Dřív už by Slavia byla podzimním mistrem. Změní se kvůli nezdarům v Evropě nový model ligy sotva začal?

Dřív už by Slavia byla podzimním mistrem. Změní se kvůli nezdarům v Evropě nový model ligy sotva začal?
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Kdyby se hrála liga postaru, stala by se pražská Slavia už podzimním mistrem. Česká nejvyšší soutěž totiž po 15. kole dospěla do poloviny své základní části. Vzhledem k jarní pětikolové nadstavbě ji ovšem letos čekají ještě čtyři předehrávaná kola, to poslední, devatenácté, se uskuteční týden před Vánocemi. Ovšem rýsuje se tu jeden velký problém, s kterým „otcové zakladatelé“ při tvorbě nového systému, jímž se hraje v sezoně 2018/2019 poprvé, moc nepočítali. Vzhledem k opakovaným neúspěchům v evropských pohárech reálně hrozí, že od sezony 2020/2021 budou mít Češi v Evropě místo současných pěti jen čtyři kluby. O co pak budou hrát týmy v dolní části elitní skupiny o titul?

Zopakujme si, jak se vlastně liga v sezoně 2018/2019 hraje.

SKUPINA O TITUL

Týmy na prvním až šestém místě odehrají jednokolově pět utkání každý s každým, body ze základní části zůstávají. První až třetí tým mají výhodu tří utkání doma, čtvrtý až šestý naopak čekají tři duely venku a jen dva doma.

Kdyby byla po 30. kole situace jako po 15. kole, hrály by ji tyto celky: 1. Slavia 37 bodů, 2. Plzeň 35, 3. Sparta 30, 4. Jablonec 29, 5. Baník Ostrava 27 a 6. Zlín 27.

SKUPINA O EVROPSKOU LIGU

Sedmý tým nastoupí proti desátému a osmý proti devátému na dvě utkání doma - venku. Úspěšnější se utkají opět na dvě utkání doma - venku. Vítěz ve finále vyzve čtvrtý nebo pátý tým ze skupiny o titul o poslední pohárovou příčku. Hraje se na jedno utkání na stadionu účastníka skupiny o titul.

To je proto, aby střed tabulky od 7. do 10. místa měl v nadstavbě vůbec o co hrát.

Kdyby byla po 30. kole situace jako po 15. kole, hrály by ji tyto celky: 7. Liberec 23, 8. Mladá Boleslav 18, 9. Opava 17 a 10. Teplice 16.

SKUPINA O ZÁCHRANU 

Mužstva na jedenáctém až šestnáctém místě odehrají jednokolově pět utkání každý s každým, body ze základní části zůstávají. Jedenáctý až třináctý tým mají výhodu tří utkání doma, čtrnáctý až šestnáctý naopak čekají tři duely venku a jen dva doma.

Po odehrání nadstavby mají jedenáctý až třináctý tým jistotu záchrany, čtrnáctý celek čeká baráž s třetím týmem druhé ligy na dvě utkání doma - venku. Patnáctý celek čeká baráž s druhým týmem druhé ligy na dvě utkání doma - venku. Šestnáctý sestupuje, nejlepší tým druhé ligy postoupí přímo.

Kdyby byla po 30. kole situace jako po 15. kole, hrály by ji tyto celky:11. Bohemians 16, 12. Olomouc 15, 13. Příbram 15, 14. Slovácko 12, 15. Karviná 11 a 16. Dukla 11.

MÍSTO PĚTI TÝMŮ V EVROPĚ HROZÍ JEN ČTYŘI

A teď k tomu problému. Už nyní byla kritizována jedna velká vada systému, totiž, že může být výhodnější skončit sedmý a zabojovat o poháry než být s velkým bodovým odstupem šestý bez šancí na Evropu.

Jak si všiml už minulý týden Blesk: „Pokud ale půjdou do pohárů jen čtyři české kluby (z toho jeden je vítěz Českého poháru, který může, ale nemusí, skočit v lize do čtvrté příčky), bude celá dolní polovina skupiny o titul  - od čtvrtého do šestého místa - hrát celkem ‚o houby‘. Kdyby tyto týmy měly výraznější odstup na první trojku, bylo by za daného systému výhodnější skončit na sedmém a až desátém místě – s větší šancí na účast v pohárové Evropě.“

Blesk dodává, že Česko v žebříčku koeficientů za posledních pět let, který rozhoduje o počtech týmů v Evropě, kleslo až na sedmnáctou příčku. Přičemž pět klubů v přespříští sezoně 2020/2021 zaručuje ještě patnáctá pozice. A na tu (drží ji Švýcarsko) Češi nyní ztrácejí hrozivých 1,025 bodů.  

Žebříček kolem 15. příčky nyní vypadá následovně: 14. Řecko 27.000 (v LM či EL zbývají 3 účastníci/z 5), 15. Švýcarsko 26,300 (2/5), 16. Chorvatsko 25,875 (1/4), 17. Česko 25,275 (3/5), 18. Kypr 23,425 (2/4).

MINULÝ TÝDEN BODOVALA JEN SLAVIA

Ještě zbývají dvě kola základních skupin LM a EL, reálnou šanci postoupit do jarního play off Evropské ligy má z české trojice Slavia, Plzeň by musela vyhrát v Moskvě nad CSKA, Jablonci už pomůže jen teorie.

Remíza v každém utkání = jeden bod, výhra = dva body, zisk se ovšem dělí počtem účastníků. Ve 4. kole LM a EL minulý týden získala jediný bod za remízu 0:0 s FC Kodaň pouze Slavia. Děleno pěti původními účastníky z Česka to udělalo pouhé dvě desetihny bodu. Aby tedy Češi předehnali v příštím kole patnácté Švýcary, museli by třikrát vyhrát, získat tak 1,2 bodu a čekat, že protivníci naopak bodovat nebudou.

BUDOU JEN DVĚ SKUPINY?

Zdá se tedy, že už v sezoně 2019/2020 by se mohl nový model měnit. Vítěz skupiny o 7. až 10. místo by totiž vyzýval o poslední volnou pohárovou příčku

třetí nebo čtvrtý tým ze skupiny o titul. A pátý se šestým celkem (případně i čtvrtýtým) by ostrouhaly.

Proti tomu by se jistojistě vzedmul odpor. Řešení? Nejspíš pak rozdělit ligu jen na dvě poloviny – o 1. až 8. místo a o 9. až 16. místo. A případně body po základní části podělit dvěma, aby to bylo dramatické. Ovšem na druhou stranu samozřejmě nepříliš spravedlivé. Nebo to řešit nějakou formou alespoň částečné play off.

Anebo se vrátit ke starému modelu. Kdoví.

Hlavně ovšem nesmí být v systému díry jako v tom současném. Na případnou krizi českých týmů v pohárové Evropě a pokles pětiletého národního koeficientu nikdo při tvorbě systému zřejmě nemyslel.