Chovanec musí jednat. „Jeho“ sudí řádí už na podzim, co se bude dít na jaře při nadstavbě o titul a o záchranu?

Chovanec musí jednat. „Jeho“ sudí řádí už na podzim, co se bude dít na jaře při nadstavbě o titul a o záchranu?
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Nejprve výsledky. Jelikož Slavia vyhrála v Liberci v dalším přesilovkovém utkání 1:0, Plzeň uhrála na Bohemce jen remízu 2:2, když předtím dvakrát prohrávala, a Sparta v pondělí dohrávce jasně ve své letenské tvrzi zdolala Mladou Boleslav 4:1, vypadá čelo tabulky po 12. kole FORTUNA:LIGY následovně: 1. Slavia 30, 2. Plzeň 28, 3. Sparta 26 bodů. 

Ostatní ztrácejí: Baník (24) doma v hornickém derby s Karvinou pouze horko těžko remizoval (1:1), stejně tak Zlín (21) v Olomouci (1:1). Zpět se rychle ale dere Jablonec – v Příbrami uštědřil Starkově klubu debakl 6:0 a je už pátý (22). Na Peltovce pozor! Pozor ale hlavně na sudí, zvlčili už na podzim a znovu se nejspíš řídí podle pravidla: „Silnější pes si užívá!“

Jinak na opačném konci tabulky padá neúprosně dolů Slovácko – přišla sedmá prohra v řadě, tentokrát doma s Teplicemi (0:2), takže se mohl poprvé z bodového zisku zaradovat i nový trenér Severočechů Stanislav Hejkal.  Zázraky se nedají dělat věčně. A prodávat dobré hráče bez náhrady také ne. Sportovní ředitel Stanislav Levý s trenérem Michalem Kordulou dělali léta nemožné, jestli si v klubu někdo myslí, že to teď místo nich dokáže někdo nyní, patrně se plete.

Příbram hraje hezky, ovšem těch „banánů“ je už hodně

Zato léčba trenérem Romanem Skuhravým Dukle vychází. Vyhrál s ní už potřetí. Tentokrát, byť gólem z předposlední minuty, nad nováčkem z Opavy (1:0), kterou nečekaně v průběhu podzimu z rodinných důvodů opustil. A má pravdu, když říká, že slezskému klubu nic nedluží. Dostal jej po dlouhých letech zpět do nejvyšší soutěže, loni i do finále Českého poháru/MOL Cupu. Teď ať se už Slezané starají sami. A to, co se i vlastnictví klubu týče.

Dolů jako hvězda strmě padá i Csaplárova Příbram. Hezký, útočný fotbal je hezká věc, ale když dostanete za dvě kola deset „banánů“ – čtyři na Slavii, šest doma s Jabloncem, bude asi třeba zapracovat i na té nenáviděně defenzivě či destrukci.

Silnější psi si nyní užívají, ale uvidí se na jaře

A teď hlavní věc dneška. „Zběsilí“ rozhodčí. Nechci tu již rozebírat jednotlivé situace v Liberci či na Spartě. Povím jen jedno: „Silnější psi si nyní už zase užívají. A proti nim se krčí v koutě zbytek ligy. Ale rozhodne se až na jaře, kdy mezi nejsilnější psi sebou budou bojovat, hlavně v nadstavbě,o největší kost zvanou titul. A jeden bude muset mít navrch. Bude to jako v posledních letech, nebo se dočkáme nějaké změny?“

Orel a Královec? Ty bych do „jedné lavice“ nedával

Slovan Liberec podal pro prohře se Slavií (0:1) dokonce protest kvůli Mikulově spornému vyloučení a kvůli tomu, že rozhodčí Příhoda ani po konzultaci s videorozhodčím neposoudil osm minut před koncem Bořilův zákrok na pronikajícího libereckého náhradníka Koscelníka jako penaltový.

Čile s videorozhodčím Pavlem Královcem na Letné v pondělí komunikoval i arbitr Pavel Orel. Tahle kombinace dvou Pavlů, údajně oblíbených sudích místopředsedy FAČR Romana Berbra, je vskutku hodně silná, až smrtící. Tentokrát Královec Orlovi pomohl dvakrát ve prospěch Sparty – jednu penaltu proti ní za stavu 2:0 odvolal (po Radakovičově zákroku na pronikajícího Komličenka), druhou naopak na pokyn od videa proti Mladé Boleslavi (po Takácsově zákroku na Stanciua) nařídil.  O. K. Dvě rozhodnutí, podobně jako v Liberci pro Slavii, tady zase pro Spartu. To druhé bylo ovšem určitě správné, a sparťanští příznivci ještě připomínají, že předtím byl v šestnáctce držen za dres Pulkrab a nic se nedělo.

