Národní mužstvo hledí na západ Čech méně a méně. Hráče Plzně nahradili jiní...

KOMENTÁŘ

Pryč jsou doby, kdy v kádru českého národního týmu bylo najednou i šest hráčů Viktorie Plzeň. Pod Michalem Bílkem se v roce 2012 objevili na mistrovství Evropy František Rajtoral, David Limberský, Milan Petržela, Vladimír Darida, Daniel Kolář a Václav Pilař, důležitou úlohu hráli i v kvalifikačních duelech. Na nadcházející zápasy proti Polsku a Slovensku není v nominaci ani jeden hráč západočeského klubu.

Národní mužstvo hledí na západ Čech méně a méně. Hráče Plzně nahradili jiní...

Po vypadnutí záložníka Jana Kopice ze zdravotních důvodů a dlouhodobém zranění útočníka Michaela Krmenčíka se trenér Jaroslav Šilhavý rozhodl vsadit na hráče z jiných klubů. I když jsou mezi nimi i hráči z české nejvyšší soutěže.

Západočeský celek je sice úřadujícím ligovým šampionem a jediným českým účastníkem hlavní fáze letošní Ligy mistrů, ale v posledních měsících obecně dodává do reprezentace menší počet hráčů, než dříve.

Částečně je to způsobené ne úplně přesvědčivými výkony Viktorie, která třeba v posledních dvou soutěžních zápasech pouze remizovala s trápící se Příbramí a dostala pětigólový příděl v Champions League od Realu Madrid, ale také složením stávajícího kádru.

Zatímco národní tým se postupně omlazuje a jeho kostra se s měnícími trenéry také značně proměnila, plzeňská soupiska je z velké části neměnná.

Pavel Horváth se sice přesunul na trenérskou lavičku, ale pod Pavlem Vrbou stále hrají důležitou roli třicátníci David Limberský, Milan Petržela nebo Roman Hubník, kteří už dali reprezentaci sbohem, nebo jsou za zenitem výkonnosti. Součástí kádru je i další pamětník Daniel Kolář.

Kouč Jaroslav Šilhavý ani nemá, kde brát. Když odečteme stabilní slovenské reprezentanty Matúše Kozáčika s Patrikem Hrošovským, zbývá kromě hráčů, kteří se objevují v nominacích, už pouze osmadvacetiletý stoper Luděk Pernica a z mladších hráčů jen o čtyři roky mladší záložník Aleš Čermák.

I proto vedle fotbalistů aktuálně vedoucího týmu Fortuna ligy pražské Slavie dostávají pozvánky do národního týmu i hráči dalších českých klubů jako je Jablonec nebo Baník Ostrava, což v poslední době nebývalo úplně zvykem.

Nejčastěji nasazovaná sestava Plzně v této sezoně: Kozáčik – Řezník, Pernica, Hubník, Limberský – Hořava, Hrošovský – Petržela, Čermák, Kopic - Krmenčík.

Poslední srazy:

listopad: v nominaci nikdo/mezi náhradníky Radim Řezník, Lukáš Hejda
říjen: Radim Řezník, Lukáš Hejda, Michael Krmenčík/Tomáš Hořava
září: Radim Řezník, Tomáš Hořava, Michael Krmenčík/Jan Kopic
květen: Tomáš Hořava, Jan Kopic, Michael Krmenčík
březen: Jan Kopic, Michael Krmenčík/Tomáš Hořava, Tomáš Chorý