Jankto myslí dál než k postranní lajně hřiště. Stejně jako Özil založil esportový tým a má i další investice

Esportové týmy nezakládají pouze kluby jako AS Řím, Manchester City, Kodaň, Wolfsburg, West Ham nebo Sparta, ale i samotní hráči. Stejně jako dvaadvacetiletý český reprezentant Jakub Jankto, jenž má k videohrám blízko, o čemž svědčí jeho pět let staré čtvrté místo na mistrovství republiky ve Fifě.

Jankto myslí dál než k postranní lajně hřiště. Stejně jako Özil založil esportový tým a má i další investice

"Už jako malý jsem hodně hrál počítačové hry. Ze školy jsem šel na trénink, poté chvíli za barák a nakonec až do noci k počítači. Dnešní děti sport nezajímá, hrají už jen hry, což je podle mě špatně. Musí se to dobře skloubit. Vždy jsem měl sen založit svůj esportový tým, což se mi teď povedlo. Není to ale nic výjimečného. Obecně jdou videohry každým rokem nahoru. Občas se bavím se sportovci z různých klubů a nevěřili byste, kolik hodin denně stráví videohrami," uvedl na webu aktualne.cz současný náhradník Sampdorie Janov, jenž v úvodních osmi kolech Serie A odehrál jen 118 minut čistého času.

Jeho esportový tým nese jméno Sampi a soutěží ve čtyřech hrách. Kromě fotbalu také v NHL, Rocket League a Trackmanii 2. A bývalý hráč Ascoli, Slavie či Udinese tak zaměstnává své vlastní hráče. "S fotbalem bych vyjednávání s hráči nesrovnával. Jde o diametrálně odlišné jednání. Na druhou stranu je pravda, že se mi povedlo dohodnout s několika opravdu skvělými zahraničními hráči. Starám se, aby mí hráči dostávali výplaty. Nově mám vedle sebe Jakuba Faula, který se stará o celý chod týmu. Takže to pro mě nebude tak náročné. Osobně se starám o administrativu, komunikaci a mediální stránku našeho týmu. Chci, aby bylo všechno dokonale připraveno. Mohl jsem smlouvy s hráči postavit tak, abych měl částečný zisk z jednotlivých turnajů, kterých by se kluci účastnili. Nicméně to dělám jen pro zábavu a nemám ambice, abych si esportem vydělával. Klukům tak nechávám veškeré finanční výhry, navíc mají proplacené všechny cesty a věci, které potřebují k hraní a k tomu dostávají slušný plat," pokračoval svěřenec trenéra Giampaola, jenž se na stadion Luigiho Ferrarise přesunul před několika měsíci.

Spoluhráč Praeta, Defrela či Quagliarelly však se Sampi vydělávat nechce. Kvůli businessnesu je tak namočen do jiných projektů v odlišných odvětvích. "Kdybych esport postavil na byznysu, tak by to pro mě nebyla zábava. Mám další projekty mimo fotbal, ve kterých tvrdě pracuji a daří se mi v nich. Radši dávám peníze do investic, které mi do budoucna budou vydělávat. Takhle mě vycepoval hlavně táta, učil mě myslet dál než k postranní lajně hřiště," zakončil na portálu aktualne.cz perspektivní středopolař, který tak navázal na německou hvězdu Mesuta Özila, jenž si svůj esportový tým založila před časem.