Souhrn přestupového období v Anglii: jaké kluby nejvíce utrácely?

LIGOVÝ SPECIÁL

Až nečekaně brzký konec hlásí přestupové okno na Britských ostrovech. Příchody do jednotlivých klubů byly uzavřeny, odchody se mohou konat až do 31. srpna, kde se tato možnost uzavře i pro ostatní celky další velkých lig. Pro nás teď nastává chvíle, kdy bychom si měli stručně zrekapitulovat, jaké změny se v Premier League udály.

Souhrn přestupového období v Anglii: jaké kluby nejvíce utrácely?

Manchester United

Pravidlo o dřívějším ukončení přestupového období v jedné z nejvíce sledovaných soutěží světa nepotěšilo zrovna každého vlastníka velkého klubu, který tím prakticky přišel možnost o vhodného doplnění kádru, uvidí-li, že se sezona po prvních třech kolech nevyvíjí dost dobře. Řeč je zejména o slavném Manchesteru United, jehož vedení nevyslyšelo volání Josého Mourinha po čtyřech nových posilách do A týmu a prakticky mu do základu přivedlo jenom jednoho hráče. Zdali se tento tah projeví i na ambicích Rudých ďáblů v boji o ligový titul, to nám vysvětlil už i sám portugalský trenér, jenž své druhé místo v tabulce během posledního ligového ročníku přirovnal ke svým největším úspěchům vůbec, neboť si není vůbec jist, zdali bude Manchester United schopný konkurovat dnešnímu vyspělejšímu Liverpoolu, Chelsea a nepochybně i velice dravému Manchesteru City.

Liverpool

Poměrně netradičně se toto léto utrácelo nejvíce za brankáře, čehož je přímým důkazem jak Liverpool, tak i jeho ligový konkurent Chelsea. Budeme-li se držet prvního jmenovaného, tak hlavní důvod, proč Reds letos tolik utráceli, jsou cíle, které si stanovil německý manažer Jürgen Klopp při svém příchodu na ostrovy. Ten nám sdělil, že věří tomu, že pokud v Anglii zůstane alespoň čtyři sezony, vyhraje pro Liverpool velmi dlouho očekávaný titul. A nyní nám nastává jeho čtvrtý rok ve funkci.

Reds byli na trhu nejaktivnější a dá se říct, že svými příchody jednak doladili místa, kde je tlačila bota, a jednak změnili základní strukturu týmu. Tím je pochopitelně myšlena záloha, přes níž se veškeré dění na hřišti koná. V té by nyní měl působit brazilský štít Fabinho, vedle něhož zaujme roli perspektivní, pohyblivý a poměrně důrazný guinejský středopolař Naby Keïta. Do branky se pak postaví ještě před pár dny nejdražší gólman světa Alisson Becker, což je svým způsobem velký objev loňské sezony.

Chelsea

Tak trochu překvapivě byl přestupový rekord za brankáře zlomen Chelsea, u níž se již delší dobu nevědělo, zdali bude mít na tak velký přestup dostatek financí. Vlastník klubu se poslední měsíce do aktivního dění příliš neangažoval, čímž nechával fanoušky Blues v mírné nejistotě. Podaří-li se ale nakonec modrému celku z Londýna udržet i svou křídelní oporu Edena Hazarda, můžeme se bavit o tom, že tato nejistota byla zažehnána a že se pro Chelsea jednalo o poměrně dobré přestupové okno.

Co je však novinkou, tím je změna v prezentovaném stylu, na nějž jsme za ta léta u Blues byli zvyklí. O přechod na útočný styl hry se již začal starat nový lodivod týmu Maurizio Sarri, jenž to potvrdil už během letní přípravy, kde začal uplatňovat svůj nový systém 4-3-3. Samotné srdce zálohy by po Kantém, jenž se pravděpodobně přesune více do strany, měl zastávat jeho společník z Neapole Jorginho, jehož si Sarri k sobě přivedl za 57 milionů eur.

Arsenal

Kdybychom měli jmenovat tým, jehož působení v následující sezoně se nese na vlně mnoha otazníků, tak by jím nepochybně byl londýnský Arsenal, který se podobně jako jeho městský konkurent představí po boku nového manažera. Kanonýři během léta kromě útoku přivedli posilu na každou pozici v sestavě a mezi tu nejdražší a patrně i nejočekávanější se hlásí uruguayský středopolař Lucas Torreira.

Od Arsenalu se během nového ročníku dá očekávat lepší organizace mužstva, jehož výkony budou odvozeny hlavně od celkové marodky týmu. I když mají Gunners poměrně široký kádr, v obraně mu bude chybět dlouhodobá opora Per Mertesacker, který ve svých 33 letech ukončil profesionální kariéru, nebo ze zranění stále se zotavující Laurent Koscielny. Současná stoperská dvojice Sokratis - Mustafi musí ještě prokázat své kvality.

Manchester City

Podobně jako jejich městský rival, ani Citizens se toto přestupové období nechtěli tolik angažovat na trhu a do útrob svého rozjetého týmu se rozhodli si přivést pouze jednu posilu. I když je tento tah oproti United naprosto cílený, mužstvo Pepa Guardioly je stále doposud nejdražší na celém světě a jelikož je i vhodně doplněno mladou krví, větších změn nakonec nebylo potřeba dělat více. O ten jeden zásadní přídavek se přičinil talentovaný alžírský křídelník Riyad Mahrez, jehož ambice již delší dobu převyšovaly ty Leicesteru City.

Tottenham

A abychom nevynechali ani poslední celek z velké šestky, je třeba zmínit i Tottenham Hotspur, který se chvíli po začátku sezony přesune do svého nového domova. O mírně hořkou pachuť ze sladké radosti během přesunu do luxusního sídla se postarala až trochu překvapivě nulová aktivita na přestupovém trhu, díky níž jsou svěřenci trenéra Pochettina vůbec prvním týmem na ostrovech, jenž během léta do svých řad nepřivedl ani jednu posilu.

Peníze vynaložené na přestupy:

#1 Liverpool 177 mil. liber
#2 Chelsea 129 mil. liber
#3 Fulham 105 mil. liber
#4 Leicester 104 mil. liber
#5 West Ham 99 mil. liber
#6 Everton 89 mil. liber
#7 Manchester United 82 mil. liber
#8 Arsenal 71 mil. liber
#9 Manchester City 60 mil. liber
#10 Wolverhampton 59. mil. liber
#11 Southampton 56 mil. liber
#12 Bournemouth 47 mil. liber
#13 Brighton 31 mil. liber
#14 Huddersfield 30 mil. liber
#15 Cardiff 29 mil. liber
#16 Watford 24 mil. liber
#17 Newcastle 23 mil. liber
#18 Burnley 19 mil. liber
#19 Crystal Palace 10 mil. liber
#20 Tottenham 0 mil. liber