Trápení Lewandowského: Dává méně gólů než obvykle

Pátou sezonu kroutí v bavorském velkoklubu Bayernu Mnichov polský kanonýr Robert Lewandowski. V předchozích čtyřech ligových ročnících byl pokaždé nejlepším střelcem svého týmu. Stejné je to i letos, ale počtem gólů trochu zaostává za svým standardem. Třicetiletý fotbalista se trápí stejně jako celý Bayern. Ten má po čtrnácti odehraných kolech na svém kontě sedmadvacet bodů a i přes sobotní jasnou výhru nad Norimberkem na vedoucí Dortmund ztrácí ze čtvrté příčky devět bodů.

Trápení Lewandowského: Dává méně gólů než obvykle

Slabší začátek sezony má i Lewandowski. Před víkendem tabulce střelců německé Bundesligy vévodil Paco Alcacer z Dortmundu a frankfurtský Luka Jovič. Oba zaznamenali deset přesných zásahů, polský sniper jich stihl jen sedm. Až v sobotu si polepšil na devět vstřelených gólů.

2014/15: 17 branek
2015/16: 30 branek
2016/17: 30 branek
2017/18: 29 branek
2018/19: 9 branek (po 13. kole 7)

2014/15: 0,5 branek na zápas
2015/16: 0,9 branek na zápas
2016/17: 0,9 branek na zápas
2017/18: 1 gól na zápas
2018/19: 0,7 branek na zápas (po 13. kole 0,6 branek na zápas)

Hráč s číslem devět na zádech má aktuálně průměr 0,7 vstřelené branky na zápas, zatímco v minulých letech se blížil bilanci co zápas, to gól a dvakrát dokonce dosáhl hranice třiceti branek v jednom bundesligovém ročníku.

V roce 2015 dokonce rodák z Varšavy zaznamenal při výhře nad Wolfsburgem pět gólů za devět minut, což je dodnes jasný rekord německé Bundesligy.

Lewandowskému scházejí především nahrávky dvou tvořivých veteránů Arjena Robbena a Francka Ribéryho, kteří v poslední době více bojují se zraněními, než by se pohybovali po trávníku. Ale také Thomase Müllera.

Důrazný ofenzivní fotbalista nabil Lewandowskému v minulé sezoně hned na sedm gólů z devětadvaceti, u pěti tref nejlepšího kanonýra celé Bundesligy asistoval defenzivní univerzál Joshua Kimmich.

V letošním ligovém ročníku zatím polský střelec těžil z přihrávek čtyř různých nahrávačů, mezi nimiž byl i Kimmich, který jako jediný přihrál Polákovi na dvě branky. Další dva góly Lewandowski vsítil z pokutového kopu a dvakrát skóroval bez přímé pomoci svých spoluhráčů.

Nahrávači:
Joshua Kimmich - 2
Serge Gnabry - 1
Mats Hummels - 1
Leon Goretzka - 1

Slabší střelecká fazóna se Lewandowského drží v posledních zápasech i v polské reprezentaci. Naprázdno vyšel na podzim v Lize národů i v létě na světovém šampionátu v Rusku. Naposledy se trefil v reprezentačním dresu dvanáctého června v přátelském utkání proti Litvě.

Celkem Lewandowski zaznamenal v Bundeslize už 189 branek, v národním týmu skóroval pětapadesátkrát.

Lewandowski v Bundeslize: 189 branek (115 za Bayern, 74 za Dortmund)
Lewandowski v reprezentaci: 55 branek