Slavia bojuje s týmem bratra místopředsedy UEFA, jenž vyhrožoval Česku normalizační správou

Slavia bojuje s týmem bratra místopředsedy UEFA, jenž vyhrožoval Česku normalizační správou
KOMENTÁŘ

Takovou atmosféru jsem v Česku na fotbale už dlouho nezažil. Přestože úvodní zápas 3. předkola Ligy mistrů Slavia – Dynamo Kyjev skončil pro Pražany z hlediska úterní odvety na Ukrajině nepříliš optimistickým výsledkem 1:1, lidé dávali najevo své nadšení. Radovali se i z toho, že Hušbauer z penalty v poslední minutě nastavení alespoň vyrovnal. Přiznám se, že jsem měl obavy i z vývoje zápasu. Jednak Dynamo Kyjev hrálo v posledních letech vždy v základní skupině LM či EL, v nové sezoně ještě nepohrálo (dokonce do úterka nedostalo ani gól a dvakrát porazilo silný Šachťar Doněck). A jednak tento klub se slavnou minulostí vlastní už od roku 2002 Igor Surkis, což je o devět let mladší bratr Grigorije Surkise.

Ano, toho kontroverzního místopředsedy UEFA, o němž už se mnohokrát v historii psalo v souvislosti s korupcí. Toho funkcionáře, který koncem minulého roku na valné hromadě FAČR v Nymburce v ruštině arogantně vyhrožoval českému fotbalu nucenou normalizační správou, pokud neupraví své stanovy k jeho obrazu a k obrazu Surkisových místních spojenců, kteří jako by připomínali Biľakovu dělnicko-rolnickou vládu spojenou s nechvalně známým zvacím dopisem ze srpnové okupace Československa v roce 1968.

Ostatně i na pozápasové tiskovce to v Edenu vypadalo spíše jako v dobách bývalého Sovětského svazu. Místo ukrajinštiny tu zněla ruština, i proto, že trenér Dynama Kyjev Aleksandr Chackevič je Bělorus, bývalý reprezentant, jenž si mj. 16. října 2002 zahrál v kvalifikaci ME 2004 v Teplicích proti Nedvědovi a spol. (2:0 pro Česko).

Chackevič: „A proč byste chtěli hned červenou kartu?“

I běloruský trenér Dynama ovšem vystupoval velmi sebevědomě až arogantně. A to i v případě odpovědí na dotazy ukrajinských žurnalistů. Na jedinou otázku českého novináře, kterou mu položil autor těchto řádků, zda se neobával, že anglický rozhodčí CraigPawson udělí jeho obránci Kedziorovi za Teclovo ve vyložené „penaltové“ šanci místo žluté červenou kartu, odpovídal s ironickým úsměvem ve tváři:„A proč byste chtěli hned červenou kartu? Bylo to přece na posouzení rozhodčího.“

To ano, ještě přede dvěma lety by to byla jasná červená. Poté, co bylo pravidlo o tzv. trojím trestu zrušeno, závisí nyní na posouzení rozhodčího, zda šlo o úmyslný či neúmyslný penaltový faul. Každopádně by Tecl zblízka uklízel balon do odkryté brány.

A Pawson usoudil, že o úmysl nešlo. Uvědomil si při tom před kyjevskou odvetou, kdo je bratrem majitele Dynama Kyjev? Nevím, ale určitě to vědět musel.

Přiznám se, že jsem byl rád, že zápas pískají Angličané, kteří těmto tlakům zpravidla až tak nepodléhají. A většinu zápasu to bylo znát, byli to naopak Kyjevané, kteří se téměř po každém verdiktu sudího nepřiměřeně rozčilovali, jako by byli zvyklí na úplně jiný způsob rozhodování.

Ovlivňoval druhý míč hru?

