Pavlenka: Zdravím pana Tvrdíka, Gebre Selassie: Werder má velmi dobré jméno

Pavlenka: Zdravím pana Tvrdíka, Gebre Selassie: Werder má velmi dobré jméno

Jedno vyřazuje z obou stejně. Pohoda. K tomu přidávají na hřišti i v životě ještě klid. Nerozčilují se, mluví snad až příliš stručně a tiše, na to, co dokázali.

Ten starší, obránce Theodor GebreSelassie, absolvuje svou sedmou sezonu v bundesligovémWerderu Brémy a dovede si představit, že by tam uzavřel kariéru. I když nevylučuje ani návrat do Slovanu Liberec. Mladší, brankář Jiří Pavlenka odchytal všech 34 utkání ve své první bundesligové sezoně za Werder. A netají se tím, že by ho lákala anglická PremierLeague. Ve společném rozhovoru pro magazín HATTRICK mluví o životě na severu Německa, rasismu, ale také češtině v německé kabině. Klidně a pohodově.

Víte, v čem je nyní Werder Brémy v bundeslize unikátní? I před kluby jako Bayern Mnichov nebo VfB Stuttgart?

Theodor GebreSelassie: Fakt jedinečný? To netuším.

Pavlenka: To se nechám překvapit.

Je to tím, že sestoupil Hamburk…

TGS: Nevím, jestli je to pravda, že Werder jako jediný nesestoupil.

Sestoupil jen jednou a ze současných týmu má nejvíc odehraných ročníků bundesligy. Jsou na to v klubu pyšní? Je to tam někde znát?

Pavlenka: Znát je to všude. V klubu, po celém městě.

A nejsou fanoušci naopak smutní, že sestoupil bývalý „rekordman“ Hamburk? Takže severní Německo přišlo o tradiční derby?

Pavlenka: Jestli fanoušci cítí lítost, nevím. Ale jedna část z nich si to přála, protože je to rival. A pak v tom také mohlo hrát roli to, že některým fanouškům se nelíbilo, že Hamburk se tak dlouho chlubil, že ani jednou nesestoupil z bundesligy. A i na ně nakonec došlo. Osobně si myslím, že bundesliga je chudší o jeden významný zápas. Někteří říkají, že jde o druhé nejprestižnější utkání po derby Dortmund-Schalke.

TGS: Může to tak být, protože to byly pro nás i naše fanoušky dva vrcholy v sezoně. Všichni jsme se na ně těšili. Bylo to skutečně derby se vším všudy, vždy mělo náboj. Celý týden se to řešilo v médiích, mluvili o tom fanoušci, kteří navíc vytvářeli speciální atmosféru i na trénincích. Derby bude chybět nám i fanouškům, ale…

… ale?

TGS: Ale fanoušci jsou přece jen rádi, že Hamburk sestoupil. Že už se v Hamburku nemohou chlubit, že jako jediní nesestoupili. Ale až se této euforie zbaví, tak jim nakonec bude líto, že o takový výjimečný zápas přišli.

Takže budete Hamburku „fandit“, aby se vrátil do bundesligy?

TGS: Fandit? (smích) To asi ne, ale byl bych rád, kdybych si nějaké „Nord-Derby“ ještě zahrál.

Je v klubu cítit ta historie? To, že je Werder zakládajícím členem bundesligy?

Pavlenka: Věděl jsem a cítil jsem to už před rokem a půl, když jsem přicházel. Bylo mi jasné, že jdu do jednoho z nejtradičnějších klubů v Německu, který hrál každý rok o účast v pohárové Evropě. Pak, bohužel, přišlo období, kdy se hrálo o záchranu. Ale věřím, že současná sezona bude mnohem úspěšnější než minulá.

Je cítit, že je Werder jedním z nejpopulárnějších klubů podle počtu členů? A je to pro Brémy a severní Německo spíš taková „domácká“ záležitost?

TGS: Neee, to ne. Pozor. Werder má velmi dobré jméno. Kamkoliv přijedeme, tam máme fanoušky. V Německu je normální, že fanoušci jezdí za svým týmem po celé zemi i mimo. U nás je ještě speciální to, že je vidět a cítit, že by ti ostatní neměli rádi Werder. Je tam znát respekt cizích fanoušků k tradici Brém.