To sudí Pechanec, jenž na popud Chovancovy komise rozhodčích střídá v listině FIFA (oficiálně z věkových důvodů) právě zmíněného Příhodu, si počínal v pátek na Bohemce až nečekaně rázně, když za faul plzeňského Procházky na klokana Martina Haška nařídil bez váhání penaltu. I když tohle na žádné diskuze opravdu asi nebylo.

Ve druhé půli už ovšem Pechanec čelil velké nevoli fandů Bohemky. Kvůli tomu, že netrestal Hubníkovo držení soupeře rukama a nechal být i Limberského pokus o podražení unikajícího soupeře. Plzeňský lev bek svůj původní záměr sice neuskutečnil a nohu včas stáhl, i tak mu však vršovické publikum až do konce vypjatého utkání nevybíravě spílalo.

Vrba si už v Praze asi zvykl

A skandovalo stejně jako tři týdny předtím obecenstvo v Edenu při zápase Viktorie na Slavii (0:4): „Zku.vená Plzeň!“. Trenér viktoriánů Pavel Vrba na to však na pozápasové tiskovce na rozdíl od předchozího pražského duelu o dvě tramvajové zastávky dál již nereagoval.Nejspíš si už na tenhle pražský kolorit zvykl. Nutno ovšem dodat, že páteční zápas, řízený Pechancem, přinesl méně kritických a sporných momentů. Na rozdíl od Liberce a Letné.

A také od moravského derby Olomouc – Zlín (1:1), při němž se cítili hosté velmi rozzlobení kvůli tomu, že ligový nováček s píšťalkou Rejžek nevyloučil domácího brankáře Buchtu za faul na Poznara a naopak na druhé straně ve spolupráci s asistentem Nádvorníkem uznal vyrovnávající gól Hanáků, přestože jejich útočník Nešpor patrně ovlivňoval hru svým ofsajdovým postavením.

Jsem velkým příznivcem videa, ale několik minut „nerozhodně“ a váhavě“ civět na obrazovku a až pak odvolat, co jsem předtím odpískal? Patrně proto, že mi to předtím doporučil slavnější a vlivnější kolega od televize?

No, nevím, na jaře, ještě za Listkiewicze, jehož Berbr nazval „polskou hrůzou“, se u videa rozhodovalo docela svižně a rychle. Takhle třeba videosudí Zelinka s Romanem Hrubešem zachránili právě opakovaně a stále chybujícího Královce při duelu Sparta - Slavia (3:3).

Nový předseda komise rozhodčích Jozef Chovanec by teď měl urychleně bouchnout do stolu, pokud tedy nechce ztratit tvář. Poté, co byl z komise vyhozen videogarant a zástupce Ligové fotbalové asociace (LFA) Roman Hrubeš a co se mluví o tom, že odstoupí i druhý zástupce LFA Petr Mlsna, nevypadá Chovancova komise zrovna akceschopně a vyváženě.

Rozkol mezi vedením FAČR a LFA, která zastupuje kluby a řídí FORTUNA:LIGU, byl ovšem zcela přehlušen a zastíněn strahovským bojem s Michalem Prokešem a jeho trenérskými „melody boys“ v čele s Karlem Poborským. A také odcházením generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky, jenž teď vehementně popírá, že by se měl v lednu objevit v pražské Slavii.

Bude to v nadstavbě jako při Wimbledonu?

Tohle je, myslím, ovšem větší problém českého (nejen) ligového fotbalu než celá mediálně vybuzená a poněkud pateticky až hystericky pojatá „kauza Prokeš“. Jiří Kotrba coby nový sportovně technický ředitel FAČR je podle mého názoru člověk na svém místě a pokud vím, tak nehrozí, že by měl mít problémy s nějakými kartami apod.

Ale, jak ukočírovat rozhodčí, až se bude hrát v nadstavbě o titul a o záchranu? To, aby si v O2 TV Sport vyhradili na přenosy pět hodin jako dosud při nekonečných zápasech ve Wimbledonu. To dřív odletí ptáci do teplých krajin, než Orel s Královcem přijdou na to, jak to mělo být. 

Nebo je tu lepší řešení: volit k jednotlivým zápasům lepší nominace.