Ještě jeden večírek pro Plzeň! Bude Pavel Vrba jako Zinedine Zidane?

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Ještě jeden jarní pohárový večírek pro tuhle partu. Plzeň si navzdory „madridskému“ osudu zajistila postup do jarního pokračování na evropské scéně. Sama, bez pomoci obhájce titulu. Patří jí za to obdiv, uznání. Je to po jinak našedlém podzimu skvělá zimní tečka. Výhra v Moskvě, nyní doma nad AS Řím, 772 milionů korun příjem do klubové kasy. To může závidět i Slavia, i kdyby Plzeň ve čtvrtek co se týče postupu do jara dohnala. A co teprve Sparta.

Ještě jeden večírek pro Plzeň! Bude Pavel Vrba jako Zinedine Zidane?

Na středečním postupu Viktorky je nejcennější, že si jej vybojovala sama, bez pomoci Realu. Z něj se stal na jeden večer černý balet, trhl si ostudu v nejvyšší pohárové porážce doma v novodobé historii s průměrným týmem. Paradoxem je, že borci CSKA ani nemohli po zápase slavit výhru 3:0, protože věděli, jak hrála Plzeň.

Tohle udělá Plzni v Evropě jméno. Sama se vyšplhala na třetí místo, vyhrála dva zápasy v Lize mistrů, evropskému trhu „odtajnila“ další dosud neznámá či málo známá jména. Habán Chorý si jistě řekl když ne o okamžitý přestup do lukrativní ciziny, tak jistě o zásadní vylepšení smlouvy v klubu.

V pondělí se Plzeň dozví jméno soupeře pro jarní play off v Evropské lize. Může pak celou zimu kout plány, co vymyslet, co udělat, aby euforie ve Štruncových sadech vydržela co nejdéle. Může taky utrácet za posily, začít konečně přebudovávat kádr, jemuž se v tuzemských kruzích začíná říkat retro. Což o to, retro může být krásné, ale nevydržíte u něj dlouho.

V tomto směru může dojít v Plzni k zásadnímu třesku. Už delší dobu kolují kuloáry zprávy, že vedení klubu v čele s Adolfem Šádkem by rádo obměňovalo kádr za pochodu, tak, aby byl konkurenceschopný i za pár let, až éra Limberských a spol. definitivně skončí. Jenže do toho se údajně Pavlu Vrbovi nechce. Užívá se si mejdan s partou, kterou – všechna čest – v Plzni vychoval, s níž zažil největší pohárové úspěchy posledních let napříč celým českým fotbalem. Nechce se mu do toho zasahovat, dělat změny, které se mohou zúročit později, které mohou znamenat dočasný pokles a které mohou trvat delší dobu. I proto vztah Šádek – Vrba není tak idylický, jak tomu bylo ještě před pár lety. Společné dovolené jsou prý minulostí...

Právě tahle platforma času propojená s klubovými personáliemi bude hýbat plzeňskou zimou. Proslýchá se, že Vrbův věrný souputník Dušan Fitzel hledá pro oba angažmá v Rusku, kde už spolu v Machačkale byli. Nikdo to nyní samozřejmě oficiálně nepotvrdí, ale zapadá to do Vrbova egoistického přístupu, dobře známého veřejnosti z jeho působení u národního týmu. Zapadají do toho i informace, že se mluví o Michalu Bílkovi, t.č. ve službách Zlína, že by se mohl stát Vrbovým nástupcem ve Štruncových sadech.

Vrba si teď užívá euforie z postupu, vystoupal na nejvyšší horu svého plzeňského pohoří. O to těžší může být sestup do reality, o to víc může bolet. Ledaže by Pavel Vrba kráčel ve stopách Zinedina Zidana a před svátky sám oznámil, že v Plzni končí, že si hledá angažmá v Rusku a nechce svému milovanému klubu dělat potíže a nechat mu volnou ruku při hledání nástupce. Jenže Pavel Vrba není Zinedine Zidane.