Freedom for rapper Kučera! Nemáte ve FAČR jiné starosti? A co zástupci, s nimiž se politici a sponzoři bojí i vyfotit?

Freedom for rapper Kučera! Nemáte ve FAČR jiné starosti? A co zástupci, s nimiž se politici a sponzoři bojí i vyfotit?
KOMENTÁŘ

Tomáši Kučerovi, sedmadvacetiletému záložníkovi FK Teplice, hrozí finanční pokuta nebo i zákaz činnosti. Etická komise FAČR si ho zve na úterý 4. prosince na své zasedání kvůli jeho vulgárním výrazům vůči Spartě, Romanu Berbrovi a Miroslavu Peltovi v rapperském videoklipu, jehož byl účastníkem. Jeho Teplice pak v pátek prohrály 0:1 na Julisce s Duklou poté, co po dvou červených končily zápas o devíti hráčích. Těžko bude někdo severočeským fandům vykládat, že nešlo pomstu za Kučerův přestřelek. Nechtěli by se ale pánové ze Strahova trochu zklidnit a zabývat se důležitějšími věcmi?

Jako by těch fotbalových starostí nebylo dost. Přitom lidé z vedení FAČR přehlížejí, že mají mezi sebou člověka, jenž se veřejně a opakovaně chlubí svým profesionálním angažmá u zločinecké organizace bývalého režimu.  To Etické komise FAČR nevadí, to nepoškozuje dobré jméno tohoto spolku, zvlášť, když se kvůli tomu někteří představitelé z politického a společenského života včetně sponzorů některých funkcionářů straní a nechtějí být s nimi na veřejnosti jakkoli spojováni, natož třeba být fotografováni či natáčeni?

Tomáš Kučera vystoupil ve videoklipu rappera, který si říká Cashanova Bulhar.

V něm se teplický fotbalista otřel o pražskou Sparty a také o místopředsedu FAČR Romana Berbra a bývalého šéfa FAČR, dnes šéfa FK Jablonec,Miroslava Pelty.

„Hraju za Teplice, ne za vyje*anou Spartu, je*u toho Berbra a samozřejmě Peltu,“ rapuje v písni Off Season Tomáš Kučera a má během toho vztyčené prostředníčky, nejspíše aby zdůraznil svá tvrdá slova ještě tvrdším gestem.

Ve skladbě Off Season Kučera vystupuje pod uměleckým jménem TK27, což jsou jeho iniciály a číslo, které nosí na dresu.

Pomsta na Julisce, nebo náhoda?

V pátek pak Tomáš Kučera nastoupil s Teplicemi na Dukle. Kolega Luděk Mádl na Seznam Zprávy k tomuto ligovému duelu napsal:

Tepličtí měli výhrady k výkonu rozhodčího Ondřeje Ginzela na Julisce, kde prohráli 0:1. Zaujalo je šest žlutých karet, k nimž ve dvou případech, u Jindráčka a Jeřábka, přišlo žluté zdvojení a zčervenání, takže hosté dohrávali v devíti.Hned se objevily teorie, že jde o součást kampaně proti klubu, kterou disciplinárním řízením proti hráči Tomáši Kučerovi zahájila Etická komise FAČR. Těžko soudit, zda lze do tohoto bizarního případu namáčet i Ginzelův páteční karetní mariáš. Při zpětném pohledu na utkání lze asi konstatovat, že přinejmenším ve dvou případech s karetním trestem vůči Teplicím trochu uletěl (první karta Jeřábkova a napomínání Kučerovo) – a naopak při snaze držet nějaký rovný metr měla i Dukla v utkání dostat o kartu či spíše dvě více. Na druhou stranu: Tepličtí se nechali sudím rozdráždit, totálně vyvést z konceptu. A obě druhé žluté, potažmo červené, si postižení hráči rozhodně mohli pohlídat lépe, Jeřábek pak obzvlášť.“

Mezi námi, kdo z nás by se za dané situace nerozdráždil, že. Kterýkoli sudí, bude-li chtít, pošle tým, jenž má být po „zásluze“ potrestán, do devíti hráčů.

Je však obecně známo, že Roman Berbr a jeho partnerka Dagmar Damková urážky na svou osobu velmi špatně snášejí. Zaznamenali jsme už v minulosti několik podnětů komise rozhodčích směrem k disciplinárcekvůli kritickým tweetům Jiřího Štajnera, Ondřeje Kušníra či Milana Baroše (u jeho výroků to bylo opakovaně).

