Csaplár není vědátor, ale básník fotbalu. Příběh o námořnících z Jakarty si zaslouží filmové zpracování

KOMENTÁŘ

Ladislav Vízek ve svém pravidelném středečním sloupku v deníku Sport napsal, že příbramský trenér Josef Cspalár je „vědátor, furt samý video, všelijaké technické vymoženosti. Dělá fotbal strašně složitej.“ Nesouhlasím, pro mě (a určitě nejen pro mě) je Josef Csaplár, muž, který o sobě mluví ve třetí osobě jako legendární Vinnetou, především básník. Jako byl Ivan Horník dělníkem fotbalu, tak je příbramský kouč básníkem fotbalu a jeho příběh o námořnicích z Jakarty by se měl dočkat uměleckého, nejlépe filmového, zpracování. Posuďte sami:

Csaplár není vědátor, ale básník fotbalu. Příběh o námořnících z Jakarty si zaslouží filmové zpracování

JOSEF CSAPLÁR PO UTKÁNÍ V PLZNI (1:1)

„Když si vezmete, jaké musíme přežít ztráty, tak je neskutečné, co jsem všechno z vlastních zdrojů s tím srandovním příbramským rozpočtem pokryl.

Dám zase jednu širokou odpověď, jo? Když jsem s Příbramí ve druhé lize začínal, byl jsem na lavičce v obleku, košile, kravata… Po třetím kole jsem zjistil, že máme bod. Potom jsem si v novinách přečetl, že jsem úplnej idiot. Tak jsem šel do tepláků, jako jsem teď tady, začal jsem tam poskakovat jako papírový čertík nebo tygr v kleci. A to trvá dodnes. Možná si to chci i užít, protože si myslím, že můj čas v Příbrami se asi naplňuje. Třeba jsem chtěl v Plzni hezkou tečku.

Bavili jsme se před zápasem s Pavlem Vrbou, byl tam David Limberský, Míra Slepička se sádrou, Honza Rezek… A já říkám Pavlovi: Tak se podívej, co jsme s touhle bandou anarchistů dokázali. Tady byla neřízená anarchie. A kam jsme se dostali? Do desátého kola dobýváme českou ligu s hráči, které nám všichni poslali, že je nechtějí, případně pomalu končili kariéru. Pavel se právě divil, že se kluci nejdou rozcvičovat. Vždyť mě nikdo neposlouchá, dělají si, co chtějí, smál jsem se. Já si užívám úžasnou věc. Kdybyste znali celou tu genezi…

V životě jsem zažil hodně příběhů, ale poslední rok a půl mě opravdu dostal. Bylo to dobré.“

JOSEF CSAPLÁR PO UTKÁNÍ SE SLOVÁCKEM (0:3)

„Lehkost se vytratila. Klukům jsem říkal, za co vás mám trestat? Za neumění nemůžu. Nehráli jsme zle, pro mě jde o určitou naději do budoucna.

To, že góly dostáváme, je otázkou individuální kvality hráčů. Pro mě je to džob, byznys. Jsem furt stejnej. Trénujeme, děláme, nezapomněl jsem mluvit, nezapomněl jsem taktiku. Řada lidí by chtěla vidět zhroucenýhoCsaplára, ale to nikdy neuvidíte. Jsme na lodi, plujeme, je bouřka, vichřice a já nebudu kapitán, který bude říkat: ty vole, nám nedali dostatek záchranných člunů, máme starý lana, já chtěl námořníky z Buenos Aires a oni mi je dali z Jakarty. To by se se mnou nikdo dobře necejtil. Pro mě je to challenge, výzva. Máme problém a pojďme ho řešit. Nervy neztrácím a na hráče nikdy nic svádět nebudu. Cokoliv jiného považuji za neprofesionální a neřemeslný.

Náš tým jsem nazýval týmem otců a synů, otcové odcházejí nebo jsou zranění. Mladým teď zdůrazňuji, že už jim nikdo nepomůže, musejí spoléhat sami na sebe, nadešel čas jejich dospívání.“

JOSEF CSAPLÁR PO UTKÁNÍ V OPAVĚ (0:5)

„Hodnotím to tak, že v Příbrami tímto utkáním skončilo určité období. Určité věci uzrály. Bylo to pro mě nádherné období a je stále nádherné. Neříkám, že končím, nebo že utíkám, to vůbec ne. Ale v týmu jsou věci, které uzrály, bylo jen otázkou kdy.

Jsem trochu záhadný, ale nikoho nebudu vyhazovat, nebo trestat. V kabině jsem těm mladým klukům řekl jedinou věc: že jim právě skončilo období blbostí a kravin. Otcové odcházejí, tím myslím Zápotočného či Grajciara, a mladí musí ukázat, zda jsou chlapi, nebo ne.

Dostali jsme šestku v Jablonci, teď bůra, neříkám že to se mnou nic nedělá, ale já vím, kde je Příbram, a jaké máme možnosti. Nemám ale rád sraby, a to jsem hráčům řekl. Ti vzadu říkají, že blbci jsou ti vepředu, že nedávají góly, vepředu zase říkají, že blbci jsou ti vzadu, že dostávají blbé góly. Tohle ale není tenis, kde se to dá lehce pojmenovat. Tohle je fotbal. Buď to dají, nebo ne. To je celé.“

No, není to krásné? Dojímá vás to stejně jako autora těchto řádků? Jak napsal ve svém úterním hodnocení první poloviny základní části FORTUNA:LIGY kolega Jan Palička v Mladé frontě DNES: „Pokud Csaplár skutečně odejde, liga zchudne nejen o jeho glosy. Glosátor Csaplár je originální, vyhraněný, svěží.“