Pokuty (nejen) pro Slavii za UEFA – mafia? Jako když církev upálila Husa za to, že o ní šířil pravdu

Pokuty (nejen) pro Slavii za UEFA – mafia? Jako když církev upálila Husa za to, že o ní šířil pravdu
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Jak známo, disciplinární komise Evropské fotbalové unie (UEFA)uložila pražské Slavii za pokřik fanoušků, kteří v domácím úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů s Dynamem Kyjev skandovali „UEFA-mafia“, pokutu 66 tisíc eur (zhruba 1,7 milionu korun).„To mi přijde, jako když církev upálila Husa za to, že o ní šířil pravdu,“ reagoval na tuto zprávu v diskuzi na serveru idnes.cz fotbalový fanoušek Luboš Mašín.

V této souvislosti by šlo použít i známý citát Jana Wericha: „Za pravdu se vždycky platí kopancem, to je mezinárodně uznávaná valuta.“

Slovník cizích slov udává, že v přeneseném smyslu slova „mafie“ znamená tajné zájmové sdružení používající nelegální (zločinné) metody. UEFA tajným sdružením není, to je pravda, ovšem především její vrcholní představitelé se v poslední době „proslavili tím, že tajně používali nelegální (zločinné) metody“.

Korupce v řadách šéfů UEFA

Činy a fakta hovoří.

Michel Platini, nedávný předseda UEFA. V prosinci 2015 etická komise FIFA udělila Platinimu zákaz činnost ve fotbale po dobu osmi let a pokutu 80 tisíc švýcarských franků za korupci. Platini v roce 2011 převzal bez dokladů dva miliony švýcarských franků za údajnou poradenskou činnost od rovněž potrestaného předsedy FIFA Seppa Blattera. Platini se sice odvolal, ovšem Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne jako poslední instance mu tento trest pouze snížila na čtyřletý zákaz působení ve fotbale.

Ángel María Villar Llona, nedávný zastupující předseda UEFA a dlouholetý místopředseda UEFA. Tento bývalý šéf španělského fotbalu seděl od roku 1992 v nejužším vedení UEFA. Od října 2015 do září 2016 byl dokonce úřadujícím prezidentem, když byl Platini kvůli podezření z korupce suspendován. Jenže 18. července 2017 španělská policie na základě podezření z účasti na padělání dokumentů a zneužívání veřejných fondů v souvislosti s pořádáním mezinárodních zápasů Villar zatkla. Už dva roky předtím byl Villar etickou komisí FIFA potrestán pokutou 25 tisíc švýcarských franků za to, že odmítl spolupracovat na vyšetřování korupce při udělování pořadatelství mistrovství světa v roce 2018.

Při loňském zatýkání bylo zadrženo pět lidí. Vedle Villara a jeho syna také viceprezident svazu pro ekonomiku Juan Padrón a prezident a sekretář regionální federace na Tenerife. Francouzská agentura AFP přišla s informací, že je Španělský fotbalový svaz podezřelý z podvodu, za který nese odpovědnost právě Villar. Mimochodem Villarův rovněž zadržený syn Gorka byl do roku 2016 ve vedení jihoamerické fotbalové organizace CONMEBOL (především díky vlivu svého otce), pak ho několik uruguayských klubů obvinilo z vydírání.

Grigorij Surkis, současný místopředseda UEFA, bývalý majitel Dynama Kyjev. Ukrajinský novinář Viktor Misura pro deník Brussels Times loni v září ve své obsáhlé analýze upozorňuje, že Grigorij Surkis měl kvůli podezření z korupce zakázaný vstup do USA, a tvrdí, že jako šéf ukrajinského svazu měl stát v čele úplatkářské pyramidy, která procházela všemi strukturami od mládeže až po profesionální soutěže.Píše také o přihrávání evropských vysílacích práv na bratrem vlastněnou televizi (v době vydání článku prý nezaplacených, s dluhem 1,6 milionu eur). Viktor Misura také tvrdí, že Surkisovými nejbližšími spojenci byli Sepp Blatter, Michel Platini a Ángel Villar. Ti všichni byli nuceni kvůli korupci z nejvyšších funkcí ve FIFA a UEFA odejít, jen Surkiszatím zůstává.

