Může Spartu pozvednout Lavička? A neměl by být místo Ščasného ředitelem, s tím, že trenérem bude někdo jiný?

Může Spartu pozvednout Lavička? A neměl by být místo Ščasného ředitelem, s tím, že trenérem bude někdo jiný?
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Jsme po osmnácti kolech za polovinou pětatřicetikolové ligové soutěže a v čele to před posledním podzimním dějstvím vypadá následovně: 1. Slavia 46 bodů, 2. Plzeň 42, 3. Jablonec 33, 4. Baník Ostrava 33, 5. Sparta 31, 6. Zlín 30. Na konci se to pak v tabulce seřadilo takto: 10. Opava 20, 11. Příbram 19, 12. Bohemians 18, 13. Slovácko 18, 14. Olomouc 18, 15. Karviná 15, 16. Dukla 15. Čeká nás vskutku divoké jaro. Ovšem největším tématem a překvapením je opět „případ“ pražské Sparty.

Vyhlásila boj o titul, přitom je, stejně jako na jaře po skončení ročníku 2017/2018, až pátá. S propastným patnáctibodový mankem na vedoucího rivala ze Slavie i s velkou jedenáctibodovou ztrátou na druhouViktorii Plzeň.

Nešlo to s Andreou Stramaccionim, nešlo to s Pavlem Hapalem, nejde to ani se Zdeňkem Ščasným. A zatím se nedaří situaci zlomit ani s novým generálním ředitelem Františkem Čuprem. Tomu ovšem dejme čas, přestože naštvaní sparťanští diváci volali po dalším nevydařeném utkání s Teplicemi (0:1): „Všichni ven!“

Mimochodem nad Teplicemi doma nedávno na Juliscevyhrála i poslední Dukla.

Stanciu či Kanga sami za sebe ligu nevyhrají

A proč se tak děje?

„Sparta sází na individuální schopnosti cizinců. Což do značné míry jistě dává smysl, protože právě v individuální práci při ovládání míče česká mládežnická základna v posledních letech obecně za světem zaostala. Ščasný pak nedávno ventiloval myšlenku, která mnohé zaskočila. A sice, že Sparta disponuje nejkvalitnějším kádrem v lize. Pravda, tehdy ještě na Slavii neztrácel patnáct bodů, nicméně jak se ukazuje, i skvělé individuality by musely tvořit tým, aby byla Sparta úspěšná. Stanciu či Kanga už se sice blýskli mnoha skvělými momenty, či dokonce obdobími, ale jednak oba trápí nestabilita formy, jednak sami za sebe stejně ligu nevyhrají. A když člověk vidí, jak rumunskému reprezentantu Chipciovi v závěru utkání s Teplicemi uniká Moulis a nezadržitelně střílí vítězný gól svého týmu, pak nevíte, jestli se smát nebo brečet,“ uvedl ve svém pravidelném Glosáři na Seznamu Zprávy kolega Luděk Mádl.

Ten navíc připomíná, že třeba právě Teplice pracují s ročním rozpočtem ve výši osmnácti milionů korun. A z toho jde čtrnáct milionů na mládež, něco i na provoz stadionu.

„Pokud si to číslo správně pamatuji, tak Sparta jen do mládeže, kterou pak neumí a nechce nijak využít, dává ročně padesát milionů korun. Ale proč nad nimi nemávnout rukou, když nedávná výroční zpráva prozradila, že Stramaccioniho éra z pohledu vyúčtování nákladů přišla v příslušném ročním zúčtovacím období na částku 1,378 miliardy korun, což je mimochodem sedmnáctkrát víc, než za kolik dělají fotbal Teplice, které v neděli na Letné vyhrály,“ dodává Luděk Mádl. 

Není nutné k tomu cokoli dodávat.

