Slavia zapomněla na repre, Sparta, jíž pomohla Kangova absence, tiše stoupá a Vrba brečí sám proti sobě

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Po veleneúspěšné reprezentační pauze, která smetla kouče Karla Jarolíma, jehož nahradil jiný bývalý slávistický trenér Jaroslav Šilhavý, běží Fortuna:liga podle plánu silných psů. Slavia (na Slovácku 3:1), Plzeň (nad Opavou 1:0 gólem z videopenalty tři minuty před koncem) a Sparta (bez vykartovaného a problémového Kangy 1:0 v Ostravě) ovládly soutěž. Slávisté a viktoriáni mají o bod více (21) než třetí sparťané (20), kteří ovšem jako jediní v nejvyšší soutěži za osm kol ani jednou neprohráli (čtyři body ztratili remízami po inkasovaných gólech v závěrech zápasů s Příbramí a na Bohemce). Překvapivě se k nim do silné čtyřky po vítězství na hřišti klokanů (1:0) přidal Zlín (19), vedený podceňovaným Michalem Bílkem, jenž ovšem ukazuje konkurenci, zač je toho trenérský loket.

Slavia zapomněla na repre, Sparta, jíž pomohla Kangova absence, tiše stoupá a Vrba brečí sám proti sobě

Minule jsem tu psal, jak si trenér viktoriánů Pavel Vrba stěžoval po prohře na Slavii (0:4) kvůli tomu, že na jeho tým diváci v Edenu volali „Zku.vená Plzeň!“. Přičemž ovšem zapomněl, jaké urážky a vulgarity na adresu pražských „S“ koncem května při plzeňských oslavách titulu vykřikoval z obrněného transportéru jeho šéf Adolf Šádek. Po sobotní domácí výhře nad Opavou (1:0), která se zrodila díky videu, překvapivě plzeňský kouč nadával – na video….

Jak by řekl Miroslav Pelta, bývalý předseda FAČR a šéf Jablonce, kde mimochodem hraje Viktorka už v pondělí: „To mi teda hlava nebere.“

Video pomáhá, lize škodí rozhádaní rozhodčí

Celé to už správně zhodnotil šéfredaktor deníku Sport Lukáš Tomek ve svém obsáhlém komentáři s názvem „Vrba se navezl do videa, jenže problém sudích je úplně někde jinde!“

„Podle Pavla Vrby není projekt videorozhodčích ve Fortuna:lize technicky dostatečně na výši a než video v této podobě, to raději vůbec ne. Narážel tím především na Krmenčíkův gól ze 73. minuty, při němž čárový sudí (chybně – pozn. aut.) zvedl kvůli ofsajdu praporek a VAR po přezkoumání situace jeho verdikt nekorigoval… Je ale dobré si uvědomit, že VAR v tomto zápase nakonec pomohl střelecky se trápící Plzni k těsnému, ale zaslouženému, vítězství. Jak by totiž zápas vypadal bez videa? Západočeši by nejspíš brali jen bod za remízu. Krmenčíkův gól by totiž tak jako tak po verdiktu čárového neplatil, pokutový kop těsně před koncem zápasu by se nekopal. Ondřej Berka totiž Zapalačovu ruku neviděl a nařídil jen rohový kop. Až pak zareagoval na upozornění z vozu VAR. Takže v tomto ohledu video Vrbovu týmu jednoznačně pomohlo ke spravedlivému výsledku, což je vždy nejpodstatnější,“ napsal mj. Tomek, který pak v závěru konstatuje:

„Nepřijde mi na místě stavět v současné chvíli projekt VAR do pozice, že je tím hlavním problémem při rozhodování zápasů. Zvlášť když v drtivém počtu případů pomohl ke správnému verdiktu. A že občas budou chybovat i videosudí? S tím je třeba počítat. Tedy jen za podmínky, že to budou ojedinělé chyby, a ne tendenční rozhodnutí.Ten naprosto zásadní problém však vidím úplně někde jinde. Vidím ho v napětí, které tu kolem sudích opět vzniklo. Po dvou sezonách, kdy rozhodčí pomalu přestávali být vzrušeným tématem všech pozápasových debat, je totiž tahle špatná tradice českého fotbalu v plné síle zase zpět. Důvody? Naprosto rozpolcená Komise rozhodčích pod (ne)vedením Jozefa Chovance a vliv kontroverzního funkcionáře Romana Berbra a jeho lidí na její rozhodování. Tady se znovu přes rozhodčí bojuje o moc a vliv, což je špatně. Výsledek? Až příliš chyb opět evidentně spekulujících rozhodčích, kteří nejednotu svého vedení jasně cítí a na jejich výkonech se to odráží……Důvěra je zase zásadně ohrožená a ve spárech pochyb je i projekt, který jí měl pomoct budovat. Pokud toto fotbal rychle nevyřeší, tak po nervózním podzimu přijde hysterické jaro.“

Tomkova slova lze, jak říká klasik Pecha alias profesor Fábera v „Pupendu“, podepsat v plném rozsahu.

