovšem mezi kandidáty na horké křeslo po francouzském manažerovi se objevil přeci jeden vyvolený, jenž si tuto výzvu dokonce sám vybral. Unai Emery vedl v posledních letech kromě PSG také Sevillu, s níž se rovnou třikrát za sebou ocitl na samotném vrcholu Evropské ligy, tedy sestry slavné Ligy mistrů, a díky tomu se dostal do hledáčku dalších velkých klubů. Mnoho lidí by řeklo, že podobně jako v případě Conteho v Chelsea bylo jeho angažmá v Paříži nedoceněno, avšak podobně jako všude jinde, když v daném časovém úseku nesplníte vysoké ambice v Evropě velmi velkého klubu, musíte za to nést patřičné následky.

Cíle pro nadcházející sezonu nebudou pro Arsenal tak vysoké, neboť i on se nachází ve fázi jisté přestavby, nicméně už ve svém prvním roce ve funkci by španělský taktik na lavičce Gunners rád ukořistil nějakou tu trofej. Řeč je zejména o domácích pohárech, v nichž se celku ze severu Londýna v posledních letech daří o něco více než na té ligové nebo evropské scéně.

Zajímavé bude sledovat vývoj, jak se hráči Arsenalu popasují s poměrně odlišným stylem. Nový trenér je znám pro svou agilnost během zápasu, k čemuž je schopný využívat několik taktik v rámci průběhu devadesáti minut jednoho utkání. Přizpůsobování se hráčům, jež má k dispozici, je pro něho samozřejmostí, a tudíž od jeho týmu můžeme očekávat lepší herní organizaci, která začíná vždy tou defenzivní činností, od níž se posléze odvíjí další části hry. Nudu od něj nečekejme, avšak noví hráči týmu budou také potřebovat svůj čas na adaptaci.