Trenér Vítkovic Balcárek: Když jsem mluvil o středu tabulky, nazývali mě bláznem

Trenér Vítkovic Balcárek: Když jsem mluvil o středu tabulky, nazývali mě bláznem
ROZHOVOR


Vítkovice se po dvou mizerných vstupech do FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY konečně dočkaly velmi slušné první poloviny podzimu. Po osmém kole jim se ziskem jedenácti bodů patří devátá příčka, trenér Balcárek si považuje zejména dobré výkony před domácím publikem a také body z hřišť favoritů. "Určitě však musíme být skromní, do konce sezóny je ještě hodně daleko, takže musíme i nadále tvrdě pracovat," dodal vítkovický lodivod Jiří Balcárek během našeho rozhovoru.

Na čem jste pracovali během reprezentační přestávky?
S týmem jsme absolvovali hodně tréninkových jednotek, důraz byl zejména na kondici.

V Českých Budějovicích jste ale utrpěli porážku 0:3. Jak utkání hodnotíte?
Oproti dalším zápasům venku, jako v Jihlavě a Hradci, se nám to tentokrát příliš nepovedlo. Musím však přiznat, že jsme se potkali se zatím nejsilnějším soupeřem. Mají nabitý kádr a velké ambice. Musíme tedy respektovat sílu týmu, který podle mě patří do první ligy. Někdy holt měření sil s kvalitnějším soupeřem nevyjde, nedělám z toho tedy žádnou tragédii.

V polovině podzimu je z toho deváté místo, jste s tímto spokojen?
Už před sezónou jsem avizoval, že s Vítkovicemi chci hrát klidný střed tabulky. Někteří lidé ve fotbalovém prostředí mi říkali, že jsem blázen, ale já tomu věřil. Věřil jsem, že se mi podaří mužstvo přebudovat k obrazu svému a dostat do středu tabulky, kde se momentálně nacházíme. Určitě však musíme být skromní, do konce sezóny je ještě hodně daleko, takže musíme i nadále tvrdě pracovat.

V tabulce pravdy mají Vítkovice +2 body, je pro vás tato statistika důležitá?
Popravdě, já se na takové statistiky moc nedívám. Soustředím se na práci s týmem a snažím se jej připravit na dalšího soupeře.

OPLUŠTIL ZPĚT VE FNL: ANGAŽMÁ V JIHLAVĚ BYLO ZKLAMÁNÍM, VRÁTILO MĚ O ROK ZPĚT

Máte nějaký osobní cíl pro druhou polovinu podzimu?
Chceme navázat na šňůru domácích vítězství, protože před vlastním publikem jsme zatím stoprocentní. Vyhrát všechna domácí utkání není lehké, ale zatím se nám to daří. Zároveň jsme získali body u velkých soupeřů v Hradci a Jihlavě. Tam mě teda mrzí, že jsme nezvládli konec utkání, mohlo to byt ještě o něco veselejší. Na kdyby se však ve fotbale nehraje.

V posledním zápase chyběli kvůli čtyřem žlutým kartám Motyčka a Holiš, teď se nechal vyloučit Končal, je disciplína problémem mužstva?
Kluci mají jasně daný pokutový řád za tyto prohřešky, zároveň o tom i společně mluvíme. Občas je to ale při vší té euforii v zápase velmi těžké, sám to znám jako hráč. Na herní disciplínu ale kladu velký důraz, takže na tom dlouhodobě pracujeme.

Musíte tak řešit četné absence, je to komplikace?
Před zápasem v Českých Budějovicích jsme se potýkali s velkými problémy. Z předzápasového tréninku odešel s výronem kotníku Súkenník. Zdravotní problémy měl také Šustr, u kterého jsme byli rádi, že nakonec v brance stojí. To je právě problém úzkého kádru, kdy je nás šestnáct, ale dva hráči nemohou hrát kvůli kartám a k tomu Šustr se Súkenníkem řeší zdravotní potíže. Navíc Ožvolda s Matějem nastupovali po několikatýdenní pauze.

A jak vypadá zdravotní stav brankáře Květoně?
Pepa Květoň s námi ještě netrénuje.

BLAŽEK CHVÁLÍ SVĚDÍKA: I S TÍM MÁLEM, CO MÁ, UMÍ UDĚLAT DOBRÉ VÝSLEDKY A HRÁT PĚKNÝ FOTBAL

Jaká je největší síla týmu?
Když jsem přišel, tak jsem klukům řekl, že na prvním místě je pro mě týmovost, že nechci žádné hráče jednotlivce, ale tým. Týmová a organizovaná hra je naší největší zbraní.

Před měsícem kádr doplnili Končal a Súkenník, jste s jejich počínáním spokojen?
Byla to moje iniciativa, měl jsem o ně zájem a byl s nimi v kontaktu. Oba splnili má očekávání a jsem rád, že mi vedení jejich příchod umožnilo.

V pátek doma přivítáte Chrudim, už víte, na co se připravit?
Na soupeře z Chrudimi jsem se díval již minulý týden a už od včerejška (pondělí - pozn.red.), kdy jsme si vyhodnotili utkání v Budějovicích, kluky nabádám k tomu, že nás nečeká vůbec jednoduchý soupeř. Měl jsem možnost vidět na videu i jejich utkání v Táborsku. Ono to může sklouznout k podcenění, že se vlastně jedná o amatéry, ale ona to zas taková pravda není. Jde se o kvalitní mančaft, jenž dobře trénuje. Kluky nabádám k maximální soustředěnosti, protože to pro nás je velmi důležité utkání.

SNAD JSEM SI ŘEKL O MÍSTO V ZÁKLADU, DOUFÁ LONI TŘETÍ NEJLEPŠÍ STŘELEC FNL MUSIOL