Hrdina z Bělehradu slaví sedmdesátiny. Kdo už pohořel na legendárním Panenkově dloubáku? Takhle i Ronaldo či Neymar

Snad každý fotbalový fanoušek už alespoň slyšel o penaltě z finále evropského šampionátu v roce 1976, kterou Antonín Panenka lišácky přelstil gólmana Seppa Maiera a Čechoslováci slavili titul mistrů Evropy. Její úspěšný exekutor právě dnes slaví velké jubileum.

Hrdina z Bělehradu slaví sedmdesátiny. Kdo už pohořel na legendárním Panenkově dloubáku? Takhle i Ronaldo či Neymar

Může to být rozhodující moment finále. Panenka si staví míč proti německému brankáři Maierovi, a zatímco ten zkouší skok stranou, český reprezentant míč jen lehce podebere a pošle ho za brankovou čáru. Češi vyhrávají penaltový rozstřel a stávají se mistry Evropy.

Antonín Panenka se později zúčastnil ještě několika vrcholných reprezentačních akcí a odehrál spoustu vynikajících duelů v dresu pražských Bohemians, kterým zasvětil svůj fotbalový život, s jeho kariérou je ale navždy spjat právě tento okamžik.

Od onoho šestasedmdesátého se jeho fintu pokoušelo napodobit mnoho fotbalistů. Řada z nich úspěšně, najde se i ale poměrně slušné množství těch, kteří si na Panenkově dloubáku takřka doslova vylámali zuby.

A jsou mezi nimi i opravdu slavná jména. Vždyť pokus napodobit muže s charakteristickým knírkem nevyšel třeba i takovým hvězdám, jako jsou Cristiano Ronaldo, Neymar či Andrea Pirlo a další.