Fanoušci Slavie ovšem Pawsonovi a jeho kolegovi na pomezí vyčítají, že před kyjevským gólem nezastavil hru kvůli dvěma míčům na hřiště. Jenže hráči Dynama to udělali chytře a druhý balon urychleně dopravili do zámezí. A v pravidlech se píše: „Octne-li se v době, kdy je míč ve hře, na hrací ploše další míč, a je-li tím ovlivněna hra, rozhodčí hru přeruší a po odstranění druhého míče z hrací plochy naváže hru míčem rozhodčího v místě, kde byl původní míč v okamžiku přerušení hry.“

Zase to bylo na posouzení rozhodčího. A ten nejspíš rozhodl, že druhý míč na ploše hru neovlivňoval. I když slávisté kvůli tomu a kvůli předchozí podobné zkušenosti, kdy se hra naopak přerušila, na pár vteřin přestali hrát. Za to je po zápase trenér Jindřich Trpišovský zkritizoval s tím, že místo vystavování střelce gólu Verbiče do ofsajdu jej měli řádně pokrýt. Mimochodem, nebylo to náhodou opravdu postavení mimo hru? Těžko říci, spíše ne, šlo o hraniční situaci. Opět to bylo na posouzení druhého asistenta Iana Hussina. A ten se také rozhodl ve prospěch Dynama.

Ve všech třech sporných případech šly sice verdikty ve prospěch Kyjeva, ale těžko sudí obviňovat ze stranění soupeři. Ostatně na internetu se zlobili i příznivci Dynama, že prý to žádná penalta v závěru být neměla, že šlo o čistý Kedziorův skluz. Každý to holt vidí po svém. 

Zkoušeli to prý s dolary a s kožichy

Ovšem z propojení bratrů Surkisových před kyjevskou úterní odvetou (14. srpna od 18.30, vysílá ČT Sport) až tak dobrý pocit mít nelze.

Grigorij Surkis, místopředseda UEFA a bývalý šéf Ukrajinského fotbalového svazu a také bývalý člen vedení Dynama Kyjev. Funkcionář, který, jak naposledy zdůraznil belgický server The Brussels Time, má kvůli podezření z korupce zákaz vstupu na území USA.

Jak koncem minulého roku zase připomněl deník Sport, osmašedesátiletý rodák z Oděsy odstartoval svoji činnost ve fotbale známým skandálem z 90. let, jenž dostal visačku „kožichový“. Důvod? V roce 1995 byl právě Grigorij Surkis zapleten do úplatkářské aféry, kdy mělo dojít k ovlivnění španělského rozhodčího Nieta v duelu Ligy mistrů mezi ukrajinským Dynamem Kyjev a řeckým Panathinaikosem Atény (1:0). Sudímu byl údajně nabízen úplatek ve výši třicet tisíc dolarů a navrch darem dva luxusní kožichy!

Dynamo bylo poté na tři roky vyřazeno z klubových soutěží UEFA. Jenže to začalo zavánět mezinárodním skandálem, jelikož se do věci vložil i ukrajinský parlament, premiéra nakonec i sám tehdejší prezident Ukrajiny Leonid Kučma. UEFA se tehdy Kučmy nejspíš zalekla. Faktem je, že Dynamo bylo po čase omilostněno. I když se po celé fotbalové Evropě tvrdilo, že důkazy ouplácení ze strany Kyjeva byly zřejmé (ostatně španělští sudí vše přiznali), Ukrajina chápala anulování trestu jako důkaz neviny.

Kamarád s Blatterem, Platinim, Villarem i Putinem

Proto ani tento skandál Surkisovupověst nezničil. Naopak. Na Ukrajině se stal v roce 2000 šéfem svazu. Od té chvíle se hovoří o stavbě korupční pyramidy, kdy se uplácejí i rozhodčí řídící mládežnické soutěže. Unfair jednání se na fotbalové Ukrajině údajně stalo normou.

„Surkis si mezitím s pomocí přízně důležitých figur světového fotbalu budoval silnou pozici. Často byl vídán v družných rozhovorech se Seppem Blatterem, Michelem Platinim a Angelem Villarem. Mimochodem, ani jeden z nich už v organizacích FIFA a UEFA nepůsobí, korupční skandály jim zlomily vaz,“ citoval loni koncem roku deník Sport zahraniční média.

Pro dokreslení Surkisova vlivu je důležité zmínit, že podle mnoha zdrojů patří k blízkým lidem ruského prezidenta Vladimira Putina. Tomu měl také radit ohledně pořádání MS 2018 v Rusku. Ostatně během světového šampionátu vystoupil 9. července 2018 v bruselském Press Clubu britský novinář Tim White, spolupracovník Andrewa Jenningse (autora slavných knih o korupci ve FIFA, které chtěla světová fotbalová federace zakázat), s tím, že Grigorij Surkis měl být údajně zapleten i do korupce v souvislosti s přidělením MS 2018 Rusku.

