Prokešův odchod leží v žaludku i Poborskému, Koubovi nebo Suchopárkovi. Co s tím dělají?

Prokešův odchod leží v žaludku i Poborskému, Koubovi nebo Suchopárkovi. Co s tím dělají?

Odchod Michala Prokeše z funkce ředitele sportovně-technického oddělení Fotbalové asociace ČR se krajně nelíbí někdejším reprezentantům Karlovi Poborskému, Radkovi Bejblovi, Janu Suchopárkovi, Petru Koubovi a dalším. Formou otevřeného dopisu o tom informovali po setkání s kontroverzním duem ve vedení FAČR předsedou Martinem Malíkem a místopředsedou Romanem Berbrem.

Prokeš začal s FAČR spolupracovat v roce 2014 ve výkonném výboru a poté převzal záštitu nad projektem mládežnických akademií a stal se technicko-sportovním ředitelem.

Není to ale tak dlouho, co ve funkci skončil a rozpoutal tak pořádnou bouři. S FAČR se brzy rozloučí generální sekretář Rudolf Řepka a z komise rozhodčích byl odvolán šéf projektu videorozhodčích Roman Hrubeš. Prokešovo místo mezitím zaujal někdejší kouč Jiří Kotrba.

"Důvodem zveřejnění otevřeného dopisu je snaha informovat veřejnost o postojích níže podepsaných pracovníků FAČR, kteří jsou znepokojeni současnou situací po odchodu sportovně-technického ředitele Michala Prokeše," uvádí v emailu adresovaném ČTK vedoucí úseku talentované mládeže Antonín Barák.

"Situace se týká pokračování práce na započatých projektech v plném rozsahu a garancí podmínek, které tyto projekty vyžadují," pokračoval kouč národního týmu do 15 let. Spolu s ním se pod dopis podepsalo několik dalších trenérů reprezentačních výběrů a někdejších reprezentantů včetně Suchopárka, Bejbla, Kouby, Martina Kotůlka, Vernera Lišky nebo Güntera Bittengela.

V dopise se uvádí, že právě díky Prokešovi se podařilo pro mládežnické reprezentace získávat nejlepší evropské soupeře a současně se podařilo propojit projekt regionálních a klubových akademií. Bývalý funkcionář Dukly se také zasadil o revizi vzdělávání trenérů a do nejnižších pater fotbalu přivést trenéry-odborníky.

Podle podepsaných také Prokeš v době aféry se zneužíváním dotací, po které musel odstoupit šéf asociace Miroslav Pelta, dokázal díky slušnému jednání a odbornosti udržet pozitivní obraz a dobré vztahy se státní správou a vládou. "Konání vedení FAČR se nás pracovně i lidsky velmi dotýká a považujeme jej za krok, který může český fotbal zásadně poškodit na všech úrovních," stojí v dopise.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.