Sešívaný střet se Zenitem pohledem diváka. Proč byl pro český fotbal tak klíčový?

KOMENTÁŘ

Slavia to dokázala. Po více než deseti letech se probojovala do jarní fáze evropských pohárů. Naposledy se jí to podařilo na podzim 2007, kdy šla ze skupiny Ligy mistrů přes třetí místo do tehdejšího Poháru UEFA, kde v šestnáctifinále narazila na londýnský Tottenham, nad nímž v dvojzápase prohrála souhrnným skóre 2:3.Tottenham letos postoupil v Lize mistrů a Slavia ho tedy dostat nemůže. Nabízí se však jiné londýnské kluby, pro českého fanouška možná i atraktivnější.

Během losu, který se bude konat v pondělí 17. prosince v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu totiž může Slavia dostat Chelsea nebo Arsenal a to by bylo teprve něco. Zajímavé by bylo také střetnutí s Dynamem Kyjev, se kterým se "Sešívaní" střetli již v létě v rámci bojů o Ligu mistrů. Především po zápase v Kyjevě se ze strany vedení Slavia ozývala silná kritiku střetu zájmů. Bratr prezidenta Dynama Kyjev je totiž víceprezident UEFA Hrihorij Surkis.

Ale teď už k samotnému zápasu, již při příchodu na stadion hodinu a půl před začátkem klání bylo před nově pojmenovaným Sinobo Stadium mnoho příznivců domácího celku. Mezi lidmi byla cítit značná nervozita, všichni však věřili, že jejich cíl se splní. Do Prahy přicestovala také početná fanouškovská základna z Ruska, což odneslo několik vytrhaných sedadel v sektoru hostů.

Bezprostředně před zápasem hrála hymna Slavie, která byla pro ten zápas a situaci snad jako na míru dělaná. Pět minut před začátkem zápasu hrála na celém stadionu melodie „...všechno to, v co jsme kdy věřili, stane se - a to už za chvíli...“. Tady se autoři hymny trefili takřka přesně. Musím přiznat, že jsem měl trochu obavy, že Slavia bude hrát na remízu, která ji k postupu stačila a že se jí to vymstí.

Domácí však od první minuty praktikovali ofenzivní fotbal a bavili fanoušky, kteří věděli, že je pouze otázkou času, kdy Slavia skóruje. Když se ve dvaatřicáté minutě po přihrávce Hušbauera gólově prosadil Jaromír Zmrhal, tribuny explodovaly, do ovzduší se uvolnilo veškeré štěstí. Fanoušci Slavie měli na dosah to, co měli v posledních letech k dispozici pouze příznivci Sparty a Plzně. A "Sešívaní" jim to mohli pouze tiše závidět. Teď se však role - minimálně ve vztahu se Spartou - otáčí o 180 stupňů.

Po prvním inkasovaném gólu se před sektorem příznivců Zenitu Petrohrad objevily první vytrhané sedačky a některé fanoušky musela pacifikovat místní pořadatelská služba. To však nevyvedlo z míry domácí fotbalisty, kteří po necelých deseti minutách skórovali znovu. Tentokrát se nádhernou střelou z dálky prosadil slovenský ofenzivní záložník Miroslav Stoch. Po druhém gólu to vypadalo, jako kdyby Slavia stále neměla dost. Domácí stále útočili, podnikali rychlé výpady do útočného pásma a hrozili před bránou Zenitu i nadále.

Když v 64. minutě nastřelil Stoch z velké dálky pouze břevno, fanoušci věděli, že postup po skvělém výkonu je nemine. A co víc, Zenit si v zápase nevypracoval jedinou vyloženou šanci a spíše s překvapením sledoval, co dokáže "fotbalový trpaslík" z České republiky. Když zápas skončil, fotbalisté Slavie se dočkali takzvané nekonečné děkovačky. Diváci nechtěli odcházet, ačkoliv bylo skoro jedenáct večer, nenahraditelná atmosféra.

Speciální pochvalu za odvedený výkon v zápase nezaslouží pouze střelci gólů Stoch se Zmrhalem, ale také dvojice defenzivních záložník Hušbauer - Souček, která měla ve středu pole snad všechny odražené míče a chytrými pasy je posouvala směrem dopředu. V zápase takového typu se však nehodí vypíchnout pouze některá jména na pochvalu, Slavia se Zenitem předvedla zcela komplexní týmový výkon, do kterého se zapojili úplně všichni hráči.

A proč je tato výhra tak důležitá pro český fotbal? Slavia dokázala, že postoupit do jarní fáze Evropské ligy dokáže. Má navíc poměrně mladý kádr a do jarních bojů Evropské ligy se tedy klidně může dostávat pravidelně. Což je dobré především pro český koeficient, podle něhož jsou přidělovány sloty do evropských soutěžích. Na jaře navíc bude Evropskou ligu hrát také Plzeň a zde můžeme použít známé české heslo "ve dvou se to lépe táhne"

Našimi hlavními konkurenty v boji o koeficient jsou Řecko, Dánsko, Švýcarsko a Chorvatsko. Ani jedna z těchto zemí nebude mít v jarní části evropských pohárů dva týmy.

A díky tomu, že Slavia zápas vyhrála a ne pouze remizovala, si přišla na pěkný balík peněz. Od UEFA dostane prémii za výhru ve výši 570,000 eur (14,7 milionů korun), za druhé místo ve skupině v hodnotě 500,000 eur (12,9 milionů korun) a následně za účast v šestnáctifinále Evropské ligy dalších 500,000 eur (12,9 milionů korun). Díky vydařenému zápasu se Zenitem tedy Slavia nezískala pouze obrovský kredit u fanoušků a tahák pro hráče při případných zimních přestupech, přišla si také na více než 40 milionů korun!

A koho uvidíme v Edenu v únoru? To se dozvíme příští pondělí, tedy 17. prosince 2018!