A co se týče komentáře Pavla Vrby, o jehož trenérských schopnostech nikdo nepochybuje, tohle už je zralé na nějaké kurzy komunikace a logiky. Aby mu lidé ve facebookové diskuzi pod Tomkovým článkem nespílali jako třeba fotbalový příznivec jménem Marek Ančička, který napsal:Vrba by udělal nejlépe, kdyby vůbec nerozdával rozhovory, neboť je po každém dalším za většího hlupáka.“

Mimochodem, když je řeč o Pavlu Vrbovi, vzpomněl jsem si na fanoušky těžce pronásledovaného exkouče národního celku Michala Bílka, jenž se nyní zaslouženě, byť občas se štěstím, veze na vítězné zlínské vlně. Málomluvný, ale férový chlap, si to za minulá příkoří zaslouží. Mimochodem, když vedl Bílek reprezentační tým na ME, postoupil v roce 2012 z prvního místa ve skupině do čtvrtfinále mezi osm nejlepších evropských týmů. Jak dopadl se svým mužstvem mediálně hýčkaný Vrba na EURO 2016, všichni víme.

Zbytečné fauly a slovácká frustrace

Diskutovalo se o tom, jak Slavia zvládne zářijové průšvihy reprezentace, kterou tvořili převážně její hráči. Nakonec na Slovácku celkem v pohodě dokráčel k dalšímu vítězství, větší problémy než hra domácích jí v závěru dělaly až nesmyslně hrubé zákroky domácích v již rozhodnutém utkání, hlavně na Coufala a Traorého, v podání mladíčka Kubaly a kapitána Daníčka. Vlastimil Daníček sice má pravdu, když tvrdí, že ani Bořil a samotný Coufal předtím nehráli zrovna v rukavičkách, ale za jasného stavu těsně před koncem to byla zbytečnost zavánějící tak trochu frustrací z výsledku a „mindráčkem“ z lepšího soupeře.

Vzkaz Ščasnému: Ať sedí Kanga dál!

Sparta v Ostravě překvapila týmovým pojetím hry a rovněž tam zaslouženě vyhrála. Šural a Plavšič své šance ještě nevyužili, Tetteh už s přehledem ano. Pražany na druhé straně jednou, ještě za stavu 0:0, podržel rumunský brankář Nita a pak měli štěstí, že si nedali vlastní gól.

Ať si každý říká, co chce,Kangova absence, který se nesmyslně vykartoval svlečením dresu na oslavu druhého gólu v utkání s Duklou (2:0), letenskému mužstvu očividně prospěla. Mužstvo s více Čechy v sestavě konečně bojovalo jako tým.

Být trenérem Ščasným, nechám afrického sólitéra a „jájistu“ v klidu i v sobotním domácím zápase s nevyzpytatelným Libercem. V něm by se mělo ukázat, zda dosud neporažená Sparta (jako jediná v soutěži) skutečně v tichosti stoupá k výšinám. Těžké zápasy v Plzni a se Slavií ji na podzim ale ještě čekají, stejně jako ty ve Zlíně a s Jabloncem, ovšem na rozdíl od viktoriánů a červenobílých se může po subotickém vyražení z Evropy soustředit jen na domácí soutěže. Zatímco její rivaly čekají už nyní v LM a EL ve středu, resp. ve čtvrtek vysilující duely se silnými celky v podobě CSKA Moskva a Girondins Bordeaux.

Tichá letenskávoda může mlít ligové břehy. Ovšem musí do mužstva přidat více české a týmové krve jako v pondělí v Ostravě.

Ostudný Královcův výkon

Jinak absolutně nejslabším mužem na trávníku byl v pondělí ve Vítkovicích údajně nejlepší český rozhodčí Pavel Královec. S drobnostmi to přeháněl, „kriminální“ fauly a zákroky netrestal. Diop a Fleišman na jedné straně a Frýdek na straně druhé mohou být rádi, že zápas díky Královcově benevolenci dohráli bez červené karty. Pavel Královec je nyní stejně špatným reprezentantem českého fotbalu v cizině jako současná reprezentace. Jenže národní tým už alespoň vyměnil trenéra.

Zvedá se Skuhravého Dukla, zvedne se i Jílkova Sigma?

Zajímavé je i to, co bude s bojem o záchranu. Opavský trenérský přeběhlík Roman Skuhravý začal totiž po nutném posílení obrany bodovat i s Duklou (vydřená výhra 2:0 nad Libercem). Olomoucký kouč Václav Jílek po náročném a divokém letním evropském dobrodružství nepochybně Sigmu časem také pozvedne.

Kdo ale tedy bude dále namočen do sestupových vod? Opava, Karviná, Slovácko? Nebo dokonce Teplice se Šmejkalem, jehož zřejmě ve funkci kouče zachránila povinná domácí výhra 2:1 nad Karvinou? Nebo Csaplárova Příbram, až ji po předčasném Matouškově odchodu do Slavie opustí nováčkovský elán?

Reprezentace je sice v krizi, ale tenhle ligový ročník bude nejspíš hodně zajímavý.