Výbuch Realu? Dalo se to čekat, může za to systém. A je Viktorka retro tým? Tím se stala i zlatá parta z roku 1976

Výbuch Realu? Dalo se to čekat, může za to systém. A je Viktorka retro tým? Tím se stala i zlatá parta z roku 1976
KOMENTÁŘ

Klobouk dolů. Pavel Vrba s Viktorií Plzeň za osm let popáté postoupil do jarní části Evropské ligy (potřetí z třetího místa ve skupině Ligy mistrů). Západočeský celek získal ve velmi těžké skupině úctyhodných sedm bodů a vydělal přes tři čtvrtě miliardy korun. Velmi trefně to komentuje v jiném článku serveru efotbal.cz kolega Jan Hrabálek. Chci se však ještě zmínit o tzv. „zradě“ obhájce trofeje, Realu Madrid. Ten byl i podruhé, tentokrát doma, poražen ruským CSKA Moskva, nyní dokonce 0:3! A přesto to nebylo Moskvanům nic platné, protože předtím ztratili pět bodů s Viktorkou.

Po výhře Plzně 2:1 v Moskvě už většina českých médií i fanoušků jásala, že už je hotovo, že přece Real doma s CSKA neprohraje, navíc by to bylo podruhé za sebou. Je dobře, že si to nakonec Vrbovi svěřenci s AS Řím vybojovali sami, takhle má to jejich třetí místo v těžké skupině LM mnohem větší cenu. Neříkám rád slova „já jsem vám to říkal“, ale před čtrnácti dny jsem na tomto serveru mj. napsal:

„Ovšem pozor, na druhou stranu je třeba krotit euforii, ještě není vůbec nic hotovo. Ano, Plzni, která ve středu 12. prosince hostí AS Řím, stačí díky lepším vzájemným zápasům s ruským armádním klubem (2:2 a 2:1) získat tolik bodů, co CSKA v Madridu s Realem. Ale hodně bude záležet na tom, jak se k poslednímu kolu základních skupin Ligy mistrů postaví oba již jistojistě postupující – Real a AS. Navíc není zrovna nejlepší, že už je rovněž jasné, že skupinu G vyhraje madridský celek, který má o tři body více než Římané a lepší vzájemnou bilanci (3:0 a 2:0). Takže i kdyby doma s Moskvany prohrál, zůstane mu pro osmifinálový los výhodnější první příčka. Real už je první tak jako tak.

Kdoví, na podzim je Real Madrid bez Cristiana Ronalda schopen dostat ‚trojku‘ i od Eibaru. Opravdu bude důležité, jak oba velkokluby – AS Řím v Plzni a Real Madrid doma s CSKA Moskva – ke svým prosincovým duelům v ChampionsLeague přistoupí. Do jaké míry budou jejich týmy v posledním ‚povinném‘ kole prošpikovaný náhradníky, případně jak největší hvězdy pro ně vlastně ‚přátelské‘ duely hrané z povinnosti pojmou.

Proto by se měli viktoriáni měli držet jindy nudného a omšelého klišé: ‚Díváme se na sebe, o ostatní výsledky se nestaráme.‘“

Vyplnilo se na to sto procent. Ovšem na obou stranách – jak v případě Realu Madrid, tak v případě AS Řím.

Výsledek soupeřů na tabuli. Co je a co není normální

A k tomu starání se o sebe ještě jeden detail. Fakt, že se výsledek z Madridu už během prvního poločasu objevil na obrazovce plzeňského stadionu, vysvětlil tiskový mluvčí Viktorky Václav Hanzlík tím, že jde o standardní pravidla UEFA, na které klub nemá žádný vliv.

„Mně se to ale zdá úplně nenormální,“ reagoval na to trenér Pavel Vrba.

A proč by to mělo být nenormální? Je to mimochodem praxe už z 90. let minulého století, kdy novodobá Liga mistrů začala. Vrba, ale někdy i další trenéři, si jaksi neuvědomují, že profesionální fotbal se hraje pro diváky, kteří chtějí být informováni. A tohle je služba pro ty, kteří na fotbale nemíní devadesát minut civět do svého chytrého mobilního telefonu.

Navíc, jak to vypadalo na hřišti, tato informace zkušené plzeňské hráče vůbec nerozhodila. Naopak, vyhnala je do velmi účinných a efektivních ataků soupeřovy branky.

Zrada, korupce, nebo jen nezájem?

„Vzhledem k tomu, co udělal Real Madrid, mám samozřejmě z vítězství a postupu o to větší radost,“řekl také Pavel Vrba. Je to logický pocit.

Na Facebooku se k němu přidal náš bývalý kolega z magazínu HATTRICK Pavel Skramlík, když napsal:

„Provolávám třikrát bravo fotbalistům Viktorie Plzeň, že zvládli poslední zápas skupiny Ligy mistrů, porazili AS Řím 2:1 a ‚přestoupili‘ do jarní vyřazovací části Evropské ligy. A to i přesto, že Real Madrid prodal zápas CSKA Moskva a nechal se doma porazit 0:3. Nestačilo to. Naštvalo mě to. Že je to blbost a fantasmagorické kecy? Zapomeňte na naivní představy. Nejenže se prodávají zápasy naší ligy, to nepřekvapuje. Ale i zápasy evropských pohárů včetně LM, kvalifikace o MS a ME, dokonce i ve skupinách MS a ME. Prodávají se i výsledky přáteláků. Za vším jsou dohody a nyní hlavně kurzové sázky, všemocné prachy.

