Souhrn prvních pěti kol FNL: Překvapení na obou pólech tabulky

Souhrn prvních pěti kol FNL: Překvapení na obou pólech tabulky

Fortuna národní liga má za sebou prvních pět kol - 40 zápasů. Některé týmy svá očekávání naplnily do puntíku, jiné naopak naprosto propadly. Přesto na obou pólech tabulky panuje veliké překvapení. V případě Ústí n. Labem je to velmi pozitivní, protože Severočeši navázali na skvělou formu ze závěru podzimu a ještě neztratili. Velké zklamání panuje v Třinci, který na první bod stále čeká. A jak si vedou ostatní týmy a co všechno se během prvních pěti kol událo?

Pokud jde o to největší překvapení první fáze soutěže, není třeba jej hledat příliš dlouho. Stačí se podívat na první řádek tabulky Fortuna národní ligy, který mluví jasně. Pět zápasů, plných 15 bodů při skóre 12:5. Svěřenci trenéra Křečka využili ne úplně těžkého losu a jedou na vítězné vlně. Už získali skalpy Sokolova, Chrudimi, Třince, Vlašimi a Žižkova. Co na tom, že jsou to týmy druhé poloviny tabulky, patnáct bodů je patnáct bodů. "Jsme na vlně, chceme na ní být co nejdéle. Forma vždy kolísá. Zatím se držíme. Proti Žižkovu to byl náš nejlepší zápas. Odehráli jsme si to v klidu. Před hráči jsem smekám," hodnotí vstup na šestačtyřicetiletý trenér. Opravdové měřítko špice FNL však ukáže až nadcházející duel s Českými Budějovicemi. Přesto to v FK Ústí nad Labem na záchranářské starosti letos určitě nevypadá.

Druhá příčka patří Jihlavě. Loni prvoligový klub udržel u kormidla trenéra Svědíka a i přes několik změn v kádru to Vysočině zatím šlape. Na úvodní vítězství nad Brnem mužstvo navázalo sérii vítězství, o kterou přišlo až v sobotu v Sokolově, kde však od páté minuty po vyloučení Schumachera hrálo v deseti. Přesto Jihlava plní roli favorita soutěže a jak uvedl trenér měsíce Martin Svědík, záleží jen na tom, jak se podaří udržet kádr pohromadě. Oslabení však přišlo na manažerském postu, který opustil dnes již mladoboleslavský Josef Jinoch. I tak to vypadá, že tým trenéra Svědíka funguje skvěle. Střelecky vyniká zejména mladý Jiří Klíma se Stanislavem Klobásou, oba se trefili už třikrát. Dva góly přidal také dobře hrající jednadvacetiletý záložník Jozef Urblík.

O bod méně mají České Budějovice, jenž mívají tradičně dobrý vstup do FNL. Nejinak je tomu také letos, i když poslední utkání už Jihočeši ke třem bodům nedotáhli. Ztráta mrzí o to více, že přišla proti Brnu, které taktéž bojuje o postup do nejvyšší soutěže. Dynamu se vyplatil zejména přestup Chorvata Mateje Mršiče, který se trefil v obou prvních zápasech a stal se hráčem měsíce července. Svou pozici v týmu trenéra Csaplára si ale vybojovali také příchozí Matěj Helešic, Vojtěch Gebert, Filip Havelka a také Róbert Koval. O místo bude nyní nově bojovat také Peter Grajciar, se kterým se v Příbrami už nepočítalo, a tak přijal nabídku Dynama.

POMOHL PŘÍBRAMI K POSTUPU, ALE TEĎ UŽ HO U LITAVKY NEPOTŘEBUJÍ. GRAJCIAR TAK JDE POMÁHAT DYNAMU