Pochlebování nebo holá fakta? Proč vychvalují Messi, Alaba a Piqué práci Guardioly?

Pochlebování nebo holá fakta? Proč vychvalují Messi, Alaba a Piqué práci Guardioly?

Trenérská profese není nikterak limitovaná věkem. Začít můžete již ve věku, kdy vaši vrstevníci ještě prožívají aktivní hráčskou kariéru. Končit pak můžete v letech, kdy už jsou někteří stejně staří lidé v důchodu. Záleží jen na vaší kvalitě a rozhodování, protože trenér je vůdce, který své ovečky vede za úspěchem. Proč je právě Pep Guardiola stavěn do role jednoho z nelepších stratégů historie tohoto sportu?

Ve svých sedmačtyřiceti letech toho má na svém kontě tento španělský stratég mnoho. Po působivé hráčské kariéře začal svou novou profesi u rezervního týmu Barcelony, aby se pak překvapivě dostal do čela A-týmu. Nebylo to na škodu, neboť dokázal katalánský gigant vypilovat k obávanému velkoklubu v Evropě. Kdo by to byl řekl, že na svém startu prokáže natolik svou genialitu.

„Pep ti vhání sílu do žil, je příkladem pro všechny. Nestaví ti v hlavě vzdušné zámky, ale připravuje tě, abys obstál mezi těmi nejlepšími. Má bohaté zkušenosti ze své hráčské kariéry, které přenesl do trenérského řemesla. Nenaslouchat by bylo hloupostí,“ nechal se slyšet Gerard Piqué, který měl možnost pod jeho velením působit na Camp Nou.

Někteří mu samozřejmě nemohou přijít na jméno, jako třeba i Zlatan Ibrahimovič, který musel Barcelonu opustit, neboť dostal přednost Lionel Messi. Ale argentinský velikán nedá na svého mentora dopustit a několikrát přiznal, že by se v jeho týmu rád ještě někdy objevil. „Za jeho vlády to byly skvělé čas. Vyhráli jsme hodně trofejí a skvělá nálada panovala i v kabině. On mi neskutečně pomohl k tomu, abych byl tam, kde nyní jsem,“ pěje argentinský kanonýr slova chvály na svého bývalého kouče.

Také po přesunu do Bayernu se Guardiolovi v Bundeslize dařilo, přestože bavorského giganta nedokázal dovézt k triumfu v Lize mistrů. „Trenér to byl velmi nároční, to jo, ale pod jeho taktovkou to vypadalo, jako by on vymyslel celý fotbal. Přemýšlel nad ním čtyřiadvacet hodin denně, klíčový pro něj byl útok. Nejlepší způsob, jak bránit, bylo podle něj držet míč a nikoho k němu nepustit,“ nechal se slyšet rakouský reprezentant David Alaba. Nyní to Guardiola zkouší na Ostrovech v barvách Manchesteru City. Titul v Premier League už získal, nyní chce svůj tým dovézt i do finále Ligy mistrů.