Pavlenka: Jasně, to je cítit téměř všude. Jak v samotném městě, tak v okolí samostatné spolkové zemi Brémy. Všude se mluví o Werderu.

Takže to není o nepřátelství jako třeba vůči Bayernu?

TGS: To v žádném případě. Bayern je jako v Česku Sparta. Tu také venku nemusejí. Takže tady chodí na Bayern kvůli fotbalu a hráčům, které má nejlepší, skupují ty nejlepší z bundesligy. Možná to není o Bayernu jako takovém, ale o tom systému a o té jeho nadvládě v posledních letech.

Theo, ve Werderu začínáte sedmou sezonu. Vzpomenete si ještě někdy na své začátky v roce 2012? Co vás tehdy nejvíce překvapilo?

TGS: Jako každý řeknu klišé, že si člověk musí zvyknout na to jiné tempo, jak v zápasech, tak i na tréninku. Pak tu byl větší tlak, protože člověk byl více na očích a hrál před úplně jinou kulisou než v Česku. Ale během pár měsíců je to v pořádku. Také se musí přizpůsobit jiné zemi a jinému jazyku. Když jsem přicházel, tak tady byl dlouholetý trenér Thomas Schaaf, který dbal na to, aby se mluvilo německy. Takže nově příchozí hráči byli na pokojích s Němci, aby se to učení němčiny zrychlilo. Trenér v kabině mluvil jenom německy, chtěl, aby se v ní mluvilo jen německy. To se teď trochu změnilo. Takže to mohlo v začátcích nejtěžší, překonat němčinu. Ale na druhou stranu mi to pomohlo, protože jsem se naučil rychleji.

Jak se postupem času měnila vaše role v týmu?

TGS: Přišel jsem, abych hrál, ale tak, že bych měl jednou nahradit hráče, který tehdy hrál na mojí pozici. Shodou okolností mu tehdy bylo tolik, jako je nyní mně. Takže v klubu měli za to, že už tak dlouho hrát nebude. A chystali si mě, abych ho nahradil. Nakonec on šel hrát na jinou pozici. Skutečně jen pár hráčů si může říct, že má místo jisté. Jinak je to neustálý boj o místo v sestavě, protože ta konkurence je tady mnohem větší než v Česku.

Jak vám vyhovuje nebo nevyhovuje ten každodenní boj o pozici?

TGS: I toto je o zvyku. V hlavě jsem si to nastavil tak, že můj největším konkurentem jsem já sám. Vím, kdy hraji dobře, vím, kdy udělám něco špatně.

A cítíte, že jste nyní na vrcholu? Jeden ze služebně nejstarších hráčů, osobnost v týmu?

TGS: Těžko říct. Ale troufnu si říct, že tím, co už tady mám odehráno, tak nějaké zkušenosti mám. Nevím, jestli jsem na vrcholu výkonnosti, ale zkušenostmi asi ano. Nebo se k tomu vrcholu blížím.

Cítíte i od vedení klubu respekt? Dík za služby?

TGS: Tady platí to, že nic není zadarmo. Nějakou formu respektu cítím. Třeba i od fanoušků, pro které není až tak obvyklé, že je někdo v klubu tak dlouho. Ale pořád je to o tom, že musíte stále trénovat naplno.

Jirko, váš loňský přestup ze Slavie do Werderu se nerodil lehce a táhl se. Co s odstupem roku vidíte jako klíčové, že se to podařilo? Že Werder „přihodil“ peníze?

Pavlenka: Úplně nevím, čím to nebo co se stalo, že to takto dopadlo. Ale samozřejmě narůstající částka hrála velkou roli. Vzhledem k tomu, za co mě Slavia kupovala a pak na konec prodávala, a ještě k tomu připočtěme získaný titul, tak se jí to snad vyplatilo.

Co byste si dnes řekli s panem Tvrdíkem ze Slavie? Poděkoval byste mu?

Pavlenka: Pozdravil bych ho a za vše mu poděkoval.

Co kdyby vás loni nepustil? Co by bylo s vaší kariérou?

Pavlenka: Tak bych byl ve Slavii.

CELÝ EXKLUZIVNÍ DVOJROZHOVOR S JIŘÍM PAVLENKOU A THEODOREM GEBRE SELASSIEM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 8. LISTOPADU 2018!