Real Madrid si udělal alibi, protože proti CSKA postavil do základu z půlky hráče béčka.

Mám dobrou paměť a zužitkuji ji ve svých pamětech od dob, kdy stačilo koupit gólmana, stopera, dva hráče a dát všimné sudímu, aby to nekazil, to byly ‚zlaté časy korupce‘. Nebo jen rozhodčího (což kupodivu funguje dodnes). Dneska už je to ovšem džungle, ale ještě pořád do ní vidím jak do hubený kozy. Dám malou ochutnávku, schválně hodně starou. Zápas BohemiansPraha - Ajax Amsterdam (1:0), 7. 11. 1984, 2. kolo Poháru UEFA, rozhodčí David Syme (Skotsko). Zvládl to sám... To byla jízda! Pamětníkům i dnes ukápne slza.“

Ano, pamatuji se, také jsem tenkrát v Ďolíčku byl, gól Bohemky dal devět minut před koncem Jiří Sloup, šlo se do prodloužení a do penalt, v nichž byli „klokani“ lepší a slavně postoupili.

Trenér Bohemians Tomáš Pospíchal pak poněkud tajemně prohlásil, že se zelenobílým podařilo zdolat jakousi mafii.

Hyský: „Postupující týmy nejsou patřičně koncentrovaní“

Nedělám si iluze, ale na výše zmíněná tvrzení o korupci v Lize mistrů nejsou důkazy. A stejně tak, jako si v Plzni na účet Realu posteskl trenér Pavel Vrba, si mohl v Madridu postěžovat i kouč CSKA Viktor Gončarenko na AS Řím. „Vzhledem k tomu, co udělal v Plzni AS Řím, který předtím doma nad tímto soupeřem vyhrál zcela přesvědčivě a s prstem v nose 5:0, je mi velmi smutno,“ mohl klidně říci moskevský trenér.

Nemyslím si tedy jako Pavel Skramlík, že jde o nějaký velký komplot. Před čtrnácti dny jsem tady uvedl: „Píšu to už dlouho, ale tenhle způsob Ligy mistrů, kdy bývá o většině postupujících rozhodnuto dávno před koncem, se mi nezdá právě nejšťastnějším a nejregulérnějším. Vždyť před posledním kolem je už rozhodnuto o dvanácti ze šestnácti účastníků jarního osmifinále.“

A včera to v televizním studiu ČT potvrdil i její expert Martin Hyský, když řekl: „Když už je v Lize mistrů o postupujících v závěrečných kolech jasno, přistupují tyto týmy ke svým zápasům méně koncentrovaně.“

Řečeno velmi kulantně, ovšem jasně.Jak už jsem rovněž napsal, jelikož se to děje rok, co rok, chtělo by to přežitý systém Ligy mistrů již nějak upravit. Než silné velkokluby začnou ještě intenzivněji po vzoru basketbalu hrozit svou vlastní superligou. Pak se to lepí velmi složitě, jak je rovněž vidět z basketbalové klubové Euroligy.

„Retro tým“ nemusí být nutně urážkou, ale přestavba i tak čeká

A ještě jedna poznámka na závěr. „Zápas s AS Řím dokázal, že v Plzni nemáme žádné ‚retro mužstvo‘, jak se teď s oblibou říká,“ pravil Pavel Vrba.

Ale „retro tým“ přece nemusí být nutně pejorativním označením. Slouží naopak plzeňským zkušeným matadorům ke cti, že v klíčových mezinárodních duelech dokážou zabrat, přestože je běžné ligové zápasy ne vždy tak motivují. Vždyť i v módě se trendy vracejí stále dokola. Ale musejí být doplněny nějakou čerstvou novinkou.

Ostatně i základ zlatého bělehradského mužstva z ME 1976 se stával postupně „retro týmem“. Poté, co vybouchl v kvalifikaci MS 1978 v Argentině, skončil na ME 1980 v Itálii na dosud nedoceněném třetím místě, když v boji o bronz porazil v penaltovém rozstřelu domácí Italy (dokonce první úspěšná pětice střelců byla zcela totožná s tou ve finále ME 1976 s NSR!). A posledním počinem některých hráčů této generace byl postup na MS 1982 ve Španělsku. Ještě tam byli nominováni Panenka, Masný, Jurkemik, Nehoda či Bičovský, téměř všichni třicátníci. Až po španělském nezdaru došlo k rozsáhlé přestavbě československé reprezentace.

Do něčeho takového údajně tlačí majitel Viktorky Tomáš Paclík a ředitel Adolf Šádek Pavla Vrbu i v Plzni. Pokud se mu do toho příliš nechce, tak to chápu. Ovšem argument: „Podívejte se, dokázali jsme v tomto složení s Limberským, Hubníkem, Petrželou a spol. vyhrát i nad posledním semifinalistou Ligy mistrů,“ bych v této diskuzi moc nebral. Jednak to Římanům nyní moc nejde ani v italské Serii A, a jednak k zápasu v Plzni vzhledem k již jistému postupu v Lize mistrů z druhého místa nepřistoupili jako k utkání své hlavní priority.