Sax: Plzeňská bublina jednou splaskne, stejně jako začala. V tom městě chybí fotbalová kultura

Sax: Plzeňská bublina jednou splaskne, stejně jako začala. V tom městě chybí fotbalová kultura
ROZHOVOR

Pseudonym pražského rappera Saxe asi většina fotbalových fanoušků mimo Letnou zatím nezaregistrovala, ale pravdou je, že člen někdejší skupiny Inside Kru toho má na svém kontě již poměrně dost. Naposledy vyhodil na prodejní pulty před rokem sólovou desku „Sax ve městě“, která se dočkala kladného přijetí u kritiků a příznivců daného žánru. Když však Sax netráví čas ve studiu, zajde na Letnou podpořit svůj oblíbený tým, kterému před lety věnoval i celou skladbu.

Není žádným tajemstvím, že kromě hudby věnuješ svou náklonnost fotbalu. Je to jen pasivní fandění nebo jsi v minulosti i sám hrával? Který post ti je sympatický?

Fotbal mě vždycky bavil nejenom pasivně, ale i aktivně. Celý život ale hraju basket, takže fotbalu jsem se nevěnoval tak, že bych hrál nějakou soutěž. Bylo to vždycky jenom tak s klukama ze srandy. 3 roky zpět jsem se ale přestěhoval do vesnice Záryby kousek za Prahu a tam mě vyhecovali, takže teď už 3 roky hraju za místní béčko okresní přebor.

Tvým oblíbeným klubem je Sparta. Proč jsi inklinoval zrovna ke klubu z Letné? Co pro tebe znamená rudý dres?

Já to asi ani nedokážu říct proč, přijde mi, že jsem se tak už narodil. Ale asi zásadní pro mě bylo, když mě tam kdysi táta vzal. V té době se hrál nádhernej fotbal a byla skvělá atmosféra, takže to asi rozhodlo. Rudý dres pro mě znamená celou historii i současnost klubu a v tom je ta síla. Bohužel mám pocit, že u některých současných hráčů Sparty je právě ten problém, že oni necítí tu vnitřní zodpovědnost za to, že mají tu čest hrát za Spartu. U těch zahraničních to člověk samozřejmě úplně nemůže čekat, ale u těch českých by to tak mělo být. 

Kdo je tvým nejoblíbenějším hráčem tohoto týmu? Nemusí se jednat pouze o aktuální jméno…

Těžko říct jednoho. Z těch, co jsem osobně zažil naživo, musím zmínit určitě Rosu, ale hrozně jsem měl rád fotbalově třeba Jirku Novotného nebo Zdeňka Svobodu. Pak samozřejmě legendy historie, ale to bych tu byl dlouho.

Co pro tebe znamená tribuna s kotlem? Hlásil ses někdy k radikálním fanouškům nebo si myslíš, že to do fotbalu nepatří?

Já jsem v podstatě do kotle nikdy nechodil, takže se nemůžu řadit mezi takový ty radikální fanoušky. Ale kotel je ve fotbale základ atmosféry na stadionu. Je to věc, která k fotbalu patří, samozřejmě dokud se to drží v nějakých mezích. A když spolupracuje celý stadion s kotlem, je to naprosto ideální. A ta „radikalita“, tím myslím takovou tu zdravou drzost a rivalitu, to k fotbalu podle mě také určitě patří. Pokud se kluci nervou přímo někde na stadionu a nechovají se jako úplný primitivové, tak mi to vůbec nevadí.

Jsi vlastníkem permice a chodíš na domácí zápasy pravidelně?

Permici mám už hodně let, takže se snažím chodit, pokud to jde. Tím, že už nebydlím v Praze a zároveň o víkendech mám někdy zápasy, tak už mi to bohužel tak často teď nevychází.

A co výjezdy? Cestuješ s klubem po republice, potažmo i za hranice při zápasech pohárové Evropy?

Výjezdy mám hrozně rád, hlavně do zahraničí, takže vždycky pokud to jde a hrají se poháry, tak dávám minimálně jeden výjezd.

