Výhra ve Fed Cupu? Hezké, ale svět to nezajímá. Víc zaujme, že Vaclík hraje o titul v La Lize nebo, že Schick dal gól v Serii A

Výhra ve Fed Cupu? Hezké, ale svět to nezajímá. Víc zaujme, že Vaclík hraje o titul v La Lize nebo, že Schick dal gól v Serii A
KOMENTÁŘ

Psal jsem o tom už na Facebooku a na Twitteru. Vzhledem ke slušnému ohlasu to zopakuji i tady. Národ, nejen ten sportovní, jásá, že české tenistky v pražské O2 areně pošesté v posledních osmi letech vyhrály Fed Cup. Co na tom, že se tak stalo v boji Česko B – USA C (3:0)? Mediální „masírka“, podobná té kolem hokejových mistrovství světa, na nějž pravidelně jezdí „céčkové“ národní výběry, zatímco nejlepší světoví hokejisté hrají za mořem Stanley Cup, opět zabrala. 

Nechci to zlehčovat, finálový úspěch Kateřiny Siniakové a ve Fed Cupu končící Barbory Strýcové je zasloužený a úctyhodný, ale svět to zas tak moc nezajímá. Kdyby děvčata před čtrnácti dny postoupila v Singapuru do finále Turnaje mistryň, to by byla jiná. Takhle světová sportovní veřejnost mnohem více ocení, že český brankář Tomáš Vaclík hraje s FC Sevilla o titul v La Lize, že Patrik Schick dal gól v Serii A v dresu AS Řím další gól, i to, že fotbalisté Slavie v Evropské lize vyhráli na půdě respektované Kodaně.

Může se nám to líbit, nebo nelíbit, můžeme proti tomu protestovat, ale tak to zkrátka ve sportovním světě je. Fotbal je v něm, až na oblast Severní Ameriky, suverénním fenoménem, byť to v Česku, plném víkendových chatařů, chalupářů a svátečních hokejových a tenisových příznivců fandících „našim“, takto nechápeme.

Americké holky z plakátu aneb Nepřijela jediná

I proto jsem hned v pondělí na Facebooku napsal:

„Klobouk dolů před českými tenistkami, ale když jsme se už pěkně vyjásali, můžeme si s odstupem dne dovolit, jak říká klasik, nastavit i světové zrcadlo. Český tenisový svaz oblepil Prahu před finále FedCupu pěknými plakáty. Byly na nich: Serena Williamsová (nepřijela), Venus Williamsová (nepřijela), Stephensová (nepřijela), Keysová (nepřijela), Vandewegheová (nepřijela) a Matteková-Sandsová (nepřijela). Na druhé straně sice nemocná Kvitová přijela, ale nehrála, a zraněná Karolína Plíšková nedorazila vůbec.

Vím, že za to nikdo ze svazu nemůže, ale dovedete si představit, jaký by vznikl poprask, kdybyste si dali na plakát, že na velkém listopadovém koncertě v O2 areně vystoupí Madonna, Lady Gaga, Bruce Springsteen, Simon s Garfunkelem, Bob Dylan a Sting, a nakonec by všichni zůstali doma? A z domácích by to Tomáš Klus také zabalil a Karel Gott by sice přijel, ale nemohl by zpívat kvůli nachlazení? Tak nějak to teď bylo o víkendu (viz plakát se škrty).“

Snad je všem jasné, že v tomto srovnání jde o nadsázku. Dobře si uvědomuji, že umělci bývají na akce předem nasmlouvaní a zaplacení, zatímco sportovce nikdo nemůže k reprezentaci, navíc v daleké cizině, donutit. Ale i tak, skutečnost, že z půltuctu elitních amerických tenistek propagovaných na oficiálním plakátu k finále FED Cupu nepřicestovala do Prahy jediná, je dostatečně vypovídající. Soutěž nutně potřebuje změny, které se ostatně po vzoru mužského Davis Cupu už připravují.

Ve světě znají hlavně Čecha a Nedvěda

Jak napsal na Facebooku Milan Svatoš: „Fed Cup berou vážně hlavně české tenistky a fanoušci, zbytek světa už méně. Tady doma to vypadá, jako kdybychom vyhráli mistrovství světa, zatímco ve většině ostatních zemí o té soutěži lidé skoro nevědí.“

Dokonale řečeno. Ať chceme, nebo nechceme, nejznámějšími Čechy ve světě nejsou pánové Miloš Zeman a Andrej Babiš (to je navíc Slovák) ani Jaromír Jágr či Karolína Plíšková, ale Pavel Nedvěd či Petr Čech. Tak to bylo, je a bude.

A už jen postup českých fotbalistů na mistrovství Evropy nebo světa zaznamená ve sportovním světě větší ohlas než triumf českých ledních hokejistů na MS nebo vítězství českých tenistek v současné formě Fed Cupu, jehož finále „bojkotovaly“ téměř všechny nejlepší americké hráčky.

Ostatně podobně lze očekávat, že z finále Davis Cupu Francie – Chorvatsko, které se hraje příští týden v Lille, přinesou i česká média jen krátkou zprávu. Mimochodem, nejlepší Francouz Richard Gasquet už se z něj (kvůli bolavým tříslům) omluvil.

Foto: Český tenisový svaz, úprava: efotbal.cz