Zbrojovka je na prodej, s novým trenérem, ale bez akademie!

Zbrojovka je na prodej, s novým trenérem, ale bez akademie!
MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Osm bodů od postupové či barážové příčky, ale také jen tři od sestupové, tak si v druholigové tabulce hoví, či spíše nehoví Zbrojovka Brno, nejsledovanější účastník druhé nejvyšší soutěže v tuzemsku. Po porážce v Prostějově skončil trenér Pivarník a v pondělí jeho místo zaujal Pavel Šustr. To nejpodstatnější ovšem na setkání s novináři na Srbské nezaznělo.

Podle informací eFotbal.cz se totiž současný majitel Václav Bartoněk poohlíží po kupci, který by zbrojovácký klub koupil a zbavil ho tak zejména finančních starostí. Není totiž žádným tajemstvím, že Zbrojovka sice nežije na dluh, ale zato ve skromných podmínkách. Díru do rozpočtu jí navíc udělá i finanční vyrovnání s Romanem Pivarníkem, jemuž bude muset klub údajně dorovnat šest platů, z nichž každý má šestimístnou podobu…

Informace, které se e-fotbalu podařilo získat, nepocházejí ze sportovních kruhů, ale z obchodních a průmyslových, z nichž Václav Bartoněk před lety do fotbalového světa přišel a kde nyní hledá spásu. Podle těchto informací ale hledá kupce na samotný klub, z něhož by ale rád vyseparoval akademii, která vychovává, a ke cti Zbrojovky nutno říct, že výborně, mladé talentované fotbalisty, kteří se pak mohou stát zdroji příjmů. V lepším případě tak, aby si Václav Bartoněk nechal v mládežnické sekci větší podíl a tím i zásadní rozhodovací pravomoc.

Na tuto přímou linii vsadil majitel i nyní, když za Pivarníkova nástupce zvolil Pavla Šustra, odchovance klubu, zbrojováckého srdcaře a dosud trenéra dorostu. Muže, zapáleného pro fotbal, který se poctivou trenérskou prací dostal až na samotný vrchol, tedy k áčku. Jenže i muže bez zkušeností v tak vysoké funkci a v tak vysokém prostředí. Připomíná to situaci Brna v roce 2011, kdy z dorostu narychlo naskočil na lavičku A týmu René Wagner jako náhrada za Karla Večeřu, ale s týmem ligu nezachránil a skončil v propadlišti trenérských dějin.

Pavel Šustr sice na setkání s novináři řekl, že neumí věštit z křišťálové koule, ale věří, že je v silách týmu dosáhnout minimálně na baráž o první ligu. Ostatně říct něco jiného, či opačného, by bylo sportovní a trenérskou sebevraždou ambiciózního kouče hned v prvním dnu ve funkci.

K vysněnémucíli v podobě návratu do první ligy nebude stačit pouze práce nového kouče, ale dokonale fungující klub se vším, co k němu patří…