Baník hodlá s odchovanci ještě přitvrdit, Páník chce dojít k mnohem zajímavějším číslům

Baník hodlá s odchovanci ještě přitvrdit, Páník chce dojít k mnohem zajímavějším číslům

Ostravského kouče Bohumila Páníka v úvodu tohoto pracovního týdne nepotěšila pouze první ligová výhra na soupeřově hřišti, ale také skutečnost, že do duelu s Bohemians zasáhlo hned 5 baníkovských odchovanců.

A to je podle exzlínského stratéga velmi podstatná skutečnost. "Všechno jsou to kluci, kteří Baníkem prošli od žákovského věku. A Dan Holzer, oba bratři Šašinkové, i Denis Granečný absolvovali tu akademii, kterou jsme v Baníku vytvořili už o hodně dřív, než to začalo fungovat leckde jinde. A ta akademie jim dala základ, z něhož oni dnes těží," pronesl v interview pro web fcb.cz šéf Baroše, Diopa, Filla a spol.

Šéf ostravské lavičky rozvedl i onen pojem "základ", na kterém se sám v minulosti podílel. "Je to obrovský objem, který ti kluci od žákovského věku absolvovali. Na škole tehdy měli sedm hodin tělocviku. A ne ledajakého. Měli tam speciální trenérku na gymnastiku, speciálního trenéra na atletiku. Díky tomu prošli obrovským všeobecným rozvojem a každý den měli samozřejmě i trénink na hřišti. Ty objemy, které absolvovali, byly obrovské. A dnes nám tito hráči začínají vyskakovat. Tím chci říct, že současná výkonnost těchto kluků je důsledkem systému výchovy. Důsledkem objemu, který absolvovali, co se jim všechno dalo. Pro mě je to satisfakce, já u toho tehdy byl pět a půl roku. To ale není podstatné," pokračoval stránkami fcb.cz citovaný Páník.

Důležitý je příklad pro současnost a pro budoucnost. "Je skvělé, ale zároveň zcela nezbytné, že se v Ostravě rodí tréninkové centrum na Vistě a na Bazalech. Dnes prostě musíte dát dětem podmínky. To je bezpodmínečné. Hlavně proto, abyste děti v konkurenci všeho, co dnes mají k dispozici, ke sportu vůbec nalákali Mějte na paměti, kolik fotbalových hřišť jen v Ostravě za poslední roky ubylo. Chtít po hráčích, aby trénovali na betoně a myslet si, že z nich vyrostou výborní fotbalisté, nebo že je u toho sportu vůbec udržíme, je nesmysl. To prostě neplatí. Podívejte se do Švédska, Finska, Dánska, nebo dnes i na Island. Všude tam najdete státní hřiště a veškerá sportoviště státem podporovaná. Toto je směr, kterým se to musí ubírat. A v základu ne jen proto, aby nám tu vzkvétal fotbal, ale abychom se vyhnuli dětské kriminalitě, drogám, všem špatným vlivům. Tohle by si měli uvědomit vládní činitelé, města, kraje. A je dobře, že na Ostravsku to už funguje, že tady je město i kraj obrovsky vstřícné a že tady se ten trend obrací a nová sportoviště se zázemím tady vznikají," doplnil nástupce Vlastimila Petržely, jehož slova vyšla na fcb.cz.

Je Páník přesvědčen o tom, že by mohl být klub úspěšný primárně díky výchově vlastních odchovanců? Trend je přitom trošku jiný. "Jednoznačně jsem zastáncem této teorie. Vždyť se podívejte na příklad Olomouce. A já si myslím, že když se podíváte na soupisky ligových týmů a na počet odchovanců v nich, myslím si, že Baník bude mezi nimi už nyní v popředí. A pokud vytváříme lepší a lepší podmínky, můžeme dojít, pokud jde o odchovance, kteří se prosadí do prvního týmu, ještě k mnohem zajímavějším číslům. Věřím, že to tak bude a odchovanců v základní sestavě časem přibude. Ostatně už nyní se začínají prosazovat i Filip Kaloč, Jakub Bolf nebo Jakub Lapeš," vyzdvil Páník několik mladých nadějí.

Kolik odchovanců asi pošle na trávník v pondělním pátém kole na Andrově stadionu?