Nagelsmann v exkluzivní výpovědi pro Hattrick: Kadeřábek je nezastavitelný!

Nagelsmann v exkluzivní výpovědi pro Hattrick: Kadeřábek je nezastavitelný!
ROZHOVOR

Ve třiceti letech mohl trénovat Real Madrid. Ale řekl: „Ne!“ Místo toho dokončí sezonu u bundesligového týmu TSG 1899 Hoffenheim, kde vede českého reprezentanta Pavla Kadeřábka, a pak se přesune do jiného německého klubu RB Lipsko. Julian Nagelsmann se stal rekordmanem, když jako hlavní trenér vstoupil do první bundesligy v pouhých osmadvaceti letech. V exkluzivním rozhovoru pro magazín HATTRICK mluví Nagelsmann nejen o Kadeřábkovi, ale také o krásách a problémech fotbalu.

Pane Nagelsmanne, v kádru Hoffenheimu máte českého reprezentanta Pavla Kadeřábka. Jaký je na hřišti?

Nezastavitelný, má neuvěřitelný fyzický fond. Je obdivuhodné, co dokáže oběhat, jak pořád uhání podél postranní čáry, útočí a vrací se do obrany. Líbí se mi, jak na sobě stále pracuje, rozvíjí se v práci s míčem a je stále nebezpečnější před brankou. Nemá problémy v útoku, ani v obraně. Oceňuji také jeho srdce, jeho mentalita je výjimečná. 

Souhlasíte s názorem expertů, že je Kadeřábek jedním z nejlepších pravých obránců bundesligy?

Každopádně. Ale myslím si, že až se zlepší v efektivitě před brankou a bude proměňovat gólové šance, do kterých se dostává, tak by se mohl stát i jedním z nejlepších v Evropě. Ale je potřeba, aby byl před brankou nebezpečnější, agresivnější. Zatím dává málo gólů na to, do kolika šancí se dostane. Bylo by fajn, kdyby z toho více vytěžil, byl efektivnější. 

Když mluvíte o mentalitě, pasuje Kadeřábek do klubu jako je Hoffenheim?

Lidsky je to super „týpek“. Vždy si s ním mohu dobře pokecat, naslouchá. Přestože je rodinný typ, ale takový, který se pro tým a kabinu může v dobrém přetrhnout. 

Jaký je tedy v kabině?

Klidný, zcela klidný. 

Hoffenheim poprvé hraje Ligu mistrů ve skupině s Manchesterem City, Olympique Lyon a Šachtarem Doněck. Zároveň se však musí „vypořádat“ v bundeslize s takovými soupeři jako Norimberk, Freiburg nebo Düsseldorf. Jak tuto dvojkolejnost zvládnete?

Nechci kádr rozdělit na dvě mužstva. Navíc si myslím, že je nutné pořád trénovat společně a všechno. Jen to nás může posunout dál. A utvrzuje mě v tom také názor Nika Kovače, trenéra Bayernu Mnichov, který se na to dívá stejně. Ano, jeden týden se hraje proti papírově slabšímu týmu, druhý proti absolutní špičce, ale vždy je třeba být maximálně připravený bez ohledu na jméno protivníka. A tak to bude i u nás. Po hráčích budu chtít vždy neošizenou přípravu a stejnou koncentraci na zápas. 

Jste známý tím, že dokážete soupeře překvapit. Jak těžké je pro každou sezonu vymýšlet něco nového, překvapivého?

Otázkou zůstává, jestli je to účelné. Ale je obtížnější připravit něco takového, co se dotkne všech mých jedenácti hráčů na hřišti. Samozřejmě pro jednotlivce to není problém. On se to však musí naučit, aby to fungovalo. Ale i v tomto případě je nutné zvážit, jestli je to nutné. Ono je to spíš o tom, trefit se do toho, jaký systém se soupeři bude špatně bránit. A takový jsme, myslím, našli. Mám v hlavě myšlenky na další zlepšení, která budeme zkoušet i v průběhu sezony a budeme reagovat na hru soupeřů. 

Je vůbec možné nacházet pořád něco nového?

Je to možné, ale… Nejobtížnější na tom je, aby to „sedělo“ týmu, aby se s tím sžil, aby to naopak nebylo trápení. Poslední „taktickou“ revoluci přinesl Pep (Guardiola, bývalý trenér Barcelony, Bayernu a současný Manchesteru City – pozn. aut.) s krajními obránci. Bylo to tehdy úplně nové, ale ne všechny týmy se s tím vyrovnaly. Ať při bránění, nebo, když tento systém zkoušely hrát. To bylo to poslední, co měnilo fotbal, všechno ostatní jsou jen přechody vyplývající ze současných trendů. Nemyslím si, že se momentálně dočkáme něčeho, co by zcela změnilo fotbal, taktiku, tak aby se to dotklo všech dvaadvacet hráčů na hřišti. 

Hoffenheim má za sebou deset sezon v bundeslize. Zpočátku se psalo o záchraně, pak o stabilizaci. Co byste rád četl ve vaší poslední sezoně?

Korunovace? (smích) Titul? To by byla krásná korunovace. Byli jsme čtvrtí, posledně třetí. Nevím, jestli i druhé místo by byla korunovace. Ale posun to byl. Nevidím jen sebe, ale především klub. Myslím, že už máme za sebou stabilizaci a teď už dochází etablování se mezi špičkou bundesligy, že patříme mezi top 5 týmů. Výsledkově jsme to v posledních dvou sezonách potvrdili. Ale k tomu patří i to další okolo. Tedy nezastavit se a posouvat se také v dalším rozvoji, navyšovat rozpočet. I podle toho se pozná zdravý klub a je to zajímavé pro hráče. S dobrými výsledky samozřejmě přichází také finanční ohodnocení. Nyní pro Hoffenheim poprvé krásné peníze z Ligy mistrů. Přesto ale jsme v tomto pořád ještě za špičkou bundesligy. 

Budou mít peníze z Ligy mistrů nějaký přímý dopad na klub, tým?

Nějaký ano, protože je to nová a příjemná část rozpočtu. Je však třeba s těmi penězi naložit tak, aby pomohly dalšímu rozvoji. Abychom se ještě více profesionalizovali, abychom mohli přinášet nové tréninkové metody, zlepšovali vše nejen kolem A-týmu, ale i ostatních, abychom měli lepší základnu. Pokud by se toto všechno povedlo, mohli bychom mluvit i o korunovaci. (smích) Já se vždy snažím dosáhnout maxima. Ať na hřišti, ale i mimo něj, aby vše fungovalo. 

CELÉ EXKLUZIVNÍ INTERVIEW S JULIANEM NAGELSMANNEM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 1. ŘÍJNA 2018!