Hašek zpět na Letnou? Vzhledem k tomu, jak nyní vnímá Spartu zvenčí, si jen těžko dokáže představit, že by jednání dopadlo úspěšně

Hašek zpět na Letnou? Vzhledem k tomu, jak nyní vnímá Spartu zvenčí, si jen těžko dokáže představit, že by jednání dopadlo úspěšně

Dříve byli Klokani z Ďolíčku považováni za bojovný a zarputilý tým, který si body musel vydřít. Trenér Martin Hašek však náhled na tradiční vršovický celek změnil a pod jeho vedením začali hrát Bohemians 1905 technický fotbal.

"Snažíme se hrát co nejvíce po zemi. Fotbalisty tlačíme do toho, aby dávali kolmé přihrávky už odzadu. Chceme hrát rychle, na co nejméně dotyků. Na to je potřeba mít kluky, kteří rychle pracují s míčem, rychle myslí a rychle běhají. V tomto směru pracujeme se stávajícími hráči a podle toho i vybíráme nové posily," uvedl na stránkách aktualne.cz šéf Švece, Maška, Juliše a spol.

Dotyčný způsob hry si žádá skvělou fyzickou připravenost. "Náš fotbal je pořád založený na bojovnosti a fyzické práci. Čeští fotbalisté obecně jsou na tom dobře vytrvalostně, ale je potřeba, aby získali rytmus hry, kterým se hraje na Bohemce. A to trvá týdny až měsíce, než se na něj zadaptují. Snažíme se, aby se v rámci tréninku hrálo co nejvíc času v maximálním nasazení. Máme výhodu, že naši hráči nejsou nažraní penězi nebo předchozími úspěchy, vesměs jde o kluky, kteří mají vrchol kariéry ještě před sebou. Jsou pokorní a hladoví a takoví chtějí pracovat, a když náhodou ne, my trenéři je donutíme," pokračoval někdejší stratég Pardubic, Vlašimi či Sparty, jehož slova vyšla na portálu aktualne.cz.

Jeho mužstvo v nynější Fortuna lize obhajuje sedmou pozici a aktuálně je šesté. Kdy z těchto nadějných pozic může být boj o místo v evropských pohárech? "Až bude klub připraven po všech stránkách. Až bude hotová infrastruktura klubu, až bude dokončeno tréninkové centrum, až bude zrekonstruovaný hlavní stadion, aby se na něm ty poháry daly hrát - určitě bychom se neradi vraceli po čtyřiceti letech do pohárů a hráli je na Slavii. Až bude dokončený kádr, ve smyslu máme hráče, které jsme chtěli, a ti tu mají tříleté čtyřleté smlouvy. Až budeme mít mládež na takové úrovni, že budeme áčko pravidelně doplňovat z vlastních zdrojů. Až budeme mít odpovídající rozpočet. Jsme na správné cestě, všechno se lepší, nechceme nic uspěchat. Když člověk dosáhne něčeho moc brzo a není na to připravený, může to napáchat víc škody než užitku. Myslím, že se bavíme v horizontu tří let. Jak jsem říkal, jsme na dobré cestě. Bohemka třeba kdysi neměla svoji umělku, jezdilo se různě po Praze, kluci tam přijeli svými auty a převlékali se až zpátky v Ďolíčku. Dneska máme tréninkové centrum se třemi travnatými hřišti plus úplně novou umělou trávu, kde máme kabinu, regeneraci, fyzio, posilovnu. Obrovský posun," citoval server aktualne.cz slova mladšího bratra hokejové legendy Dominika Haška.

Hašek by také rád skoncoval se stylem neustálého hostování a opětového skládání nového kádru. "Ano, Bohemka měla vždycky spoustu hostovaček. A to proto, že z různých důvodů nebyla schopna přivést hráče na přestup. Zaprvé nebyly peníze, zadruhé někteří hráči sem ani nechtěli, zatřetí se nevědělo, co bude za rok, protože byla nejasná situace ohledně stadionu. Nyní se nám daří přestupy realizovat. Na hostování máme jenom Juliše ze Sparty a Vodháněla, ale toho jsme vědomě dělali na hostovačku s opcí, abychom si vyzkoušeli vzájemnou spolupráci. Takže místo sedmi deseti hráčů jsou najednou dva, což už je standardní počet. Uměl bych si představit, že každý rok prodáme jednoho fotbalistu za vyšší sumu, za kterou pak přivedeme čtyři perspektivní a jednoho hotového hráče, jako se nám povedlo s Tettehem. Daří se nám kádr stabilizovat, ale není to úplně ideál, protože proti loňsku, kdy jsme byli úspěšní, odešli Hůlka, Kocič nebo Tetteh, navíc se nám zranil Martin Hašek. To už jsou čtyři hráči z loňského základu, čtyřicet procent z hráčů v poli," připomněl trenér, jenž v Ďolíčku trénuje hned dva své sny Martina a Filipa.

Podle kuloárních informací má se Spartou uzavřenou dohodu o pohybu hráčů. Jak to vypadá v praxi, pokud to tedy ještě platí? "Já konkrétně už nemám na Spartu žádné oficiální vazby. Dlouho jsem pro ni pracoval, ještě když jsem trénoval Vlašim, tak jsem jí byl oficiálně placený a do klubu chodili mladí sparťané. To není žádné tajemství. V momentě, kdy jsem přišel do Bohemky, jsme smlouvu rozvázali. Ale nemění se to, že jsem ve Spartě strávil šestnáct let, mám tam spoustu kamarádů a známých, i když jsou to spíš lidi, kteří se pohybují na Strahově než u áčka. Řekněme, že moje znalost hráčů Sparty je větší než u jiných trenérů. A myslím, že Sparta chápe, že pro ni to může být výhodné, protože je jasné, že ti kluci budou v Bohemce v prostředí, jež je náročné, že budou dobře trénovat a dostávat prostor, který by jim Sparta neuměla na hřišti zajistit. Letenští mají hrozně moc hráčů, které nejsou schopni uplatnit. Další naše výhoda je, že jsme pražský klub - kdybychom byli na Moravě, těžko bychom mohli udělat Juliše, který bydlí v Letňanech a čeká rodinu," doplnil Hašek, jehož jméno je v současné době spojováno s usednutním na volnou trenérskou lavičku, na níž zaskakuje sportovní ředitel Zdeněk Ščasný. Jak reálně vidí možný návrat do slavného "S" on sám? "Na to se mě ptá iks lidí. Asi jsem nějakým způsobem braný, že bych mohl na seznam potenciálních trenérů patřit. Jasně, jsem chlap, mám ego, nebudu popírat, že mě to těší. Ale: zaprvé mě Sparta doteď neoslovila. Zadruhé mám tříletou smlouvu v Bohemians, a i kdybych já nakrásno chtěl, vše záleží na Bohemce. A pokud by se i přes tohle všechno vedly nějaké rozhovory, tak vzhledem k tomu, jak teď Spartu vnímám zvnějšku, si dokážu jen těžko představit, že by byly zakončeny úspěšným výsledkem," uzavřel na aktualne.cz osmačtyřicetiletý oblíbenec dlouholetého ředitele letenské mládeže Jaroslava Hřebíka.