Mladé pušky, které by měly zářit příštích deset nebo patnáct let

Mladé pušky, které by měly zářit příštích deset nebo patnáct let

Když se točil první Matrix, tak ještě nebyli na světě, a Kylian Mbappé je proti nim stařec. Těmhle deseti fotbalistům narozených po roce 2000 předpovídá časopis HATTRICK zářnou budoucnost

Ryan Sessegnon

18. 5. 2000

Fulham/Anglie

35 milionů eur

Mládežnický reprezentant Albionu s beninskými kořeny debutoval v áčku Fulhamu krátce po svých šestnáctých narozeninách a okamžitě se stal hvězdou. „Nezajímá mě, kolik mu je. Je prostě nejlepší volbou,“ hlásal kouč Jokanovič a Sessegnon jeho slova okamžitě potvrdil. Ve své druhé sezoně už v dresu nejstaršího londýnského klubu nastřílel šestnáct branek a přes baráž jej po čtyřech letech dovedl do Premier League. Před osmnáctinami už měl na kontě přes sedmdesát startů v druhé lize a na stole nabídky z Manchesteru United, Barcelony, Liverpoolu, Paris Saint-Germain či Tottenhamu, ale rozhodl se zůstat. Už teď jsou ale jasné dvě věci: Že tam moc dlouho nevydrží a že za něj Fulham zinkasuje největší balík ve své historii.

Vinícius Júnior

Real Madrid

Brazílie

  1. 7. 2000

35 milionů eur

Když loni v létě deník The Telegraph sestavoval žebříček nejlepších fotbalistů mladších jedenadvaceti let, umístil se Júnior na třicátém devátém místě. Bylo mu teprve šestnáct, hrál za Flamengo, ale už měsíc patřil Realu Madrid, který za něj neváhal zaplatit čtyřicet šest milionů eur, což z něj dělalo (po Neymarovi) druhého nejdražšího Brazilce a úplně nejdražšího neplnoletého fotbalistu všech dob. Z legislativních důvodů se však Júnior mohl stěhovat až nyní, po dovršení osmnácti let, a v královském klubu zatím příliš šancí nedostává. „V rezervě si ale vede velmi dobře a ukazuje, že je jinde než ostatní. Je vynikající v práci s míčem a je velmi rychlý. Není pochyb o tom, že ho čeká velká budoucnost, a že je to výborná investice,“ hlásí někdejší bek Realu Míchel Salgado.

Paulinho

Bayer Leverkusen

Brazílie

  1. 7. 2000

25 milionů eur

Nepleťte si ho s jeho (zatím) známějším krajanem a „jmenovcem“. Tenhle mladík má našlápnuto k tomu, aby z jejich společné přezdívky smyl veškerou pachuť a zbytky posměchu, kterými ji zašpinil třicetiletý bývalý záložník Barcelony (dnes čínského Guangzhou Evergrande). Tenhle Paulinho je rychlý, technicky skvěle vybavený a výborný v zakončení. Je nejmladším a nejdražším fotbalistou v historii klubu Vasco da Gama, a nejmladším hráčem, který kdy vstřelil gól v brazilské nejvyšší soutěži. Jako sedmnáctiletý už také reprezentoval brazilskou dvacítku a nastřílel za ní sedm branek. Na to by nyní rád navázal v bundeslize, do které jej za dvacet milionů eur uvedl Bayer Leverkusen, v jehož dresu zatím dostává jen malinko prostoru. Ale o to větší má chuť.

Jadon Sancho

Borussia Dortmund

Anglie

  1. 3. 2000

20 milionů eur

Tohle jméno si zapamatujte! Marco Reus o něm prohlásil, že svým „streetfobalovým“ pojetím po letech vrátil do Signal Iduna Parku euforii. Hlavně minulý rok byl pro mladíka s trinidadsko-tobagskými kořeny jako z říše snů. S anglickou sedmnáctkou se stal mistrem světa i vicemistrem Evropy, z mládežnické akademie Manchesteru City se za osm milionů liber přesunul do prvního týmu Borussie Dortmund a v jejím dresu se stal vůbec nejmladším Angličanem, který kdy nastoupil v Lize mistrů za jiný než anglický klub. Hned ve své první sezoně zasáhl do dvanácti zápasů, vstřelil jeden gól a v bundeslize pravidelně nastupuje i v tomto ročníku. Nejvíce fascinující jsou však jeho čísla v mládežnických reprezentacích – čtrnáct branek v osmnácti zápasech, to se nepodaří každému.

Phil Foden

Manchester City

Anglie

  1. 5. 2000

15 milionů eur

Stejně jako pro ostatní Angličany jeho ročníku pro něj byl rok 2017 přelomovým. S reprezentační sedmnáctkou ovládl světový šampionát v Indii, a dokonce byl zvolen jeho nejlepším hráčem. BBC ho poté vyhlásila největší mladou sportovní osobností roku a on konečně nakoukl do prvního týmu Citizens, kde sice zatím nedostává příliš šancí, ale Guardiola s ním počítá. Příští rok už by mohl nastupovat pravidelně v základu. „Když jsem ho viděl poprvé s míčem u nohy, řekl jsem, že to je nejlepší fotbalista, jakého jsem kdy viděl. A to mu bylo deset,“ říká jeho tehdejší kouč Steve Eyre. Foden k němu do akademie Manchesteru přišel už v šesti letech, a přestože nabídek k odchodu měl mraky, nikdy se jinam nepodíval. Naposledy jej spolu se Sanchem chtěla ulovit Borussia, hlásilo se také Lipsko i Paris Saint-Germain, ale Foden má jediný sen – vést tým, který miluje. Manchester City.

Druhou, daleko zajímavější a neokoukanější pětici najdete v novém čísle časopisu HATTRICK, které vyšlo ve čtvrtek 8. listopadu 2018.