Empoli vyměnilo trenéra

Empoli vyměnilo trenéra

Skromný tým z toskánského města Empoli vyměnil po 20.kole italské Serie A trenéra, namísto Maria Sommy přišel k týmu Luigi Cagni. Po výměnách v Cagliari (Arrigoni za Tessera, pak Ballardini, nakonec Sonetti), Trevisu (Cavasin za Rossiho) a Lecce (Baldini za Gregucciho) je to tedy další radikální krok v týmu bojujícího o záchranu.

Nováček z Empoli prožíval v této lize zatím „houpačkový efekt“. V prvních třech kolech nezískal ani bod, všechny duely prohrál se skóre 0:6. Pak se ale chytil jejich kanonýr Francesco Tavano a mezi čtvrtým a jedenáctým kolem Empoli nasbíralo pět výher a dvě remízy, propracovalo se až do první poloviny tabulky.

Od 12.kola ale jako když utne. Tavanovi zřejmě jeho náhlá sláva stoupla do hlavy (mluvilo se dokonce i o jeho možném přestupu do Realu Madrid !) a skórovat už dokázal jen z penalt. V devíti kolech získalo Empoli jen dva body za domácí remízy s Fiorentinou a Udinese, sedmkrát prohrálo. Body sice mělo z podzimní části nahospodařené, ale málo platné, sestupová zóna se začala opět přibližovat. Toskánci se každé kolo více a více propadali mezi „nevyvolené“.

Postupový trenér Mario Somma nebyl dlouho v ohrožení, i když prý jeho vztahy s prezidentem Fabriziem Corsim nebyly nijak idylické. Po domácí remíze s Udinese ale už vedení Empoli jednalo. „Tým potřeboval efekt změny, aby se probral. V mnoha zápasech této sezóny jasně naznačil, že na sestup není,“ prohlásil Corsi.

Nový trenér Luigi Cagni má 55 let, pochází z Brescie. Jméno si jako trenér udělal v Piacenze, kterou přivedl ze třetí ligy do první (1993), po ročním pobytu v Serii B ji dokázal mezi elitu vrátit (1995). Pak odešel do Hellasu Verona, ale jeho kouzlo zde přestalo fungovat, vrátil se tedy do Piacenzy, kterou mohl vést v jejím zatím posledním ročníku v Serii A. V první italské lize vedl svůj tým jako trenér ve 117 zápasech, má bilanci 28 výher, 35 remíz a 54 proher.

Další Cagniho pokusy vyniknout však skončily spíše fiaskem. V CFC Janov, Salernitaně a Sampdorii pobyl vždy jen krátce, na lavičce posledně jmenovaného klubu dokonce jen úvodní čtyři kola ročníku 2001/02. Naposledy v minulé sezóně vedl druholigové Catanzaro, ani zde se ale nijak nezapsal do historie. Nyní ho tedy čeká štace v Empoli. Luigi „Gigi“ Cagni zde může dokázat, že to v malých, nízkorozpočtových klubech umí lépe než v těch slavnějších.

[20.1.2006. - Vlastimil Kaiser]

Serie A - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.