V Česku jsou někteří hráči pohodlní, tvrdí exsparťan Sedláček, který zkouší prorazit v Alkmaaru

V Česku jsou někteří hráči pohodlní, tvrdí exsparťan Sedláček, který zkouší prorazit v Alkmaaru

To, že devatenáctiletý záložník Richard Sedláček v létě zamával mateřské Spartě a podepsal dvouletou smlouvu v nizozemském klubu AZ Alkmaar, nepovažuje za žádný naschvál, ale bere to jako kariérní posun. 

Dle svých slov žádný problém s mládežnickými trenéry Erichem Brabcem a Tomášem Hašlerem neměl. Na Letné se jen do budoucna příliš neviděl a snažil se na to dívat co nejvíce realisticky. "Pokračoval bych v juniorce, nebo bych šel někam na hostování, maximum by pro mě byla asi Vlašim. Ještě před půlrokem byl můj cíl dostat se do prvního týmu Sparty, ale konkurence v něm je opravdu obrovská. A v českém fotbale, kde se hraje hlavně na sílu a osobní souboje, by to pro mě bylo těžší, proto jsem zvolil tuhle cestu. Myslím si, že holandský fotbal mi hraje do karet a sedí mi," pronesl kolega o dva roky staršího útočníka Ondřeje Mihálika, jenž se do Alkmaaru přesunul z Jablonce.

Nizozemci ho sledovali delší dobu. "Podle mých informací mě skautovali už delší dobu. V zimě sice přišla komplikace, protože jsem si zranil koleno a byl jsem čtyři měsíce mimo, ale závěr sezony, na který se zástupci AZ jezdili dívat, se mi povedl, takže to nakonec dopadlo. Myslím si, že je to velký posun v mé kariéře, za který své agentuře Sport Invest moc děkuju. Můj cíl bylo dostat se do zahraničí a Alkmaar je v mládežnickém fotbale klub na velké úrovni," liboval si v interview pro web 90-minut.cz perspektivní středopolař, který začne v B-týmu a čeká ho tak druhá nejvyšší nizozemská liga.

Bývalý kapitán sparťanského dorostu, jehož cílem je dostat se co nejdřív do prvního týmu, si nyní zvyká na o něco vyšší úroveň náročnosti. Nejtěžší ale pro něj bude zvládnout jazyk. "V každém týmu se podle mě najdou hráči, kteří netrénují na sto procent, kteří jsou uspokojení. Ale to není chyba trenérů, ale konkrétního hráče – a s tím si musí poradit tým, ten si takového hráče musí srovnat. V Česku jsou někteří hráči pohodlní a nedivím se, že trenéři jsou proto tvrdší. Když vidím přístup hráčů v Alkmaaru, je to něco jiného. Je to tu super, celý klub je jako rodina. Hodně mě překvapil profesionální přístup všech lidí tady, jak trenéři, tak hráči dělají všechno, abych se tu cítil dobře. Akorát jediné, co je problém, je holandština, kterou se teď začínám učit. A věřím, že to bude nejtěžší část celého přestupu. Myslím, že jsem se aklimatizoval dobře, styl hry mi sedí, takže jsem spokojený," zakončil na stránkách 90-minut.cz mladík, jemuž startuje nový soutěžní ročník 20. srpna proti Almere.