Vrba si nemyslí, že má přestárlý tým. Může se opakovat situace po ME 2016, kdy opustil repre v troskách?

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Radek Šilhan, reportér O2 TV Sport, který se jako jeden z mála českých novinářů trenéra Západočechů nebál a ukázal všem svým kolegům, jak se má vést pozápasový rozhovor, se po pondělní ligové dohrávce Jablonec – Plzeň (3:0) zeptal hlavního kouče mistrovské Viktorie Pavla Vrby, zda není jeho tým již přestárlý. Pod dojmem skóre z posledních dvou zářijových venkovních zápasů na Slavii (0:4) a v Jablonci (0:3) při celkovém skóre 0:7 to byl logický dotaz. „Nemyslím si to,“ odpověděl odmítavě Vrba. Přitom ovšem uznal, že: „Jablonec zaslouženě vyhrál 3:0. My jsme jeho hráčům nestačili.“

Vrba si nemyslí, že má přestárlý tým. Může se opakovat situace po ME 2016, kdy opustil repre v troskách?

A to Plzeňští hráli své pohárové utkání s CSKA Moskva (2:2) už ve středu a doma, zatímco Jablonečtí museli k duelu se StadeRennes (1:2) cestovat do Francie a nastoupili tam až ve čtvrtek.

„Někdo omlazoval, jiný zůstal s nohama na zemi, a přesto to s přestárlým mužstvem zvládl a vyhrál českou ligu,“rýpl si letos koncem května po mistrovské korunovaci do konkurence ironicky Pavel Vrba. Přesně před pouhými čtyřmi měsíci. Jenže problém byl v tom, že pražská „S“ sice loni v létě na rozdíl od Plzně hojně nakupovala, převážně v cizině, ovšem nikterak neomlazovala.

Právě naopak. Sparta koupila mj. třicátníky Janka, Mavubu, Mandjecka (i Ben Chaim oslaví v příštím roce třicátiny), Slavia zase Dannyho, Altintopa a Rotaně. S těmito přestárlými hráči za zenitem výkonnosti byl problém. Letos už se sparťané a slávisti poučili a angažovali mnohem perspektivnější hráče.

Po loňském skvělém podzimu, kdy Viktorka za šestnáct kol ztratila pouhé dva body bezbrankovou remízou v Teplicích, přišlo velmi rozpačité jaro, během něhož Plzeňští o svůj rekordní náskok málem přišli. Ligový ročník 2017/2018 jako by z oka vypadl zápasu Ligy mistrů s CSKA Moskva. Skvělá první půle, dosti špatný druhý poločas.

Nevěř nikomu, komu je víc než třicet let?

Co byste říkali této sestavě: Kozáčik (náhradník Hruška) – Řezník, Hubník, Limberský – Petržela, Hořava, R. Procházka, Kovařík, Zeman – Řezníček, Kolář?

Docela slušné, samí kvalitní hráči. Až na to, že všem těmto dvanácti fotbalistům už bylo nebo v sezoně 2018/2019 ještě bude třicet let.

Nejsem sice John Lennon, který tvrdil: „Nevěř nikomu, komu je víc než třicet let,“ ale tohle je asi na současný rychlý fotbal už moc.

Vezměme si hráče po hráči z hlediska ligového ročníku 2018/2019: 35 let – Petržela, Kozáčik, Limberský, 34 let – Hubník, 33 let – Kolář, Hruška, 30 let – Hořava, Kovařík, Řezníček, Řezník, R. Procházka, Zeman. A to pětatřicátník Bakoš odešel začátkem srpna v průběhu soutěže na hostování do Trnavy.

Tenhle věkový stav kádru bonmoty, ironické řeči a trenérova odmítavá stanoviska jen tak nespraví. Chce to více omladit. V pátek (19.00, O2 TV Fotbal) se Viktorka může v prestižním duelu proti Spartě vyhecovat a zvládnout ho. To však dlouhodobě situaci nevyřeší. Generální ředitel klubu Adolf Šádek bude asi muset zahodit klacíky a vrhnout se na přestupovou politiku. Aby to nedopadlo jako v létě 2016, kdy Pavel Vrba náhle v půlce cyklu opustil reprezentační tým a zamířil do ruské Machačkaly. Po něm tupro jeho nástupce Karla Jarolíma zůstalo zcela rozpadlé mužstvo, které z věkových důvodů opouštěl jeden hráč za druhým.

A co by se stalo, kdyby v pátek Viktorka domácí zápas se Spartou nezvládla a prohrála by i s ní? Pak by se vidělo, jak pevná je v Plzni Vrbova pozice.