Jenže na rozdíl od Blattera či svých přátel v bývalém vedení UEFA Platiniho a Villara Grigorij Surkis všechny tyto kauzy zatím ustál.

Surkis: „Dynamo není na prodej“

Když byl letos v květnu při kladení květin na hrob slavného trenéra Dynama Kyjev Valerije LobanovskéhoGrigorij Surkismj. dotázán, zda jeho mladší bratr Igor Surkisslavný klub po šestnácti letech prodá, odpověděl:

Vím, že se mluví o tom, že by Dynamo rád koupil Aleksandr Jaroslavskij nebo dokonce Číňané, ale tady není co řešit. Dynamo Kyjev není na prodej, to mohu za svého bratra zodpovědně říct. Ano, máme jisté problémy, do Kyjeva ani do Šachťaru Doněck nechtějí kvůli válečnému stavu na Ukrajině chodit někteří zahraniční fotbalisté, ale kvůli tomu nebudeme klub prodávat.“

To tvrdil před čtvrt rokem bratr majitele Dynama Kyjev a stále vlivný místopředseda UEFA Grigorij Surkis.

„UEFA – mafia“ aneb Pro pravdu se každý zlobí?

Fanoušci Sparty i Slavie (bylo to několikrát slyšet i během úterního zápasu v Edenu) často skandují „UEFA – mafia!“ Už když v 80. letech v evropských pohárech vyřadili pražští Bohemians slavný Ajax Amsterdam, nechal se legendární trenér Tomáš Pospíchal slyšet, že se klokanům podařilo zdolat jistou mafii. Vedení UEFA to nerado slyší a uděluje za podobné projevy mastné pokuty. Cožpak ale nebyli Blatter, Platini, Villar a další přední funkcionáři evropského a světového fotbalu zatčeni či potrestáni kvůli svému mafiánskému a korupčnímu chování? Chtělo by to více pokory.

A hlavně, aby byl v kyjevské odvetě duel veden v duchu fair play. Snad se toho navzdory tomu, kdo vede Dynamo Kyjev a kdo je ve vedení UEFA, dočkáme. Ostatně, jak už bylo řečeno, všichni Surkisovi parťáci už z vedení Evropské fotbalové unie museli nuceně zmizet. Poměry by se tedy měly měnit k lepšímu.

Pokud jde o samotný fotbal, Dynamo Kyjev v Praze potvrdilo, že je výborně organizovaným mužstvem. „Jejich první dotek s míčem byl vynikající,“ ocenil kvality ukrajinského vicemistra slávistický trenér Jindřich Trpišovský. Toho fanoušci na sociálních sítích nabádají, aby už začal více stavět drahé letní opory Balutu a Olayinku, kteří v úterý večer přišli na trávník zase až v samém závěru. Trpišovský to vysvětluje tím, že v útoku jsou dobří, ale ještě se musejí s mužstvem lépe sžít v obranné činnosti, která je právě v duelech s tak kompaktním celkem jako je Dynamo Kyjev velmi důležitá.

Realisté: Lepší Evropská liga než debakly v Lize mistrů

Na závěr něco pro odlehčení. Zazněl totiž i realistický hlas tradičních pesimistů ze slávistického tábora: „Když se letos na rozdíl od loňska postupuje do základní skupiny Evropské ligy už z třetího předkola Ligy mistrů, není co řešit. Pokud v Kyjevě vypadneme, alespoň se nebudeme muset honit ve 4. předkole těžké nemistrovské části Ligy mistrů, z něhož bychom asi stejně byli vyřazeni, a odpočineme si. Navíc, řekněme si upřímně: není lepší hrát vyrovnané zápasy v Evropské lize, než dostávat v Champions League ‚rychty‘ s Realem Madrid nebo s Barcelonou a pak zase poslouchat od rivalů tradiční fórky, že tu máme kromě Schalke 04 i Slavii 07, jako před jedenácti lety po zápase na Arsenalu? Ať si to zas nejdřív vyzkouší Plzeň.“

Taky názor, byť podle úterní atmosféry v Edenu soudě, zdaleka ne většinový.