Luka Jovič, střelec za pár drobných, nebo za všechny prachy?

Luka Jovič, střelec za pár drobných, nebo za všechny prachy?
BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Před rokem jej v Evropě znalo jen pár fajnšmekrů a skauti, kteří na dálku sondovali jeho kvality, ale většinou ho zařazovali do kategorie „stále perspektivních“. Teď však Srb Luka Jovič, jemuž bude na Vánoce 21 let, boří veškeré teorie. Stal se kometou víkendu a rázem o něm mluví nejen celé Německo.

V dresu Eintrachtu Frankfurt vstřelil totiž v bundesligovém zápase s Fortunou Düsseldorf pět branek a stal se nejmladším hráčem soutěže, který této mety dosáhl. A ve Frankfurtu možná litují toho, že ještě za stavu 0:0 nešel Jovič kopat penaltu. Pak by zřejmě vyrovnal 41 let starý rekord Dietera Müllera, který v roce 1977 v dresu Kolína sestřelil Brémy šesti góly při výsledku 7:2.

Jovič se tak přes víkend stal nejsledovanějším „zbožím“ bundesligy. Loni v létě se neprosadil v lisabonské Benfice do prvního týmu a z béčka jej do Frankfurtu přilákal manažer Fredi Bobič. Eintracht za něj poslal do Portugalska směšných 200 tisíc euro a vymínil si ještě opci na případný nákup. Ve smlouvě byla uvedena cena okolo deseti milionů euro za přestup. „Samozřejmě jsme připraveni ji zaplatit,“ usmívá se po střeleckých hodech Joviče frankfurtský manažer. Jeho hostování vyprší v létě 2019.

Jovič se tak stává pro Frankfurt střelcem za všechny prachy. Přišel za pár tisíc, mnohonásobně navýšil svoji cenu. Co víc si může přát? Vůbec by nebylo divu, kdyby jeho jméno padlo do souvislosti s anglickými kluby pro zimní přestupové období. Mladý Srb, byť narozený v Bosně a Hercegovině, má podle odborníků velké předpoklady pro další růst. „Je to komplexní hráč pro velké vápno,“ hodnotili jej přes víkend experti na více německých diskusních platformách. „Umí hlavou, oběma nohama, má cit pro výběr místa a umí toho využít,“ mluví o současném nejlepším střelci bundesligy se sedmi trefami.

Už v loňské první sezoně na německých trávnících dal o sobě vědět. V semifinále Německého poháru dal jediný gól do sítě Schalke a poslal Eintracht do finále, kde pak jeho tým porazil překvapivě Bayern Mnichov. A to byl Jovič až třetím útočníkem. Vlastně i nyní při jeho pětigólové show mu pomohla náhoda. Kdyby chorvatský vicemistr světa Ante Rebič neseděl nuceně po předchozím vyloučení, zůstal by zřejmě Jovič jen na lavičce. Takhle dal pět kousků a kdoví, zda tím výrazně nenasměroval svůj fotbalový osud do vyšších pater, než je bundesligový Frankfurt. Jak někdy stačí málo…