Čtvrtí sudí prý museli být na telefonu

V době fanouškovských protestů a urážlivého skandování proti vedení FAČR v čele s Peltou, Berbrem a Damkovou v sezoně 2013/2014 musel čtvrtý rozhodčí podle svědectví bývalého asistenta Tomáše Kovaříka na zápasy nosit mobilní telefon, aby v případě incidentu na stadionu mohl Berbr, který seděl u televize, posoudit, zda se má v utkání pokračovat, či ne. Což mimochodem zcela odporuje pravidlům. Jak zaznělo u soudu, komická situace nastala, když se prý čtvrtému sudí Pavlu Orlovi údajně mobil během utkání vybil, a místopředseda FAČR mu tak nemohl na dálku udělovat patřičné pokyny… Sudí popleta si to poté semináři rozhodčích prý sakra vypil.

„Pavel Orel pak ale v minulosti několikrát prokázal Romanu Berbrovi bezmeznou poslušnost,“ uvedl loni v létě pro magazín HATTRICK jeden z Orlových kolegů v rubrice „Verdikt“.

O Ondřeji Ginzelovi, jež rozhodoval páteční zápas Teplic na Dukle, pak zmíněný kolega řekl: „Velice ambiciózní a sebevědomý rozhodčí, někdy až příliš.“ To by docela odpovídalo.

Jak tvrdím, Kučera neudělal dvakrát rozumnou věc, hlavně se navážet do konkurenčních klubů, je hloupost. Ale tím by to také mohlo skončit.

Kdo a jak kazí „dobré jméno FAČR“?

Ovšem dobré jméno fotbalu kazí ve velkém úplně jiní lidé. Nad Kučerovým klipem se můžeme jen shovívavě pousmát, navíc se už veřejně omluvil, čehož se od některých lidí na Strahově těžko dočkáme.

Byl jsem svědkem události, kdy při jednání s představiteli FAČR varovala asistentka jednoho bývalého ministra, aby se ani náhodou nenechal s představiteli FAČR vyfotografovat. Bylo to krátce před volbami a poté, co se v médiích objevil známý „kmotrovský“ snímek z Příbrami, na němž byl Miroslav Pelta před zápasem s Jabloncem zvěčněn s Horníkem, Rogozem, Starkou a Spěvákem.  Asistentka se bála, že by „její ministr“ mohl být „stykem“ s představiteli FAČR veřejně poškozen.

Co na to „dobré jméno FAČR“? A co si o tom asi myslí členové Etické komise FAČR?

Na závěr zpět k Romanu Berbrovi, o jehož přínosu k vytváření „dobrého jména FAČR“ ve smyslu jejích stanov by se dala napsat kniha nebo natočit seriál. 

Podle jeho kolegů mu však nevadí, když se v Blesku v každém článku o jeho osobě objevuje výraz „exrozvědčík komunistické tajné služby“.

„Hrdina“, nebo čičmunda?

Jiná věc je prý ale je, když někdo o jeho předlistopadové činnosti mluví tak, jako jiný bývalý kmenový příslušník této organizace a rovněž bývalý fotbalový rozhodčí Karel Popper, který před třemi lety v rozhovoru pro deník Sport kolegovi Stanislavu Hraběti mimo jiné sdělil:

„Roman Berbr vykládá úplné nesmysly! Chlubí se, že dělal u rozvědky, což byla I. správa, kde měl na starosti německý Bundesnachrichtendienst (BND) a rovněž pracoval proti izraelskému Mosadu. Přitom měl být údajně služebně zařazen na II. správě, což byla kontra rozvědka. Já si však zjistil, že to byl čičmunda, který jezdil jako řidič u krajské správy. Pak si požádal, aby byl přeřazen výš. Úplná blbost je, když prohlašoval, že ho vyhodili ze sboru za to, že něco utrousil o roku 1968. To vůbec po letech nepřicházelo v úvahu. To byla jeho verze. Mě však zděsilo, jak to lidi před svazovými volbami v roce 2013 žrali, když vykřikoval, jak ho služba k vlasti utužila. Místo aby stáhl krovky, držel hubu, tak ještě machruje a vykřikuje do světa, jaký byl hrdina. To mi vadí, a ne jenom mně! V dnešní době to nechápu…“

A tím bych to celé uzavřel. I ve světle posledního výroku tedy volám: „Freedom for rapper Kučera!“ Zabývejte se na Strahově raději mnohem důležitějšími věcmi.