Dodejme, že už v korupční aféře z roku 1995, která je známá pod označením „kožichová“, byl mladší bratr Surkisův bratr Igor, na něhož později Grigorij Surkisklub převedl, označen za jednoho z hlavních viníků. Podle disciplinárního protokolu funkcionáři Dynama Kyjev nabídli před zápasem Ligy mistrů s Panathinaikosem Atény španělskému rozhodčímu Nietovi dva kožichy a 30 tisíc dolarů. Klub byl ihned vyřazen z rozehrané Ligy mistrů a byl potrestán zákazem startu v Evropě i na další dva ročníky. Igor Surkis a generální manažer Vasyl Babiščuk dostali doživotní zákazy činnosti. O půl roku později však byl klub omilostněn. Generální sekretář UEFA Gerhard Aigner to tehdy vysvětlil tím, že milost má pomoci ukrajinskému fotbalu.Tehdejší předseda Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský měl ovšem po ruce jiné vysvětlení. „Není až tak velkým tajemstvím, že za omilostněním ukrajinského klubu stály obrovské politické tlaky a celá židovská lobby... Za Kyjev orodoval Kissinger, někdejší ministr zahraničí USA. A otázka stála tak, že Kyjev bude čistý, pokud Ukrajina dá k ledu atomové zbraně... Tak velký fenomén dneska fotbal je,“ citoval Chvalovského v červnu 1996 deník Právo.

Zajímavé také je, že z „mafiánských zákulisních praktik“ obvinil UEFA i později suspendovaný šéf FIFA Joseph Blatter. A to po svém posledním znovuzvolení prezidentem FIFA v roce 2015, když zaútočil na UEFA až nečekaným způsobem: „Odpustím každému, ale nezapomínám,“ řekl Blatter poté, co byl zvolen do svého pátého funkčního období. „Je tam nenávist, která nepochází pouze od jedné osoby z UEFA, ale od celé organizace. Nemohou se smířit s tím, že jsem se stal v roce 1998 prezidentem,“ připomněl v televizním rozhovoru pro švýcarskou stanici RTS svou první volbu, v níž porazil tehdejšího prezidenta UEFA LennartaJohanssona.

I deník Sport psal: ‚UEFA-mafia‘ má blíže k faktu než k urážce

Už přede dvěma lety. v červenci 2016, když Slavia obdržela od UEFA celkovou pokutu ve výši 450 000 korun za pokřik „UEFA-mafia“ ve dvou zápasech 2. předkola Evropské ligy s Levadií Tallinn, napsal zástupce šéfredaktora deníku Sport Aleš Nenadál ve své poznámce s názvem „‚UEFA-mafia‘má blíže k faktu než k urážce. Pokuta je výsměch“ mimo jiné:

„Šikanovat klub za pokřik ‚UEFA-mafia‘? Nepochopitelné. Takové buzeraci snad nemohou zatleskat ani ti, pro něž jsou fanoušci ‚zvěř‘, kterou je třeba řezat hlava nehlava (pochopitelně beztrestně). FIFA se pod vedením Seppa Blattera stala doslova synonymem pro korupci. A jak dopadl někdejší šéf UEFA Platini, který měl starého mocnáře vystřídat a vysmívanou organizaci z gruntu ‚vyčistit‘?Kvůli vlastnímu skandálu skončil v evropském fotbale měsíc před EURO 2016 ve Francii. Dva miliony švýcarských franků za jakousi poradenskou činnost sem, dva miliony tam... Kdepak, ta UEFA se přece sama neudělá.Když už má evropská fotbalová generalita sama na hlavě nejen máslo, ale celou tabuli mléčných výrobků, měla by mít alespoň tolik soudnosti, aby ostatním nevkusně nezacpávala ústa.“

Tyhle věty lze v plném rozsahu podepsat i nyní.

Jiří Vondráček to v diskuzi na serveru idnes.cz shrnul slovy: „UEFA sice propaguje Respect, Fair Play, No Racism co může, ale nemohu si pomoci, první co mi poslední dobou v hlavě naběhne ohledně UEFA je to prase z chorea Legie Varšava“.

Na vysvětlenou: Legia Varšava totiž dostala před čtyřmi lety od Evropské fotbalové unie pokutu 80 tisíc (2,2 miliónu korun) za transparent, kterým fanoušci polského klubu UEFA kritizovali. Při utkání play off Evropské ligy s Aktobe rozvinuli obří parodické logo UEFA s prasečí hlavou a výsledkem 6:1, kterým připomínali dvojzápas Legie s Celtikem Glasgow v 3. předkole Ligy mistrů. Doprovodili ho nápisem „Protože nezáleží na fotbale, ale na penězích.“ UEFA tenkrát byrokrticky zkontumovala odvetu Legie se Celtikem kvůli administrativně neoprávněnému startu jednoho hráče v samotném závěru utkání, takže varšavský celek navzdory dvěma jasným výhrám na hřišti přišel o postup (Obránce Bartosz Bereszynski v předchozí sezoně v posledním zápase Legie v Evropské lize s Apollonem Limassol dostal červenou kartu a následně trest na další tři zápasy. Ty si mohl odmazat, protože v nich skutečně vůbec nehrál. Jediný problém byl ale v tom, že v té době „odmazávání“ ještě omylem nebyl zapsán na soupisku Legie pro zápasy UEFA.).