Ve své hudební tvorbě jsi věnoval jednu skladbu tomuto týmu. Dokázala se do podvědomí fanoušků zapsat výrazněji jako třeba klubové hymny nebo rap a fotbal spolu v Čechách moc nekamarádí?

Já myslím, že docela dokázal. Potkávám spoustu lidí, kteří moji skladbu znají, i když jinak určitě neposlouchají rap, ale jinak je to o lidech jako všude. Někdo poslouchá rock nebo punk a řekne ti, že rap není hudba a naopak. Ale myslím, že taková ta klasika, že k fotbalu dneska patří jenom rocková muzika ala Kabát, dneska už úplně neplatí.

Na titul se čeká již delší dobu, Sparta kouká na záda Slavii a Plzni. Věříš, že by přeci jen mohl být titul letos urván, když už je tým mimo pohárovou Evropu?

Zatím je liga spíše v začátku a ta nadstavba to pak ještě všechno může zamotat, takže jako Sparťan samozřejmě věřím v titul. Bodový rozdíl je minimální. Bohužel výkony Sparty jsou jak na houpačce - zahrají dobře a další zápas zase zapadne do podprůměru. Prostě herní projev Sparty pořád není ideální a hlavně stabilní. Je hodně co zlepšovat. 

Jak vlastně jako dlouholetý fanoušek vnímáš fakt, že je tým aktuálně složen z drtivé většiny ze zahraničních hráčů? Nevadí ti cesta, která byla v minulé sezóně zvolena?

Těch zahraničních hráčů je na můj vkus moc, ale hlavní a zásadní problém byl v jejich výběru a zapracování do týmu. To se vedení absolutně nepovedlo, a proto teď zažíváme nejhorší období sparty za posledních x let. Někdo řeší, kolik který hráč stál a kolik mu Sparta platí. Na to já vždycky říkám, že dokud stojí za Spartou někdo, kdo je ochoten takový množství peněz do toho klubu vrazit, měli bychom být rádi. Ale k té otázce - vadí mi spíš, že ze Sparty mizí talenty, ještě než dostanou příležitost v Áčku nebo ji spíš vůbec nedostanou. Pak se to Sparta snaží nahrazovat hotovými hráči ze zahraničí, a to není podle mě správná cesta. Odráží se to i na reprezentaci, kde teď hraje 1, maximálně 2 hráči ze Sparty.

Jaká je tvá nevraživost k městskému rivalovi z Edenu? Jak vnímáš tradiční pražské derby? Někdo má v poslední době raději konfrontaci s Plzní…

Já to neberu jako takovou tu radikální nevraživost. Slavii beru jako hlavního rivala v lize, ale že bych ji nenáviděl, to asi ne. Třeba v evropských pohárech jim i přeju. Mám i spoustu kamarádů slávistů, takže u mě je to taková ta zdravá rivalita. Ale derby se Slavií je pro mě v lize pořád nejvíc, pak s Ostravou, Bohemkou a až pak s Plzní. Pro mě prostě Plzeň nebude asi nikdy tým, který by měl u mě respekt. Tím nechci říct fotbalově, umějí zahrát skvělý zápasy, ale myslím spíš obecně. Pamatuju si, když jsem studoval v Plzni, tak tam nikdo na fotbal nechodil, protože se hrála druhá liga, nebo dno první ligy. Najednou když se daří, tak jsou všichni hrozní fanoušci. To nemám rád. Podle mě tahle plzeňská bublina jednou splaskne stejně, jak začala, protože v tom městě prostě není fotbalová kultura.     

Vzpomeneš si na nejbláznivější zážitek, který se ti vybaví, když řeknu slovo fotbal?

Pro mě asi nejbláznivější a zároveň nejlepší zážitek byla 14 denní dovolená na euro v Portugalsku 2004, kde jsem měl možnost vidět všechny zápasy repre ve skupině včetně legendárního proti Nizozemsku. Hráli jsme nádherný fotbal, který si zasloužil titul a zároveň Portugalsko je úplně úžasné země a byli tam skvělí lidi. Takže všechno bylo top. A to nejbláznivější tam asi bylo, když mi tam dal jeden Portugalec jen tak asi 20 gramů hašiše, protože se mu líbilo, jak hrajeme.