Belgický tulák Lukebakio bude po hattricku v Mnichově nosit olověné boty!

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Bayern je v nesnázích, což už dnes v Německu ví každý fotbalový fanoušek. Doma v bundeslize vyhrál naposledy v září. Ke třem bodům měl nakročeno i v sobotu, ale nakonec jej od nich odstřihl muž s exotickým jménem Dodi Lukebakio.

Belgický tulák Lukebakio bude po hattricku v Mnichově nosit olověné boty!

V září mu bylo teprve dvacet jedna let, obléká dres Fortuny Düsseldorf a poprvé ve své dospělé kariéře trefil hattrick. Nakrásně na té nejžhavější německé půdě, v domovském sídle Bayernu. V Allianz Areně to ještě nikdo v bundeslize nedokázal. Tři góly dal Bayernu ještě na Olympijském stadionu v Mnichově Dán EbbeSand, tehdy hráč Schalke. Psal se rok 2001.

Ještě jeden fotbalista pak dal Bayernu na jeho hřišti tři góly, Cristiano Ronaldo v semifinálové odvetě Ligy mistrů v dubnu 2017, kdy v Mnichově Real vyhrál 4:2. „Nesrovnávejte mě s Ronaldem, ne, prosím ne,“ málem žadonil v sobotu, když mu tento moment byl připomenut.

„Je to nejkrásnější den mé kariéry,“ říkal pak novinářům plynnou angličtinou v mix zóně Allianz Areny samotný Lukebakio, který nosí belgický pas. Je to ale svým způsobem fotbalový tulák. Narodil se konžským rodičům v belgickém Asse, vyrůstal v mládežnické akademii Anderlechtu, kopal za Toulouse, Charleroi, přestoupil do Watfordu, aby nyní hostoval právě v Düsseldorfu.

Když pak kolem shluku novinářů procházel trenér Fortuny FriedhelmFunkel a viděl „záři reflektorů“, tak na adresu mladého hráče prohodil: „Dám ti na nohy olověné boty, abys zůstal pevně na zemi.“

Kde ale zůstane po sezoně, je ve hvězdách. Jisté je jen to, že v červnu mu končí hostování z Watfordu a Düsseldorf na něj opci nemá.Ale do Anglie se vrátit nemusí, resp. může, ale do lepšího klubu. V Mnichově složil jakousi malou maturitu, zapsal se výrazněji do deníčků všech možných agentů. Ti dobře vědí, že sázka na belgické hráče s africkými kořeny je sázkou téměř na jistotu. Stačí se podívat na soupisku národního celku, bronzového na MS v Rusku. Kompany, Lukaku, Batshuayi, Tielemans či Kabasele, ti všichni mají kořeny v Demokratické republice Kongo.

Přibude k nim brzo v belgickém nároďáku Dodi Lukebakio?