Co mají Lavička se Ščasným společného? Vyhazov kvůli derby

„Sparta hledá trenéra, který jí pomůže z mizérie. Může to být Vítězslav Lavička, který už na Spartě třikrát působil? Ano. Návrat trenérského džentlmena by z krátkodobého hlediska prospěl, ovšem problém, který Spartu tíží, to může nanejvýš zamaskovat,“ napsali pro změnu na server idnes.cz David Čermák s Janem Paličkou.

Jistě, Lavička už třikrát na Spartě působil. Podobně jako Zdeněk Ščasný.

Ostatně víte, co mají Lavička se Ščasným společného? Oba byli ze Sparty vyhozeni poté, co doma na Letné potupně prohráli se Slavií.

Vítězslav Lavička 6. října 2008 po porážce 1:4, když na slávistické lavičce seděl bývalý trenér národního mužstva Karel Jarolím.

Zdeněk Ščasný 26. září 2016 po prohře 0:2, když červenobílé vedl pro změnu současný hlavní kouč české reprezentace Jaroslav Šilhavý.

Je logické, že se o Lavičkovi nyní mluví, už proto, že na Strahově skončil ve funkci reprezentačního trenéra do 21 let.

Ale nechtělo by to od letenského vedení i od médií přece jen víc kreativity?

Je tu totiž ještě jedna věc. Vítězslav Lavička byl naposledy ze Sparty odvolán 15. dubna 2015 poté, co o den dříve vypadli sparťané po porážce 0:2 od FK Jablonec z Poháru FAČR. A kdo jej na lavičce jej nahradil? Zdeněk Ščasný!

Mohlo by tedy tohle spojení – sportovní ředitel Zdeněk Ščasný  + hlavní trenér Vítězslav Lavička ve světle událostí starých ani ne čtyři roky vůbec fungovat?

A není Lavička až příliš „uhlazeným džentlmenem“, zatímco současná Sparta potřebuje za dané situace spíše přísného „ranaře“?

Nebylo by tedy lepší vyměnit nejprve Zdeňka Ščasného - a sportovním ředitelem učinit právě Vítězslava Lavičku?

Chtělo by to možná trenéra typu Erika ten Haga

A pak přivést nového, neokoukaného a rázného trenéra, třeba opět ze zahraničí. Nikoliv však modemana typu Itala Andrey Stramaccioniho.

Někoho, jak je třeba dnes osmačtyřicetiletý Nizozemec Erik ten Hag, který se mohl stát koučem Sparty na přelomu let 2014 a 2015. Tehdy sparťané přezimovali druzí o bod za Plzní (co by za to dnes dali?) a uvažovalo se o tom, že by trenér Lavička nemusel ve své trenérské funkci vydržet. Bylo to hlavně kvůli tomu, že Letenští kvůli prosincové švýcarské porážce 0:2 s Young Boys Bern nečekaně vypadli z Evropské ligy.

Tehdy koučoval Erik ten Hag tým Bayernu Mnichov do 23 let a čeští trenéři v čele s Jaroslavem Hřebíkem se s ním měli možnost seznámit koncem září 2014 při odborném semináři v Praze.

„Všechny týmy v Bayernu od žáků po áčko učíme stejný fotbal,“ zdůraznil Erik ten Hag, což tehdy Hřebíka a spol.velmi zaujalo. Jenže Daniel Křetínský nakonec přece jen nechal Vítězslava Lavičku ve funkci. A pak jej, jak už jsme zmínili, v dubnu 2015 stejně vyhodil a nahradil Zdeňkem Ščasným. Bude nyní tento svůj oblíbený tah opakovat, jen v obráceném gardu?

Erik ten Hag poté v roce 2015 převzal v Nizozemsku FC Utrecht a od konce loňského roku vede coby hlavní kouč Ajax Amsterdam, který nyní bojuje s PSV Eindhoven v nizozemské Eredivisie o prvenství. A hlavně s ním po čtyřech letech zase postoupil do osmifinále Ligy mistrů!

Tento progresivní trenér tedy Spartě unikl, ovšem nějaký podobný typ by se za dané situace hodil.