Anketa v Německu: český gólman je lepší než Özil či Ribéry

Anketa v Německu: český gólman je lepší než Özil či Ribéry
BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Může český fotbalista dostat v renomované anketě o Fotbalistu sezony více hlasů, než třeba Franck Ribéry či Mesut Özil? Odpověď je překvapivě pozitivní a jedním dechem můžeme dodat, že nejde o Petra Čecha. 

Vycházet ze tří spojených tyčí ve velkém vápně ale lze. Když k tomu napovíme, že se jedná o anketu německých novinářů o hráče sezony 2017/18, jsme blízko rozuzlení malé tajenky: Jde o Jiřího Pavlenku, brankáře Werderu Brémy. V anketě Kickeru získal tři hlasy, stejně jako třeba kapitán bývalých mistrů světa Manuel Neuer, ale také o jeden víc než už zmíněné hvězdy Özil a Ribéry. Podle pravidel ankety se do hlasování mohou dostat němečtí fotbalisté a také ti, kteří hrají v německých soutěžích. Pro upřesnění: Pavlenka obsadil 20. – 23. místo a z cizinců se před něj dostali pouze Lewandowski, Rebič, Pavard a James. A to je úspěch, který by v šedi českého současného fotbalu neměl zapadnout!

Německá anketa o německého hráče sezony byla zcela logicky ovlivněna německým krachem na šampionátu v Rusku. Prvenství sice získal Toni Kroos, který o jeden zápas oddálil vyřazení už ve skupině nádherným gólem do švédské sítě, ale korunu krále dostal především za své výkony v Realu Madrid, jemuž výrazně pomohl k trofeji v Lize mistrů.

Pořadí na druhém a třetím místě ovšem jasně koresponduje s německou frustrací po návratu z Ruska. Pomyslné stříbro patří útočníkovi Freiburgu Nilsi Petersenovi, který v reprezentaci odehrál v rámci testů před MS jeden zápas, ale do Ruska nejel. Třetí je Brazilec Naldo, který ale po třinácti letech pobytu už má i německé občanství a ve svých 38 letech pomohl Schalke z pozice stopera do Ligy mistrů.

Kroos ve svých 28 letech získal trofej poprvé v kariéře. „Je to nádherné vyznamenání, takovou cenu nedostáváte každý den,“ řekl redaktorům Kickeru. „Jsem velmi rád, že tuto trofej získal právě Toni. Měl jsem ve své práci v péči hodně talentů, ale bylo mi jasné, že právě Kroos je výjimečný a dotáhne to daleko,“ pochválil jej Jupp Heynckes, jenž ho svého času trénoval. Právě Heynckes získal titul Trenér roku, v 73 letech prý úplně poslední ocenění. Ale bylo to o fous, resp. o dva hlasy (celkem hlasovalo 475 novinářů) trumfl Domenica Tedesca z Schalke 04.